Bekaretimizi kaybetme konusu bazen kafamızı çok meşgul edebiliyor, ama bazı erkekler için bu konu takıntı haline gelmiş durumda.  Tüm çabalarına rağmen hiç cinsel ilişkiye girememiş bazı erkekler (ve bazı kadınlar) kendilerini zorunlu bakirelik anlamına gelen “incel” olarak tanımlıyorlar. Eğer incel altkültürü seks, randevular, ve ilişkiler hakkında bu kadar korkunç fikirler ortaya koymasaydı, bu adlandırma mantıklı ve kabul edilebilir bir adlandırma olurdu. Bazı inceller seks yapamamış olmanın verdiği hayal kırıklığı ile öyle bir raddeye geldiler ki, bir kaç insanın yaralanmasına ve hatta ölmesine bile neden oldular. Örnek olarak 22 yaşında olan ve hiç seks yapmamış olması sebebiyle silahlı saldırıda bulunup 6 kişiyi öldüren Elliot Rodger olayını göze alalım. Incel kültürü sadece bu hareketi desteklemekle ve Rodger’ın yaptığında hiç bir yanlış olmadığını söylemekle kalmıyor, aynı zamanda Rodger’ın  genel olarak çekici olduğunu ve istese biriyle yatabileceği için kendi gruplarına ait olmadıklarını söylüyor. Buzdağının görünen kısmı bu. İşte incel altkültürü hakkında bilmeniz gerekli şeyler.

Incel altkültürü bir destek topluluğudur. Topluluğa dahil olan erkeklerin çoğunun orda olmalarının sebebi ise seks bile değil, sadece hiç bir ilişkilde bulunamamalarından yakınıyorlar. Bir Reddit kullanıcısı olan “H77b” bu konuda şunları söylemişti: “Hayatım boyunca biriyle hiç bağlantı kurmadım. Ne bir arkadaş, ne de bir kadın ile. Sınıfımdaki hiç kimse adımı veya benimle ilgili herhangi bir şeyi asla bilmedi ve şu anda tamamen yalnız bir şekilde üniversitedeyim.”

Ama gelin görün ki, bu altkültür çok karanlık bir yapıya sahip. www.love-shy.com adlı bir sitede yazar birisi, “Sanırım eğer bir katliam yaparsam, bunun sebebi insan ilişkilerinden uzun süre ayrı kalma sonucu yaşanılan zihinsel stres ve bozukluk sonucu olacak. Eğer bu olursa, ve olduğunda, eğer ki doğruyu yanlıştan ayırma yetimi kaybetmişsem, gerçekten de cinayetten suçlanabilir miyim ki?” diye sormuş.

Bu tarz bir düşünce yapısına sahip olan tek kişi bu arkadaş da değil. 22 yaşındaki Elliot Rodger yaşadığı seks yapmamış olmanın verdiği hayal kırıklığı sebebiyle bir silahlı saldırıda bulundu ve bu hayal kırıklığının bedelini 6 kişi canıyla ödedi. Tabii ki de Elliot tüm bakir erkeklerin temsilcisi değil ve ben de asla böyle olduğunu iddia edemem, ama kendine incel diyen bu tür insanların çoğu buna benzer düşünce şekillerine sahip. The Incel Blogger adlı blog yazarı, Rodger’ın yaptığı şey hakkında söyleyecek çok şeye sahipti ve yazılanların hiç biri bu durumu kınamıyordu bile: “Yaşanan olay, feministlerin ve liberallerin kötülükleri şiddetlerine karşılık verilmiş bir cezadır. Kadınların oy kullanma hakkı, çocuk desteği ve nafakaları; zinaya yasak konulmaması, fahişeliğin yasaklanması ve evlilik öncesi bekaretini kaybetmesi gibi saçmalıkları destekleyenler bu yaşananların mümkün olabileceği bir toplum yarattınığınız için hepiniz iğrenç ve korkunç insanlarsınız.”.

Bir çok incel seks konusundaki eksikliklerini doğrudan kadınların suçu olarak tanımlıyor. co-alpha.com’daki bir yazar, Elliot Rodger olayına, feminizmi  suçlayarak ve modern kadınların değişmesi gerektiğini savunarak yanıt verdi. “Topluluk değişmektense yok olmayı yeğler… Modern kadınları düzeltmeden bile, yasallaştırılmış fahişelik bu cinayet olaylarının en azından bir kısmını kolayca önüne geçebilir. Modern kültürün yarattığı insan o kadar salak ki, uslu bir köpeği yeterince tekmelerseniz o köpeğin çıldıracağı gerçeğini reddediyor. Hiç bir köpek, bir kemiğe dayanacak kadar güçlü değildir denir.”

Rodger aslında gruptan dışlanmıştı, fakat sizin düşündüğünüz sebepten ötürü değil. Birçok incel, Rodger’i gerçek bir incel (zorunlu bakir) olarak görmemişti bile. Ama bu Rodger’in insanları öldürmesinden dolayı değil de, incel olarak görülemeyecek kadar çekici olmasından kaynaklıydı. Bir kişi love-shy’a “O yakışıklı ve zengindi, kadınlardan birçoğumuzun sadece hayal edebileceği kadar ilgi çekebilirdi.” diye bir yorum yapmıştı.

Diğer insanlar da bu fikre katıldı. “The Incel Blogger” ise Rodger’ın istediği herhangi bir kadına sahip olabileceğini düşünen bir başka kişiydi. “Sahip olduğu parayla dünyada istediği ülkeyi ziyaret edebilirdi, dışarda kendisine feminist olmayan bir eş bulabileceği tonla mekan vardı. Neden bunu denemediği konusunda hiçbir fikrim yok.” dedi.

Bunun gibi bir çok tartışmalı hayali senaryoların olduğu ortamlar var. Bu kulağa hoş geliyor olabilir ama durum hiç de böyle değil. Bu senaryolardan birisi, çevrenizdeki herhangi bir kadının sizinle seks yapmak istemesini sağlayacak bir cihazdı, yapmanız gereken tek şey sormaktı. Ve buna cevap olarak da “Kadınlar zaten zihin ile kontrol ediliyorlar, bu yüzdeb özgür irade ile ilgili açılacak herhangi bir tartışma yersiz olacaktır.” verilmişti. Çoğu, sosyalist hükümet politikaları yüzünden kadınların erkeklere ihtiyaç duymadığı bir zamandan önce yaşamadığından yakınıyor. Bu size neyle uğraştığımıza dair bir fikir veriyor olmalı.

Incel toplulukları tecavüzü seviyor. Hatta, tecavüz hakkındaki konuşmaları bir noktada saygı bile içeriyor. Incel topluluğundan birisi bunun herkesi eğlendirecek bir şey olabileceğini düşünmüştü: “İnsanlık tarihinin %99’unda buluşma ayarlamak gibi bir kavram asla olmadı. İnsanlık tarihinin %99’unda, kadınlar cinsel partnerlerini hiç seçmedi. Eğer şanslılardıysa, görücü usülüyle, değerli görülen erkeklerle evlendirilirlerdi. Eğer şanssızlardıysa, savaş ganimeti olarak el konulup, sonları seks köleliği oluyordu.”.

Korkutucu kısmı ise, bu fikir işe yaradı. Birçok incel, bunu şu anki buluşma sistemine  tercih ettiklerini söyledi. Modern randevunun kendi içinde tabii ki kusurlu olmasına rağmen, bazı adamlar yatamıyor diye cinsel köle yapmaya ihtiyacımız olduğunu söylemek oldukça saçma.

Inceller “Beden olumlama (kendini olduğun gibi sevme)” olayından haz etmiyorlar. Reddit kullanıcısı MasterTeacher88, konseptin kendi içinde bir aldatmaca olduğu fikrine yanıt olarak vücut pozitifliği konusunda söyleyecek çok şeye sahipti: “Sanırım şişman insanları kabul ettiğimizi söylemek doğru olur, ama bu durum daha farklı, toplum kabullenmeyi de geçti ve şişman kişilerin (dürüst olalım, sadece kadınların, şişman erkekler kimsenin umrunda bile değil) sıska ve fit olan kadınlar kadar cazip görüldüğünü istiyor ve bu asla olmayacak”.

Bazı inceller, gelin ithal etmeyi bile düşündüler. Bu, topluluk tarafından üzerinde anlaşmaya varılan bir şey değil, fakat alt kültürlerin sesli bir birliği, bazı incellerin yabancı, ve daha çok Asya kadınlarıyla nasıl evlendikleri hakkında konuştu. Bazı inceller bunun iyi bir fikir olduğunu düşünürken, bazıları da bunun bir başka incel olan Elliot Rodger gibi sonuçlanmasına yol açacağını savunuyor. Reddit kullanıcısı Sentinab “(Aileler) Genellikle incel erkek evlatlara ve hafifmeşrep kızlara sahipler. Elliot Rodger’ı ve kız kardeşini baz alın.” diye yazdı. Aynı zamanda devlet tarafından sağlanacak olan kız arkadaşlar hakkında da tartışmalar dönüyor.

Diğerleri de genel olarak sosyal adalet fikrinnden yakınıyorlar. Bazı inceller aslında, kadınların aslında zalim olmasından ve imtiyaz sahibi olmalarından ötürü sosyal adaletin sorunlarını daha da kötüleştireceğine inanıyorlar. Reddit kullanıcısı BananaBeem5Loaded “Dünyayı komünist yapmak ve toplumsal cinsiyete, ırk ve görünüşe karşı tüm önyargıları kaldırmak istiyorlar. Peki kötü göründükleri için bir hiç muamelesi yapılan ve çirkin olup hiç kız arkadaş bulamayan insanlar için ne yapacaklar?” diye yazdı.

Birçok incel kendilerini feminizmin ve Chad ismini taktıkları tipik erkeklerin kurbanları olarak gösteriyor. Bir Chad çekici ve istediği kadar çok kadınla seks yapabilen bir kimsedir. Ama yine de, inceller, ezikliklerinin Chadlerden değil de, daha çok feministlerden kaynaklandığını söylüyorlar. Reddit kullanıcısı DefenseOfTheRest, kadınların kurtuluşunun erkeklerin mücadelelerini nasıl daha da kötüleştirdiği konusunda aşırı uzun ve nefret dolu bir yazı yayınladı. Son paragrafı, kadınların zulmünü sahte bir şey olarak etiketliyor. “Kadınların özgürlüğü başarısız oldu. Temel sosyal haklarından mahrum bir kadının hikayesi bir buluştu ve bir insan bir icat karşısında ayaklanamaz. Bir kez daha, erkekler mağdur olan kesim. Erkeğin ABD’de olduğu gibi kadınlar tarafından vicdansızca istismar edildiği bir ülkede, daha fazla kadın hakkı için savaşan bir hareket gericidir ve kadın eşitliği uğruna kopan çığlıklar susmadığu sürece, erkekler asla gerçek kurbanın kendileri olduğunu anlayamacaklardır.”

Bu topluluğun çirkin yanlarının hepsini anlamak çok zor. Gerçekten de korkutucu olan, sadece Elliot Rodger’ın ve onunki gibi suçların benzersiz olmaması değil, aynı zamanda bizim düşünebileceğimizden çok daha yaygın olması. Bu düşünce hattı sadece insanın cinsiyet ve insan bağlantısızlığı konusunda hayal kırıklığına uğradığını göstermiyor, aynı zamanda kadınların cinsel yaşamlarını sahiplenmeye cesaret edecek kadar ileri gelmelerine karşı duyulan bir öfkeyi de gösteriyor.

Yazar: Christine Rivas

Çevirmen: İlker Aydın

Kaynak: Rebel Circus