Yoksullar ve ezilenler politikayla daha az ilgilenme eğilimindedir. Ama bu aptal oldukları için değil; siyasi düzenin onların hayrına çalışmadığını bildikleri içindir. 

Morning Consult‘ın yeni bir anketi süregelen bir eğilim doğruluyor; politikayla daha çok ilgilenen seçmenler Elizabeth Warren’ı destekler, politikayla daha az ilgilenenler ise Bernie Sanders’ı. 

Tahmin edebileceğiniz gibi bu tür anketler,hem gerici sağ hem de liberallere ait olan, Sanders’a oy vermenin cahilliği ve akılsız insanların oy verdiği yönündeki argümanı körüklüyor. Sağcı American Thinker’dan tipik bir alıntı şöyle diyor:

Venezuela’da Sosyalizmin büyük başarısızlığından sonra, burada [ABD’de] sosyalist bir adayı seçme fikrini savunmak için aptal olmak gerekir. Burada olanların bu tür bir durum olduğu aşikar.

Neyse, yakın zamanda açıklanan başka bir anket de aynı soruyor ama sayıları adaya göre değil demografik olarak bölüyor. En yeni YouGov/Economist anketinden:

2020 Seçimine “Fazlasyıla” Dikkat Etme Oranları

Peki burada görünen ne? Bence buradan iki olası çıkarım yapılabilir:

  1. Toplumun en ayrıcalıklı -beyaz, erkek, orta yaşlı/yaşlı ve hepsinden önemlisi zengin- kesimleri politikayı diğer herkesten daha iyi anlar.
  2. Yoksullar ve ezilenler siyasi eğlenceli bilgi tüketmeye çok zaman ayırmazlar. Bu da kısmen buna ayıracak çok boş zamanları olmamasından, kısmen medyanın onları ilgilendiren konulara değinmemesinden ve kısmen asla onların çıkarına hizmet etmeyen bir parti önseçim sürecinden siyaseten kopuklaştırımalarından kaynaklanır. Bu onların kendilerini ilgilendiren meselelerde daha az bilgileri olduğu ya da daha az zeki oldukları anlamına gelmez; bu sadece zamanlarını ve dikkatlerini işlevsel kullandıkları anlamına gelir.

Sağcıların üstatları bu iki çıkarımdan hangisini destekler biliyorum. Asıl ilgi çekici soru ise şu; liberal soldaki Sanders eleştirmenleri ne düşünüyor?

 

Yazar: Carl Beijer

Çevirmen: Şennur Şengül 

Kaynak: Jacobin