Ancak, sadece Küba’da bir mağarada yaşıyorsanız o zaman korkabilirsiniz. Kendi başına bile yeterince korkutucu.

 

Dünya, yılanların sürü olarak avlanabileceklerini bilmeyince korkutucu bir yer. Ancak Küba’daki bir biyolog bu bilgiyi iyice öğrenmeden yalnız başına bırakamadı, bu yüzden sürüngenlerin sadece birbirlerine yakın yerlerde avlanmadıklarını, birbirleriyle beraber avlandıklarını ilk kez kanıtladı.   

Yılanlar, sosyal canlılar değillerdir. Kurtlar gibi sürü halinde yaşamazlar ya da çayır köpekleri (sincapgiller familyasının yer sincapları oymağına ait Kuzey Amerika’nın otlaklarında doğal olarak bulunan bir kemirici hayvan cinsi) gibi birbirleriyle çene çalmazlar. Yılanlar güçlerini sadece tek bir şey için birleştiriyorlar: Öldürmek. Yılanların uzun zamandır gruplaşmalar içinde avlandığı biliniyordu, sadece bu çabaların nasıl koordine bir şekilde gerçekleştirildiği açık değildi. Avlanmak için en iyi yerin nerede olduğu konusunda hepsinin benzer bir anlayışa sahip olması mantıklıdır ancak birçok yılanın aynı ortamda toplanmış olması illa ki onların eş güdümlü olarak çalıştıkları anlamına gelmez. Bunu kanıtlamak için, yılanların gerçekten birbirlerini hesaba kattıklarını ispatlamak zorundasınız. Eğer 2 numaralı boa yılanı ortaya çıkar ve 1 numaralı boa yılanını görürse, muhtemelen ilk yılanın yakınlarında takılır, çünkü beraber olmak onlara yardımcı olur ve ideal olarak, yılanların birlikte avlandığında, daha başarılı olduklarını da kanıtlamış olursunuz.   

Tabii ki, bunu Cuban Boa (Chilabothrus angulifer, boagiller türünden yılan genellikle Küba’da bulunur) için kanıtlamak isterseniz, bütün gece bir mağarada takılıp tavandan sarkan yılanların yarasaları yemesini izlemelisiniz ve bu tam olarak Tennessee Üniversitesi’nde asistan profesör olan Vladimir Dinets’in yapmaya karar verdiği şey. Vladimir, gördüğü şeylerin sonuçlarını Animal Behavior and Cognition dergisinde yayımladı. Doğu Küba’daki Desembarco del Granma Ulusal Parkı, özellikle Dinets’in de dükkan kurduğu bir mağaraya sahiptir. İçeride 8 tane boa yılanı yaşıyordu, Dinets yılan fısıldayıcısı olduğu için yılanların üzerindeki işaretlerden birbirlerini ayırabiliyordu ve art arda 8 gün boyunca yılanların avlanmalarını izledi. Boa yılanları, gün batımında ve şafaktan hemen önce duvarlarda sürünüp yarasaları avlamaya gelir, tünedikleri bölge ile yılanların avlarının geçmesi gereken çıkış arasındaki bölgede tavandan baş aşağı asılı duracak şekilde sarkarlardı.

Bütün bu olayların neredeyse tamamen karanlık bir ortamda gerçekleştiğini unutmayın. Günün oldukça karanlık zamanlarında, bir mağaranın içinde, az miktarda ışık kirliliği olan ulusal bir parktalar. Dinets, yılanlar ve yarasalarla dolu olan karanlık bir mağarada oturdu ve yılanların yaptığı her hareketi sakin bir şekilde kaydetti. Divets, geçit alanlarını bölümlere ayırdı, böylelikle daha sonra yılanların birbirlerine ne kadar yakın olduklarını izledi ve kavgaya katılan her yeni yılanı not etti. Ayrıca bir yılanın bir yarasayı yakaladığı her anı da kaydetti. Sadece bir yılanın bir yarasayı yakaladığı gerçeğini değil, hangi yılanın yarasayı tuttuğu gerçeğini de kayıtlara aldı.

Boa yılanları karanlık oluşundan rahatsız olmuyorlar çünkü dokunarak avlanıyorlar. Yarasalar, onlara sürtündüğü zaman yılanlar vuruşlarını yaparlar. Dinets bu durumdan rahatsız olmuyordu çünkü o bir tür süper insan gibi görünüyor.

Yalnız avlanan boa yılanları çok küçük bir azınlıktı ve onların yarasa yakalamakta daha kötü olmaları hiç şaşkınlık yaratmıyordu. Üç yılan varsa,  her boa yılanı başına ortalama bir yarasa yakalıyor ve bunu yedi dakikanın altında yapıyorlardı (boa yılanları bir yarasayı yakaladıklarında gidiyorlar, bu yüzden yarasa vurma ortalaması maksimum birdi).  Eğer yılan tek başınaysa, bu ortalama 0.33’e düşüyor ve kontrol altına aldıkları yarasayı yakalamak bile yaklaşık olarak 19 dakika sürüyordu. Bazı yalnız boa yılanları (avlanmaktan) vazgeçip, evlerine döndüler. Yani, boa yılanları geçişe girdiğinde ve diğer yılanlarla karşılaştıklarında neredeyse her zaman birbirlerinin yanında kamp kurmayı seçtiler. Birlikteyken bariyerler oluşturabilirler, böylelikle yarasalar boa yılanlarından kaçınmakta daha çok zorlanırlardı.

Kurtlardan farklı olarak, boa yılanları (avlanmak dışında) birlikte takılmazlar. Onlar yalnız yaşayan hayvanlardır. Kurtlar öncelikle toplumsal nedenlerle avlanırlar –  Birden fazla çalışma, sürü ile takıldıklarında illa ki daha fazla yiyecek bulacakları anlamına gelmediğini göstermiştir. Yılanlar strateji için birlikte avlanırlar, ne kadar da soğukkanlılar.

 

Yazar: Sara Chodosh

Çevirmen: Ekin Dutar

Kaynak: Popular Science