Yeni Zelanda acil bir küresel ısınma çağrısı ilan etti

Yeni Zelanda acil bir küresel ısınma çağrısı ilan etti

Jacinda Ardern iklim değişikliğinden ‘zamanımızın en büyük sorunu’ şeklinde bahsetti ve 2025’e kadar ülke hükümetinin sıfır karbon olacağına söz verdi.

Yeni Zelanda acil iklim değişikliği çağrısı ilan etti ve Yeni Zelanda Başbakanı’nın “zamanımızın en büyük sorunu” olarak nitelendirdiği iklim değişikliği için 2025’e kadar hükümetin sıfır karbon olacağını vaat etti.

Çarşamba günü parlamentoda masaya yatırılan bir önergeyle “Yeni Zelanda ve Yeni Zelandalıların iyiliğini, temel endüstrilerine, su erişimine ve sel, deniz seviyesinin yükselmesi ve orman yangınlarına sebep olan ani ve şiddetli havanın yıkıcı etkisini” ele aldı.

Diğer otuz iki ülke de acil iklim durumu ilan ederek küresel krizi resmen kabul etti.

Bu hareket, Yeni Zelanda’nın yerel biyolojik çeşitliliği de olmak üzere son zamanlarda türlerde ve küresel biyolojik çeşitlilikte endişe verici bir düşüşün olduğunu kabul etti. İklim acil durum ilanı Yeşil Parti ve Māori Partisi tarafından desteklendi; Ulusal ve Yasa partileri ise karşı çıktı.

Giriş konuşmasından sonra parlamentoda konuşan Ardern, ülkenin en acil şekilde harekete geçmesi gerektiğini belirtti. Başbakan bu konudan şu şekilde bahsetti: “Bu beyan gelecek neslin bir kabulüdür. Eğer bunu doğru şekilde yapmazsak ve şu an harekete geçmezsek gelecek neslin taşıyacağı yükün kabulüdür. Bir eylem planı ve umut için bir neden oluşturmak bizim elimizde.”

Ardern ayrıca hükümet sektörünün sadece elektrik veya hibrit araçları alacağından, bu araç donanımının zaman içinde %20 azalacağından ve toplum hizmet binalarında bulunan bütün iki yüz kömür yakıtlı kazanların aşamalı olarak azaltılacağından bahsetti.

Önerge aynı zamanda, Paris Anlaşması’nın imzalanmasıyla gelen ülke tarafından “bu sorunun üstesinden gelme” çağrısını da kabul edip Yeni Zelanda’yı atıklarını azaltmasına adayan 2019 Sıfır Karbon Hareketi’ni yürürlüğe koyuyor.

Bu mevzuat, Yeni Zelanda’yı İklim Değişikliği Komisyonu tarafından görevlendirilen ülkelere 2050’ye kadar sıfır karbona gidiş hedefini yasaya çeviren sayılı ülkelerden biri yapıyor.

Fakat uzmanlar ülkenin, ihtiyacı olan değişimler için çok geride olduğunu söylüyor. Canterbury Üniversitesi Siyasal Bilim Profesörü Bronwyn Hayward geçen hafta durum hakkında, bu soruna karşı alınan eylem eksikliğinin utanç verici ve savunulamaz olduğunu söyledi. “İronik olan şey ise, (Başkan) Trump himayesinde olan Amerika’nın bile kişi başı karbon atığı bizden daha çok yıllık düşüş yaşayacak.”

The Conversation’a yazan Massey Üniversitesi’nde Uygulamalı Matematik profesörü Robert McLachlan ise Yeni Zelanda’nın henüz atık azalımı hakkında hala harekette bulunmadığından bahsetti. Sanayileşmiş kırk üç ülkeden biri olan Yeni Zelanda, 1990 ve 2018 arasında net atıklarında artış görülen on üç ülkeden biri.

Bu durum, başbakan tarafından verilen, geçen yıl kasım ayında meclisten geçen Sıfır Karbon Hareketi hakkında verilen güçlü savunmalara rağmen geçerli: “[Yeni Zelanda] tarihin haklı tarafında bulunmakta. İklim değişikliğinin günümüzün en büyük sorunu olduğu hakkında verdiğim ifadenin arkasında duruyorum ve inanmaya devam ediyorum.

Çarşamba günkü bildirgede ayrıca hükümetin diğer ekonomi sektörlerine, 2025’e kadar hükümetin kendi atıklarını azaltarak ve sıfır karbonlu olarak neyin mümkün olacağını kanıtlayacağını söyledi.

Fakat muhalefet partiler, Ulusal Parti lideri Judith Collins’in “erdem işareti” dediği hareketin reklam olduğunu söylediler.

Collins bu konuda Radyo Yeni Zelanda’ya açıklamada bulundu: “Hepimiz bunun acil çağrı olmasının iyi olduğunu düşünüyoruz ama ortada bu durumla nasıl başa çıkacağımız hakkında doğru dürüst bir plan yok.”

Örnek olarak ise, hükümetin sadece %10’u elektrikli olan 15.000 araçtan oluşan donanımını gösterdi.

Yeni Zelanda küresel atıkların sadece %0.17’sini oluşturuyor. Fakat bu ülkenin büyüklüğüne göre, Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü’nün 32 ülke arasından yaptığı listede ülkeyi 17. sıraya koyacak kadar yüksek bir sayı.

Ülkenin en büyük karbondioksit kaynağı karayolu ulaşımı, fakat çoğu sera gazı tarımdan gelmekte.

Yeni Zelanda’nın taahhütleri uluslararası olarak gereğinden az görülmekte ve ikinci döneminde olan İşçi Partisi hükümeti hala ülkeyi atık hedeflerine karşı yola sokacak karbon azaltma politikalarını açıklamadı.

Yazar: Phil Taylor

Kaynak: The Guardian

Çeviren: Selin Alpdoğan

Düzenleyen: Yaren Kardelen Budun

Leave a comment