Türkiye’den iki yeni kültür varlığı UNESCO listesine önerildi

Türkiye’den iki yeni kültür varlığı UNESCO listesine önerildi

Günümüzde toplam 85’i bulan kültür mirasımız UNESCO’nun önerilenler listesinde yer almaktadır. Mardin’in Midyat ilçesindeki “Tur Abdin” sıradağlarındaki kilise ve manastırlar ile Erzincan’ın tarihi ilçesi Kemaliye, bir kez daha UNESCO dünya kültür mirası listesinde kendine yer bulabilir. 

Türkiye, tarihi ve kültürel zenginliği ile tanınmaktadır. Şimdilerde UNESCO, ülkemizdeki kültür varlıklarından ikisini geçici dünya kültür mirası listesine dahil ediyor. UNESCO’nun öneri listesindeki Türk kültür varlıklarının sayısı, tarihi Kemaliye ilçesi ile Midyat ilçesi yakınlarında kireç taşından oluşan “Tur Abdin” (1) sıradağlarında yer alan kilise ve manastırlarla birlikte 85’e yükseldi.

doğa, koyak içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Kurulma aşamasında bölgenin topoğrafik özelliklerine göre uyarlanan Kemaliye ilçesi, kendine has özel mimarisi ve İpek Yolunun eski güzergahında yer alan doğuya özgü evleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Örneğin, Fırat Nehri Kemaliye’nin mimarisini ve şehrin organizasyon yapısını etkilemiştir.

35 km uzunluğundaki “Karanlık Kanyon Nehri’nin” vadi ile arasındaki rakım farkı yaklaşık bir kilometredir, ki bu da onu dünyanın en derin beş kanyonundan biri yapar. Hem jeolojik yapısı hem de kayaların delinmesi sonucunda oluşan sıra dışı bir estetik görünüme sahip olan 7 kilometre uzunluğunda ve mağara içindeki 400-500 metre yüksekliğindeki 38 tüneli ile “taş yolu”, dünyanın en tehlikeli yollarından biri olarak gösteriliyor. Kemaliye’nin tarihi ve kültürel hazinesi pek çok şey vaat ediyor. Yerleşim yerine yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan “Dilli Vadisi” de eski halklardan izler taşımaktadır. Vadideki petroglif (2) çalışmalar, Türk kültürü ve tarihi hakkında önemli bilgiler veriyor.

“Tur Abdin” Kireç Taşı Sıradağları’ndaki manastırlar ve kiliseler

UNESCO geçici miras listesine yakın zamanda dahil edilen ikinci Türk kültür varlığı, ülkedeki dini çeşitliliği de temsil ediyor. Mardin-Midyat yakınlarında yer alan kireç taşından oluşan “Tur Abdin” sıradağlarının manastırları, oradaki Süryani Ortodoks cemaatinin mimari özelliklerini ortaya çıkarıyor. Farklı çağlardan yaklaşık 80 köy ve 70 manastır sıradağ bölgesinin bir parçası konumundadır.

UNESCO aday listesinde birkaç ibadethane daha bulunuyor: Mor Sobo, Meryem Ana (Yoldath Aloho), Mor Quryaqos, Mor Azozo kiliseleri ile Zafaran, Mor Gabriel, Mor Loozor ve Mor Yakup manastırları.

Hristiyan ibadethaneleri 6. ve 8. yüzyıllar arasında inşa edilmiş olup bölgenin özelliklerinin anlaşılmasına katkıda bulunan bazı ortak yönlere işaret ediyor. Bölgedeki üzüm bağları, badem ve zeytin ağaçları ziyaretçilere etkileyici bir manzara sunuyor. “Tur Abdin” üzerindeki manastır ve kiliseler, Türkiye’deki dini çeşitliliğin ve kültürel zenginliğin pek çok simgesinden sadece biridir.

Çevirmenin notu


(1) Süryanice “Kulların Dağı” anlamına gelmektedir.

(2) Mağara resmi, eski taş yazısı.

Yazar: TRT Deutsch 

Çeviren: İsmail Çiçek

Düzenleyen: Beyzanur Sarıcaoğlu

Kaynak: TRT Deutsch

Leave a comment