Üniversiteler koronavirüse rağmen öğrencilerin  iyi bir deneyim yaşamasını nasıl sağlayabilir?

Üniversiteler koronavirüse rağmen öğrencilerin iyi bir deneyim yaşamasını nasıl sağlayabilir?

İngiltere’deki üniversite öğrencileri akademik yıla başlarken tamamen farklı bir gidişatı deneyimliyorlar. Bazıları çoktan kendilerini karantinada buldular ve üniversite eğitiminin olağan faydalarından bazılarını alamayacaklarından korkuyorlar.

Üniversitelerin, öğrencilerin iyiliği ve sağlığına özen gösterme görevi aynı zamanda 2020/21 öğrencilerinin kaliteli, ilgi çekici ve yenilikçi bir öğrenme deneyimi yaşamalarını sağlama sorumluluğu vardır.

Üniversiteler için öğrenci memnuniyetini sağlamak önemlidir. Bu konuda öğrenciler ve hükümet tarafından değerlendirilirler. Şimdiye kadar, öğrencilerin deneyimlerini normalden daha az tatmin edici olarak değerlendirmeleri çok olası görünüyor.

Yükseköğretimde politika ve uygulama konusunda geniş deneyime sahip bir araştırmacı olarak, üniversitelerin öğrenci memnuniyetini sağlayabileceği ve para karşılığının sürekliliğini devam ettirebileceği bir dizi hayati yol olduğunu düşünüyorum.

Yeni meydan okumalar

Yeni öğrenciler genellikle ilk dönemlerini kafa karıştırıcı bulurlar. Ek olarak şimdi yeni teknolojileri kullanmak ve uygun sosyal mesafeyle yüz yüze oturumlara katılmak gibi başa çıkılması gereken başka zorluklar var.

Öğrenci memnuniyetini sağlamak ve beklentilerini karşılamak için üniversiteler, öğrencileri dikkatle dinlemenin yollarını bulmalıdırlar. Kurumlar öğrencileri desteklemek için ellerinden geleni yapıyor olabilirler; ancak bunu öğrencilere her zaman bu şekilde hissettirmediler. Üniversitelerin öğrenci görüşleri için düzenli olarak anket düzenlemeye ve bu görüşler doğrultusunda değişiklikler yapmaya ihtiyacı vardır. Böylece öğrenciler, üniversiteleri ihtiyaçlarına duyarlı bulurlar.

Woman with headphones on holding pen looking at laptop screen

Üniversiteler, öğrencilere homojen bir grup muamelesi yapmamalıdır. Burada her soruna uygun tek çözüm olmayacak. Bazı öğrenciler kampüs içi oturumlara meraklı olacak, diğerleriyse sadece her şey çevrimiçi olduğunda rahat hissedecektir.

Üniversiteler, hem öğrenci talebine göre hem de pandemi kısıtlamalarına göre esnetilebilen öğretim modelini tasarlamak zorundadır.  Bunun yeni bir hız ve atiklikle yapılması gereklidir ki bu üniversitelerin bazen bilmediği bir şey.

İletişim Halinde Bulunmak

Kurumların öğrencilerle daha önce hiç olmadığı kadar fazla ve birden çok kanal aracılığıyla iletişim kurması gerekir. Öğrenciler e-postanın en iyi iletişim yolu olmadığını söylüyor.

Sanal soru cevap oturumları, spesifik sorulara cevap veren bireysel telefon görüşmeleri ve sosyal medya gibi etkileşimli bağlantı kurma yolları çok daha verimlidir. Üniversitelerin ne yaptıklarını bir öğrencinin bakış açısından açıklama ve yanıtlarını farklı öğrencilere uyarlama sorumluluğu vardır.

Young black woman looking at phone

Son olarak, üniversitelerin teknolojiyi iyi kullanması gerekiyor. Paradokslu bir şekilde, uzaktan eğitim alma zorunluluğuna bir yanıt olan bu araç, üniversitelerin çok daha kişiselleştirilmiş, esnek ve ilgi çekici bir deneyim sunabilmeleri için kullanabilecekleri bir hale geldi. Örneğin; çevrimiçi öğrenme ve iletişim, öğrencilerin öğrenimlerine katılımlarına ilişkin verilerle bilgilendirilen, çalışma ve ilerleme üzerine yeni birebir görüşmelere olanak sağlamalıdır.

Personele ve öğrencilere yatırım yapın

Bütün bunlar bazı personeller için kolay olmayabilir. Yeni şartlarda her öğretmenin kullandığı karma teknolojilerle rahat ve yaratıcı hissetmeleri gerekir. Bunun da ötesinde, daha önce öğrettikleri her şeyi tasarlama, sunma ve değerlendirme yaklaşımlarını yeniden düşünmeleri gerekiyor. Böylece 2020/21 müfredatı taze, yenilikçi ve paraya değer olacaktır.

Her zamanki gibi kaliteli bir sonuç istiyorsanız yatırım yapmalısınız ve aynı zamanda üniversiteler öğrettiklerinin seçkinliğiyle de gururlanır. Bu nedenle donanım, yazılım ve ağ kapasitesine kapsamlı fazladan yatırım sağlamanın yanı sıra, personelin eğitimine de yatırım yapmak gerekir. Personelin planlamada tutarlılık, yenilik ve mükemmellik sağlamak için araçlara sahip olması gerekecektir.

Ayrıca öğrenciler de sunulan yaratıcı teknolojik yaklaşımlardan tam olarak yararlanabilmek için desteğe ihtiyaç duyarlar. Bütün bunlar çok ucuz değil ama çok olumlu ve gerekli yatırımlardır.

Altı ay önce dünya ve onunla birlikte öğrenmeye ve bütünsel bir öğrenme deneyimi sağlamaya yönelik birçok kabul görmüş yaklaşım değişti. Sonuç olarak, üniversitelerin öğrencilerle olan ilişkileri de değişmek zorunda. Bütün ihtiyaç; öğrenciler, öğrenme durumları ve yaklaşımları için daha fazla etkileşim, daha fazla yenilik ve kesinlikle daha fazla esneklik.

Kaynak: The Conversation

Yazar: Helen Higson

Çeviren: Mısra Yaren Çınar

Düzenleyen: Dilan Azizoğlu

Leave a comment