Türkiye’de kripto para şoku: Yatırımcılar yüz milyonlarca dolar için endişeli

Türkiye’de kripto para şoku: Yatırımcılar yüz milyonlarca dolar için endişeli

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri Türk lirasının zayıflığı nedeniyle oldukça ilgi görüyor. Ancak son skandallardan sonra yatırımcının güveni sarsıldı.

İstanbul’dan Caner Şen, yıkımla karşı karşıya. Küçük bir yayınevi sahibi olan Şen birikimlerini iyi değerlendirmek istedi. Bu sebeple dört milyon lirasını kripto paraya yatırmaya karar verdi. On iki ay içerisinde kripto parasının değeri yüzde 700’lük bir artışla 30 milyon liraya yükseldi. 

16 Nisan günü yerel bir borsa platformu olan Vebitcoin’den satın aldığı dijital paralarını Türk lirasıyla değiştirmek istedi fakat başaramadı.

Bir platform temsilcisi kendisine telefonla ulaşarak parasını kısa süre içinde alacağını söyledi. Ancak Şen artık buna inanmıyor. “Paramı geri istiyorum.” diyerek talebini dile getiriyor. 

Türkiye’de kripto para depremi yaşandı. Önce Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Nisan ortasında ülkede kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılmasını yasakladı. Kısa bir süre sonra bir Türk kripto para borsası kurucusu neredeyse yüz milyonlarca dolarla ülke dışına kaçtı. Ve şimdi de yerel başka bir borsa beklenmedik bir şekilde iflas bildiriyor. 

Vebitcoin platformu hizmeti tamamen durdurdu ve bunu finansal koşullarla gerekçelendirdi. Platformda günlük yaklaşık 60 milyon dolar değerinde kripto para işlem görüyordu. Savcılık ve mali denetim hâlihazırda soruşturma yapıyor. 

Türkiye’deki olaylar, dijital ödeme araçlarıyla ilgili büyük ölçüde düzenlenmemiş bir spekülasyon alanını vurgulamakta. Yalnızca Türkiye’de günde yaklaşık 2 milyar dolar değerinde kripto para işlem görüyor. 

Bitcoin gibi dijital finansal varlıklar, varlık toplamlarının ve ödemelerin dijital olarak kayıt altına alındığı ve herkesin şeffaf bir şekilde erişebildiği merkezi olmayan bir kayıt sistemine dayanıyor. Bu da sahtekârlığı imkânsız hale getiriyor. 

Buna rağmen denetimcilere göre Faruk Özer bunu başarmış olmalıydı. Türkiye’deki ilk lisanslı borsa platformu olan Thodex’in kurucusu sözde gerekli bakım çalışmaları nedeniyle çevrim içi platformu 4-5 iş günlüğüne kapattı. Artık sayfaya erişim sağlanamıyor, muhtemelen bir daha da asla sağlanamayacak. Basında çıkan haberlere göre Özer’in yurt dışına çıktığı söyleniyor. 

İstanbul Başsavcılığı da bunu soruşturuyor. 500 milyon ila 2 milyar dolar değerinde kripto paradan söz ediliyor. 

Zayıf Türk lirası Bitcoin’e yönelimi arttırıyor

Ülkedeki ekonomik durum göz önüne alındığında Vebitcoin’in iflası özel bir anlam ifade ediyor. Türk lirası ciddi bir değer kaybı yaşıyor, işsizlik oranları yüksek. Enflasyon geçtiğimiz yılda yüzde 16,2’ye ulaştı. Bu zorluklar karşısında birçok insan birikimlerini akıllıca değerlendirmeye çalışıyor ve muhtemelen neye bulaştıklarını bilmeden genellikle şanslarını Bitcoin ve diğer kripto paralarda denedi. Bu sebeple gazetelerde dolar ve altının yanında günlük olarak Bitcoin kurlarının da yer almaya başladığı, restoran ve oto galerilerin dijital paralarla ödeme kabul ettiği son yıllarda Türkiye’de bir kripto para çılgınlığı yaşandı. Bu furya şimdiye kadar bitmiş olmalıydı. 

Interpol’ün kırmızı bültenle aradığı Özer’den hiçbir iz yok. 27 yaşındaki Özer sık sık televizyonlara çıktı ve röportajlarında “Bu yolla herkes para kazanabilir.” diyerek Bitcoin’in avantajlarından bahsetti. İktidar partisi üyelerinin de Özer ile olan fotoğrafları ortaya çıktı.

Bu sırada Özer iddiaları “Birkaç gün içerisinde Türkiye’ye geri döneceğim ve yetkililerle tam bir iş birliği içerisinde olacağım.” sözleriyle yalanladı. Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ve paranın ortaya çıkıp çıkmayacağıysa hala belirsiz. 

Bununla birlikte birçok kripto para yatırımcısı, algoritma tarafından üretilen dijital para biriminin zayıf noktasının ne olduğunu artık anlamış olmalı; insanın ta kendisi. 

Yazar: Ozan Demircan

Kaynak: Handellsblatt

Çeviren: Yaren Erol

Düzenleyen: Hasan Kalkan

Leave a comment