Youtube işitme engelliler haftasını kitle kaynaklı alt yazıları kaldırarak kutluyor

Youtube işitme engelliler haftasını kitle kaynaklı alt yazıları kaldırarak kutluyor

Toplanan 500.000 imza özelliğin kaldırılmasına engel olmuyor.

Youtube içerik üreticilerinin videolarına kitle kaynaklı alt yazılar ekleyebildiği “Topluluk Katkıları” özelliğini kaldırıyor. Youtube, işitme engelliler, duyma güçlüğü çekenler ve yabancı medyaya ilgi duyanların protestosuna yol açan bu kararını temmuz ayında açıklamıştı. Protestolara rağmen şirket hiç de vazgeçecek gibi görünmüyor. Google’ın gelmiş geçmiş zamanlaması en kötü kararı olarak Youtube bu özelliği Eylül’de tam bir hafta süren Uluslararası İşitme Engelliler Haftasından sadece iki gün sonra kaldırıyor.

Topluluk Katkıları adlı özellik kanal sahibi tarafından onaylandıktan sonra izleyicilere alt yazı ekleme veya videoyu tercüme etme ve onay için kanala gönderme imkânı sunuyor. YouTube şu anda, genellikle hatalarla dolu, makine kaynaklı alt yazılar sunuyor ve ayrıca makine çevirisi için alt yazılarda ikinci bir geçiş yapmak için YouTube’a ihtiyacınız varsa, alt yazılar ekranınıza geldiğinde neredeyse tüm anlamlarını yitirmiş oluyorlar. Topluluk Katkılı Alt yazı özelliği, makine kaynaklı alt yazıları başlama noktası olarak kabul ederek kullanıcılara düzeltme yapma ve işitme engelliler ile duyma güçlüğü çekenler için yazıya aktarılan ses işaretleri gibi makine transkripsiyonunun yetersiz kaldığı durumlarda metin ekleme imkânı sunuyor.

Bu özelliğin istenmeyen mesajlar ve kullanım oranının azlığı sebebiyle kaldırıldığını belirten şirket bu duruma şöyle bir açıklama getiriyor. “Topluluk Katkılarının, İçerik Üreticiler için geniş ölçekli, topluluk odaklı kaliteli bir çeviri kaynağı olmasını umarken, özellik nadiren kullanıldı ve insanlar spam ve kötüye kullanım olarak bildirmeye devam etti.” Topluluk bu değerlendirmeye katılmıyor olacak ki, bu haberin hemen sonrasında YouTube’un yeniden değerlendirmesini talep eden bir imza kampanyası başlatıldı ve şimdiye kadar yarım milyon kişi imzaladı. İmza kampanyası “Topluluk alt yazılarının kaldırılması, pek çok izleyiciyi bu deneyimden mahrum bırakıyor” diye belirtiyor. “Topluluk katkılı alt yazılar, aksi takdirde erişimi olmayacak çoğu içeriğe erişim sağladı.”

Şirketin kapanma gönderisi kullanıcıları YouTube’un halihazırda oluşturduğu ve çalışmaya devam etmek istemeyen ücretsiz, şirket içi bir çözüm yerine Amara.org gibi ücretli, üçüncü taraf alternatiflere itti. YouTube, “çoğunuz topluluk alt yazılarına güvendiğiniz için” diyor (hani kullanım oranı düşüktü?) ve ekliyor “YouTube, son 60 günde en az 3 video için Topluluk Katkısı özelliğini kullanan tüm içerik üreticilerin 6 aylık Amara.org aboneliğinin maliyetini karşılayacaktır.”

Çeviren: Aslı Gülenç

Düzenleyen: Zeynep Özsaraç

Kaynak: arstechnica

Leave a comment