Zhou Guanyu, Formula 1 tarihine geçmek üzere

Zhou Guanyu, Formula 1 tarihine geçmek üzere

Alt kategorilerdeki yıllarından sonra Zhou, Alfa Romeo takımında Valtteri Bottas’a katılarak Grand Prix’deki ilk Çinli sürücü olacak.

Zhou Guanyu, Eylül ayında İtalya’nın Monza şehrinde düzenlenen bir Formula 2 yarışında podyumda. 2022 yılı için Alfa Romeo tarafından Formula 1’de işe alındı. (Getty Images)

72 yıl, yüzlerce yarış ve 776 sürücüden sonra, Formula 1’de ilk kez bir Grand Prix’de Çinli bir sürücü olacak. 22 yaşındaki Zhou Guanyu, bu sezon Alfa Romeo F1 takımında Finli sürücü Valtteri Bottas’a katılacak.

Formula 1’in genel müdürü Stefano Domenicali, “Çin’deki hayran kitlemizi büyütmek ve onlarla etkileşime geçmek için heyecan verici bir fırsat sağlayacak olan Zhou’ya hoş geldin diyoruz.” dedi.

Şanghaylı Zhou, Formula 1’in 2004’te memleketinde bir Çin Grand Prix’sini duyurduğunda 5 yaşındaydı. Zhou yarışı izlemeye gitti, kendini kaptırdı ve bir yıl sonra, bugün karşısında yarıştığı Fernando Alonso’yu destekleyen bir bayrak sallıyordu.

Zhou 8 yaşında kartinge başladı, ancak ülkesinde motor sporları nispeten gelişmemişti. “En büyük şey de, Çin’de motor sporları konusunda bir öncü yoktu,” dedi Zhou. “Kazandığı deneyimleri diğerleriyle paylaşıp geliştirecek birisi Formula 1’de daha önce hiç olmadı.”

Zhou, behind the wheel for Alfa Romeo, led George Russell of Mercedes and Alexander Albon of Williams during Formula 1 testing on Feb. 25 in Barcelona, Spain.

Zhou, Formula 1’in 25 Şubat’ta İspanya’nın Barcelona şehrindeki testlerinde, Alfa Romeo direksiyonu başında Mercedes’in George Russel’ına ve Williams’ın Alexander Albon’una liderlik ediyor. (Getty Images)

Zhou, sonuç olarak 12 yaşında şu anda halen yaşadığı yere, İngiltere’ye taşındı.

Formula 1’e giden rekabetçi yola girdikten sonra, “Geldiğim yerde her şeyi kazanan birisiyken bir orta sıra sürücüsüne döndüm.” dedi Zhou. “Daha sıkı çalışmam gerekti, Kartingde şampiyonluklar kazandım, daha sonrasında formula yarışlarına girdim ve Formula 1 takımlarının genç yetenek programlarına katıldım.”

Zhou, Ferrari rehberliğinde Formula 4 ve Formula 3’te yükseldi ve en sonunda Renault’nun genç sürücü programına geçerek Formula 2’ye yükseldi. 2019’da programın öncü çaylağıydı ancak 2020’deki bazı kötü sonuçları onun ilerleyişini yavaşlattı. “Çok yakındım, aynı zamanda bir o kadar uzak.” dedi. “F2’den sonraki adım F1’dir, aksi halde artık iş senden geçmiştir ve kapı yüzüne kapatılır.”

Zhou 2021’de F2’de kaldı, dört yarış kazandı ve şampiyonada üçüncü oldu. Daha sonra Alfa Romeo onu 2022 yılı için kadroya aldı.

2020’de hayatını kaybeden N.B.A. yıldızı Kobe Bryant’ın anısına yarış numarası olarak 24’ü seçti. “Onu küçüklüğümden beri izlerdim,” dedi ve “ilkokuldaki tüm ayakkabılarımın” Bryant’tan esinlendiği ekledi.

Zhou bu yıl Çin’i Formula 1’e getirirken, Formula 1 Çin’e gitmeyecek. Şanghay’daki Çin Grand Prix’si, ülkedeki katı Covid politikası sebebiyle üst üste üç yıl iptal edildi. 2020’nin ortasından beridir Şanghay’a geri dönmeyen Zhou, “Eve gidemeyeceğim için çok üzgünüm.” dedi. Dünya şampiyonu Max Verstappen’in Hollanda’da ve Sergio Pérez’in Meksika’da çılgınca karşılandığını gördü.

“Geçmişte bir yurttaşımız yoktu.” dedi. “Gelecekte daha fazla [Çinli] insanın yarıştığını görmek harika olur.”

Zhou, bu yıl Formula 1’in tek çaylağı.

Alfa Romeo’nun takım patronu Frédéric Vasseur, “F1’e katıldığınızdaki imtihan çok büyük. F2 üst seviyeye gün geçtikçe yaklaşsa da F1 halen apayrı bir dünya.” dedi. “Keşfedecek çok şeyiniz var; arabaya karşı tamamen yeni bir yaklaşıma ihtiyacınız, öğrenmeniz gereken yeni pistler; personel sayısı 16’dan 600’e çıkan yeni bir takımınız var; bunlar hepsi birbirinden farklı konular.”

Zhou, geçtiğimiz yılı dokuzuncu olan Alfa Romeo ile henüz Aralık ayında çalışmaya başladı ancak Vasseur ilk işaretlerin umut verici olduğunu söyledi. Vasseur: “Hoş bir tavrı var ancak bazen saldırgan olabiliyor ve bu iyi bir kombinasyon,” dedi. “Bunun bir imtihan olacağını gayet iyi biliyor ve bu çok önemli. Ancak Valtteri’nin ve takımdaki herkesin ona yardım etmeye hazır olduğunu düşünüyorum. Açık fikirli birisi ve onun başarılı olacağından eminim.”

Gride dizilmek bile Zhou için rüya gibi olacak. Geçen Temmuz, Avusturya Grand Prix’sinin antrenman turlarında Alpine F1 takımı için sürmüştü. “Antrenman turları çok özel hissettirdi, gerçek değil gibiydi.” dedi. “Soğuma turundayken sana doğru gelenleri görüyorsun ve bunlar [Lewis] Hamilton, [Sebastian] Vettel oluyor, bunlar TV’de duyduğun isimler. Onlarla aynı hafta sonunda olmak çılgınca. Onlarla rekabet etmek ve yarışmak harika olacak.”

“Aldığım geri dönüşlere göre evde olumlu bir hava var.” dedi. “Bu durum bana ülkeyi omuzlarımda taşımam için enerji veriyor. F1’deyim, burada iyi bir iş çıkarmak ve insanları gururlandırmak istiyorum.”

Yazar: Phillip Horton

Çevirmen: Furkan Bülent Tercan

Düzenleyen: Hasan Can Durmaz

Kaynak: The New York Times

Leave a comment