Regl süper güçlerinden meni nedeniyle oluşan kansere kadar, karşınızda, kadın vücuduyla ilgili berbat fikirlerin uzun tarihçesi.

Belirtilmesi önemlidir ki, BİZ vajinası olan her insanın kadın olmadığını ve kadın olan her insanın vajinası olmadığını bilirken, bu tuhaf teorilerin arkasındaki dahiler hiçbir şey bilmiyorlar.

Kadın olmak asla kolay olmadı. Tarih boyunca gerçek anlamda bir ton ataerkil bokluğa ve daha az insanmışız muamelesi görmeye katlanmak zorunda kaldık. Pantolon giyebilmeye, oy verebilmeye, çalışabilmeye, seçilme hakkına sahip olabilmeye ve evet, bisiklet sürebilmeye bile tırnaklarımızla kazarak ulaştık.

Birçok şey değişti fakat maalesef değişmeyen şey vücutlarımızın çalışma şeklinin yanlış anlaşılması ve bu yanlış anlaşılmanın bir baskı aracı olarak kullanılması yönelimidir. Bu yüzden, sevgili okuyucular, sizi bizim vücutlarımız hakkında kafa yormuş tuhaf ve boktan insanların tarihçesini keşfeden şanlı bir yolculuğa çıkarmama izin verin.

Tarihsel Süreç

Sürpriz değil: Geçmişte insanlar kadın vücudu hakkında tuhaf saçmalıklar düşündü.

Gezinen rahim

Gerçekten ama gerçekten tuhaf bir zaman boyunca, kadın sağlığı ve anatomisi hakkındaki bilimsel sorgulamaların oldukça önemli bir miktarı şu çok önemli soruyu cevaplamaya yönelikti: Bu kaltaklar deli ama neden? Ve bu zamanın önemli bir yığınında cevap ”AA, rahimleri vücutlarının orasından burasına istemsizce yüzüyor ve onları bu hale getiriyor.” oldu. Plato, bir kadın için bunu engellemenin tek yolunun ergenlikten hemen sonra seks yapması ve mümkün olan en kısa zaman içinde hamile kalması olduğuna inanıyordu. Nasıl da inanılmaz derecede kullanışlı!

”Kadınların gövdelerinin ortasında rahim yer alır, bir hayvanınkine yakından benzeyen bir kadın iç organı; gövdede kendini şuraya buraya ve aynı zamanda düz bir çizgide yukarı ve göğüs kıkırdağından aşağı ve eğik şekilde sağa ve sola hareket ettirir, karaciğere veya dalağa ve aynı şekilde organın yerinden kaymasına tabi, kısacası, tamamen değişkendir. Hoş kokulardan keyif alır ve onlara yönelir; kötü kokulardan keyifsiz olur ve onlardan kaçar; her şeyi hesaba katarsak, rahim bir hayvanın içindeki bir hayvan gibidir.” – Kapadokyalı Aretaeus

Bu korkunç durumdan kurtulmak için, kadınlara kötü kokulu şeyler koklatılır ve sonra da rahminin gövdenin alt kısmındaki eski, doğru yerine geri dönmesi için güzel kokulu tütsülere yönlendirilirlerdi.

Trajiktir ki, birilerinin bu tür şeyleri yapan ve düşünen bir toplumda yaşamanın bir insanı çileden çıkarıp, bilirsin işte, dengesiz davranmaya itebileceğini anlaması çok uzun zaman aldı.

Regl size birtakım saçma sapan süper güçler verir

“Reglden daha muhteşem etkiler üreten herhangi bir şey bulmak gerçekten de zor bir konudur. Bu haldeki bir kadının yaklaşmasıyla, küf ekşir, dokunduğu tohumlar işe yaramaz hale gelir, dokular yitip gider, bahçe bitkileri kurur ve dibine oturduğu ağacın meyvesi yere düşer.  Görünüşü bile, aynaların ışığını söndürür, çeliğin kenarını köreltir ve fildişinden parlaklığını alıp götürür. Bir kovan arı, onun gözleriyle bakılırsa hemen ölüverir; pirinç ve demir anında paslanır ve pis bir koku yayar; o sırada boşaltılan maddenin tadına bakmış olabilecek köpekler delirir ve ısırıkları zehirli ve iyileştirilemezdir.” – Plinty The Elder

Şimdi çok kötü bir insan gibi görüneceğim ama şu arı öldürme meselesi gerçekten işe yarayabilir. Demek istediğim, çevreci bir bakış açısından tüm bal arılarının yok oluşunun korkunç olduğunu ve bunun muhtemelen yakın zamanda öleceğimiz falan anlamına geldiğini tamamen anlıyorum ama diyelim ki bir tür My Girl* durumundasın ve arılara alerjisi olan en iyi çocukluk arkadaşın Macaulay Culkin bir arı kovanına basıyor. Tek bir bakışla tüm o arıları öldürmek kullanışlı olurdu. Normalde bunu yapmaya kalkmazdım, yani bir parti numarası olarak falan, ama bir acil durumda? Kesinlikle. Bunu yapardım. Solduran regl bakışımla Thomas J’nin hayatını kurtarır ve bunun için kötü hissetmezdim. O film gerçekten üzücüydü.

Hem de kullanışlı? Ağaçtan düşen meyve olayı! Elde edebileceğiniz onca meyveyi bir düşünün! Fiilen hiçbir çaba sarf etmeden veya bir merdivene ihtiyaç duymadan! Çok fazla meyve elde edebilirdiniz! Artı, çeliğin kenarlarını köreltebilmek, biri sizi bıçaklamayı deneseydi yararlı olabilirdi fakat tek istediğiniz bir parça biftek yemekse, yararlı olmanın tam tersi olurdu. Fakat zehirli köpekleri geçeceğim.

Kadınlar! Esasen yalnızca deforme erkeklerdir!

Bu, bazılarına şaşırtıcı gelebilir ama iki ayrı ve farklı cinsiyet fikri her zaman geçerli bir teori değildi (ve tabii ki biz hala tüm insanların bu ikisinden birini benimsemediğini anlamakta gecikiyoruz). Aslında, 18. yüzyıla kadar biz hanımların rahimde mahvolmuş beyler olduğunu ve tüm cinsel organlarımızın evrildiğini düşünen oldukça fazla sayıda insan -Aristoteles gibi!- vardı. Yunan fizikçi Galen (rahmin sabit olduğuna inandığını söylemiştir) kadınların erkeklerle aynı organlara sahip olduklarını fakat rahimde onları dışarı çıkaracak ”ısı” olmadığı ve böylece yanlış doğduğumuzu düşünüyordu. Ayrıca spermimiz olduğunu ve rahmimizde kendi spermimizi ”yaratmanın” bizi ”deli” ve ”histerik” yapan şey olduğunu da düşünmüştü.

Kadınlar cinsel istek duymaz ve orgazm yaşamazlar

Birçoğumuz biliyoruz ki vibratörler zevk sağlamak için değil, ”histerik” kadınları tedavi etmek için icat edilmiştir. Bu ”histerinin” nedeni, elbette -19. yüzyıla kadar- yalnızca erkeklerin libidolarının ve orgazmlarının olduğuna inanılan ve bu nedenle kimsenin onları harekete geçirmeyi bile denemediği bir dünyada yaşıyor oluşlarıydı. Günümüzde buna sadece ”cinsel olarak hayal kırıklığına uğramış” derdik.

Sonra bir gün bazı doktorlar kadınların ”histerilerinden” klitorisi el ile uyararak kadınları ”orgazma” değil (o erkekler için), ”proksizme” ulaştırılmasıyla kurtulabileceklerini fark ettiler. Bu cinsel bir şey olarak görülmüyordu çünkü, yine kadınların buna ilgili olduklarını düşünmüyorlardı. Vibratörler temelde elleri yorulduğu için üretilmişti.

Kitap okumak yumurtalıkların körelmesine yol açar

1876’da Harvard profesörü Edward H. Clarke Eğitimde Cinsellik veya Kızlar İçin Adil Bir Şans isimli bir tez yazısı yayınladı. Bu tezde, kadınların eğitilme “kapasitesine” sahip olmalarına rağmen erkeklerin eğitildiği şekilde eğitilme zorluğunu kaldıramadıklarını açıklamıştır. Çünkü bu onları kısır ve hazımsız, hepsinden kötüsü de asabi hale getirebilirdi.  Bu nedenle, gerçekten yalnızca günde dört saat okulu kaldırabilirlerdi ve regl dönemlerinde hiç kaldıramazlardı. Çünkü regl beyinlerinin çalışmamasına yol açıyordu…veya öyle bir şey. BİLİM!

”Teorileri” 1885’te Collegiate Alumnae Topluluğu’ndan Annie Howes ve sonra 1887’de Mary Putnam Jacobi tarafından yürütülen çalışmalarla çürütüldü, ki ikisinin de çalışmaları onları kısır hale getirmemişti.

Modern Süreç

Bir şeyler ne kadar değiştiyse o kadar aynı kaldılar. Burada, gelecekte insanların kadın vücudunun nasıl işlediği hakkında kafalarının daha az karışık olacağını düşünmüş olabilirsiniz. Fakat yanıldınız. Tıpkı önceki yüzyıllarda erkeklerin vücudumuzu bizi deli olarak lekeleme ve eğitimimizi engelleme çabalarıyla yanlış anlamaları gibi bugün, birçoğu bu yanlış kanıları üreme haklarımızı kısıtlamak veya bir şekilde onları başarısızlığa uğrattığımızı iddia etmek için kullanıyorlar.

Kadınlar bir tecavüzcüden hamile kalmalarını engelleyen sihirli vajinalara sahipler

2014’te Missouri milletvekili Todd Akin, senato için aday olduğu sırada, neden tecavüz mağdurları için kürtajla ilgili kanunlarda istisnaların gereksiz olduğunu düşündüğünü açıklama girişiminde bulundu. Pekala aşağıdakileri dile getirdi:

”Peki, biliyorsunuz ki, insanlar her zaman bunu diğer şeyler gibi yapmak istediler, nasıl, nasıl bunu özel olarak zorlu etik sorularından ayırırsınız. Doktorların dediklerinden anladığım kadarıyla, bu oldukça nadir. Bu meşru bir tecavüz ise, dişi vücudu bu şeyi tamamıyla kapatmak için yollara sahiptir.”

Şaşırtıcı biçimde, dişi bedeninde tecavüzcü spermi ve seks yapmak istediğimiz kişinin spermini ayıracak bir yol yok. En azından insan olan dişi vücudunda. Tuhaf spiral vajinaları falan olan ördekler olsaydık, gerçekten ”bu şeyi tamamıyla kapatmak” için bir yolumuz olurdu. Fakat sihirli, psişik, tecavüzcü belirleyen ördek vajinalarına sahip değiliz.

Birden fazla erkekten meni sizi kanser eder

Bill Gothard ve Temel Hayat Prensipleri Enstitüsü’ne Duggars’ı çağrıştırışı nedeniyle aşina olabilirsiniz. Ah, veya Gothard’ın kadınlara cinsel tacizde bulunduğu kendi hikâyesinden. Böylece, muhtemelen kadınların vücutları (hiçbirine cinsel manada dokunmadığını iddia ettiği vücutlar) hakkında oldukça tuhaf fikirleri olduğunu duymak sizi şaşırtmaz.  

Gothard’ın İleri Eğitim Enstitüsü’nün bir kesiti Bilge Kitapçık kadınların nasıl sürtük olarak rahim kanseri olduklarını açıklar. Hayır, HPV yüzünden değil, kadınların sperme ”alerjik” olması yüzünden.

”Doktorlar erkek tohumunun kadına yabancı bir madde olduğunu keşfetti. ‘Alerjik’ reaksiyonlara benzeyen tepkileri tetikledi. Eşi olan bir kadın bu reaksiyona ‘bağışıklık’ kazanabilir; ancak, herkesle yatan bir kadının bağışıklık sisteminin kafası karışır ve yabancı maddeyi ayırt edemez. Bu kafa karışıklığı kanser oluşumunun anahtarıdır.”

Bu, elbette, kanserin çalışma biçimi değil. Hem de hiç. Asla. Herhangi bir nedenle.

Bir şeyleri yuttuğunda gittikleri yer vajinan olur, değil mi?

2015’te tercih karşıtı Idaho eyaleti meclis üyesi Vito Barbieri, yalnızca kadın vücudunun çalışma şeklini değil, aynı zamanda tüm insan boşaltım sistemiyle ilgili genel yanlış anlayışına bağlı geniş ölçüdeki ulusal ününün keyfini sürdü.

Doktorların kürtaj ilaçlarını teletıp yoluyla reçetelemesinin yasaklandığı bir tasarının tartışıldığı sırada, bir doktor kolonoskopi hastalarının mide-bağırsak kısımlarını görüntülemeye yol açan bir aleti yutmaları fikrini ortaya attı. Temsilci Barbieri ”Peki, bu aynı prosedür hamilelikte de uygulanabilir mi? Kamerayı yutmak ve doktorun durumu belirlemesine yardımcı olmak?” şeklinde yanıt verdi.

Söylenene göre daha sonra doktor, temsilci Barbieri’ye rahmin aslında boşaltım sisteminin bir parçası olmadığını ve yutulan şeyin oraya gitmesinin gerçekte mümkün olmadığını açıklamak zorunda kalmış.

Barbieri sonrasında bunu ”sözde” bir soru olarak sorduğunu söyledi, böylece ”sözde” kelimesi hakkındaki kafa karışıklığını da kanıtlamış oldu.

Siyahi kadınlar regl olmaz

Geçen Mart, YADA isimli çok büyük yaşam sembollü şapkasıyla şık bir genç, siyahi kadınların regl olmasının ”doğal olmadığını” varsayarak internette bir miktar sansasyon yarattı ve regl olmalarındaki tek neden beyaz insanların onlara olmalarını söylemeleri ve onlara kötü, sağlıksız yiyecekler vermeleriydi.

YADA regl ”felsefesinin” Avrupalılar tarafından icat edildiğini ve bundan önce Afrikalı kadınların ”oradan oraya koşuşturup…her yeri kana bulamadıklarını…çünkü doğal beslendiklerini” söylüyor. Saf bir vegan beslenişle, tıpkı onların yaptıkları gibi, bir kadının regl olmayı durdurabileceğini öne sürüyor. Ki bu gerçekten olabilirdi fakat ovulasyonu durduracak kadar harika düzeyde sağlıklı olduğun için değil, kendini açlıktan öldürdüğün için.

Bunlardan söyleyebileceğim, bu teori en azından 2004’ten beri etrafta ve gerçek bir doktor gibi görünmeyen Dr. Imphotep Llaila O Afrika (şaka yapmıyorum) kaynaklı hale geldi.

”Uyluk aralığına” sahip olmak ”geniş vajinaya” sahipsin demektir

Böylece, çok seks yapmanın vajinanı ”genişleteceği” ile ilgili aptalca inanç hakkında buraya bir şeyler ekleyecektim ama sonra bu boktan şeyi buldum ve ölmeyi tercih ettim. Korkunç biçimde fazla insan ”uyluk aralığının” anlamının ”geniş vajinaya” sahip olman olduğuna inanıyor gibi görünüyor. Mimler** ve bir sürü şey var!

İşte güzel bir tanesi!

”Uyluk aralığı” uğraşı başlamak için yeterince absürt fakat vücut olumlamadaki bu desteksiz uydurma bir şekilde, daha da tuhaf. Bunu biraz düşündüm ve bu ”eğlenceli bilimsel gerçekleri” yazan insanlar bana Mean Girls’te bir kızın ”Bu kitapta biri benim bakire olmak konusunda yalan söylediğimi yazmış çünkü en büyük boy tamponlardan kullanıyorum ama ağır bir selim ve geniş setli bir vajinam varsa yapacak bir şeyim yok” dediği kısımdan fikir alıyor – ve bunun bir şaka olduğunu fark etmiyor gibi geldi.

Bu, sevgili arkadaşlar, okullarda kapsamlı bir cinsellik eğitimi verilmediğinde olan şey.

Umut ediyorum ki bir gün vücutlarımızın ve zihinlerimizin bu denli geniş ölçüde yanlış anlaşılmadığı ve onlara dil uzatılmayan bir zaman gelecek ve kokuyla uyarılan bir rahmimiz, sihirli ördek vajinamız ve doğrudan seks hareketimizle orantılı olarak kanserli hücrelere giden bir yolumuz olduğuna inanan insanlarla başa çıkmamız gerekmeyecek.  

O gün gelene kadar, ne var ki, ben burada arı öldüren regl bakışım için çalışıyor olacağım.

Çevirmenin Notu:

*My Girl: Kız Arkadaşım, 1991 yapımı komedi-drama filmi. Küçük bir kızın büyümesini konu almıştır.

**Mim: İnternet kullanıcıları tarafından çoğunlukla küçük değişikliklerle kopyalanan ve hızla yaygınlaşan tipik olarak mizahi bir resim, video, metin parçası vb.

Yazar: Robyn Pennacchia

Çevirmen: Meryem Taşoğlu

Kaynak: The Establishment