Van Gogh’un yeni bir eseri keşfedildi

Van Gogh’un yeni bir eseri keşfedildi

metin içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Van Gogh Müzesi, Vincent Van Gogh tarafından 1882 senesinde yapılmış “Yıpranmış” isimli yeni bir çalışmayı keşfetti.

Van Gogh Müzesinin müdürü Emilie Gordonker: “Kendisini Vincent Van Gogh’un ve onun çağdaşlarının çalışmalarına adamış bir uzmanlık merkezi olarak, bu keşiften çok memnunuz ve uzmanlık alanımıza bir katkı sağladığımız için çok mutluyuz. Van Gogh’a ait yeni bir eserin ortaya çıkması oldukça nadirdir. Bu eski çizimi ve hikayesini ziyaretçilerimizle paylaşabildiğimiz için gurur duyuyoruz.” “Yıpranmış” çalışması, Van Gogh’un Lahey’de geçirdiği zaman içerisindeki en güçlü figür çizimlerinden biri olan 1882 tarihli “Üzgün Yaşlı Adam” çizimi için yapmış olduğu bir ön çalışmadır. Sanatçı, çiziminin nasıl ortaya çıktığını kardeşi Theo’ya ve arkadaşı Anthon Van Rappard’a yazdığı mektuplarda detaylıca anlattı. En az eserinin son hali kadar etkileyici olan eski çizim çalışması, Van Gogh’un o zamanlardaki çalışma sürecine olağanüstü bir perspektif sağlıyor.

Toplumdan ötede yaşayanlara dair duyulmuş bir endişe

“Yıpranmış” çalışması bize, sade bir sandalyenin üstünde oturan, kafasını ellerinin arasına almış yorgun bir adamı gösteriyor. Çizimdeki model Van Gogh’un eserlerinde düzenli olarak karşımıza çıkıyor, ki kendisi eserlerinde “kel, yetişkin adam” tipini kırk kereden fazla çizmiştir. Bu çizimlerinde sanatçı yalnızca sosyal yönden eksiklik yaşayanlara duyduğu empatiyi göstermekle kalmadı, aynı zamanda dikkati onlara yöneltti, çünkü ona göre bu insanların varlıklı burjuvaziden hiçbir farkı yoktu.

Etkileyici çizim tarzı

Kimliğinin anonim tutulmasını isteyen eser sahibi, müzeden bu çizimin Van Gogh’a ait olup olamayacağını belirlemesini istedi.  Van Gogh Müzesinden Kıdemli Araştırmacı Teio Meedendorp: “Bu çizim tarz yönünden, Van Gogh’un Lahey’de geçirdiği dönemden bildiğimiz pek çok figür çalışmasına birebir uyuyor ve ”Üzgün Yaşlı Adam” ile arasındaki bağlantı açık. Sanatçı, kâğıda bir ızgara çizerek başladı, ki bu bize bir figürü doğru oranlarla hızlı bir şekilde yakalamasına yardım edecek perspektif bir çerçeve ile çalıştığını gösterir. Daha sonra sayfayı kendine has etkileyici çizim tarzıyla doldurdu: rafine olmayan, enerjik çizgiler ve vuruşlarla konturları döşeyerek, ışık ve gölgenin etkilerine özellikle dikkat gösteren özlü bir görüntü arayışı içinde.” Meedendorp: “Malzemeler açısından, bu döneme ait bir Van Gogh çiziminde beklediğiniz her şeyi de bu çalışmasında bulabilirsiniz: orta kalınlıkta bir marangoz kalemi, destek için kalın suluboya kâğıdı ve sabitlemek için su ve süt çözeltisi. Çizimin arkasındaki köşelerde darbe izleri var, ki biz bu izleri Van Gogh’un alışılagelmiş bir hamlesi saydığımız çizim tahtasına nişasta tomarları kullanarak kâğıt yapıştırmasıyla ilişkilendirebiliriz.”

Van Gogh Müzesi’nde sergilenecek

“Yıpranmış” isimli çalışma 2 Ocak 2022’ye kadar Van Gogh Müzesi’nin daimî koleksiyonunun birinci katında sergilenecek. Ziyaretçiler, çizimin kendisi de dahil olmak üzere, aynı döneme ait (hepsi Van Gogh Müzesi koleksiyonundan) Van Gogh’un diğer eserleri bağlamında çizimi görebilecekler.
Meedendorp: “Diğer çalışmaları bağlamı içerisinde “Yıpranmış”ı sergilemek, bize Van Gogh’un çalışma süreci hakkında özel bir bakış açısı sunuyor. Ek olarak, çalışma tamamen kendi başına duran çok ince ve güçlü bir çizim.”

Çeviren: Berfin Naz Karadayı

Düzenleyen: Ece Yaren Arslan

Kaynak: artdaily

Leave a comment