Araştırmacılar korona virüse karşı kullanılabilecek inhibitörler üzerinde çalışıyorlar. Zehir içermeyen, yapay olarak üretilebilen ve vücutta kolaylıkla parçalanabilen polifosfatlar bütün beşerî hücrelerde bulunmakla beraber kanda mevcut olan trombositler tarafından üretilirler.

Mainz Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde kurulan bir araştırma ekibi, COVID-19 ile enfekte olmayı önleyebilecek bir yol bulmuş olabilir. Araştırmacıların buldukları bu etken madde, sonradan burun spreyi haline getirilerek kullanılabilir.

Mainz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, görünüşe göre Sars-CoV-2 ile enfekte olmayı önleyebilecek yeni bir yol buldular. Werner Müller liderliğindeki ekibin ispat ettiği gibi, inorganik polifosfatlar, patojenin hücrelere nüfuz etmek için kullandığı topuz başlıklı proteine bağlanabilir durumdalar.

Fosfatın yapı taşlarının oluşturduğu uzun zincirler, kandaki trombositler tarafından oluşturulur. Bu zincirler, bütün insan hücrelerinde bulunmaktadır. Bilim adamları başlangıçta polifosfatların virüs proteinine bağlanabildiğini göstermek için bilgisayar modellerini kullandılar. Daha sonra yapılan laboratuvar testlerinde de bu olgu doğrulandı.

Araştırmacılara göre polifosfatlar zehir içermeyen, yapay bir şekilde imal edilebilen ve vücut tarafından kolayca parçalanabilen maddelerdir. Müller’in ekibinin halihazırda sentezlemiş olduğu gibi nanopartiküller halinde paketlenebilirler. Bu sentez, burun spreyi olarak kullanıldığı taktirde enfeksiyonu engelleyebilir. Bu durum özellikle koronanın hususi tehlike arz ettiği trombosit eksikliğiyle mücadele eden kişilere yardımcı olabilir.

Çeviren: Naci Pektaş

Düzenleyen: Can Güzel

Kaynak: Frankfurter Allgemeine