Peki sınırda değişen şey tam olarak neydi? Vox’un göç muhabiri Dara Lind’e göre en büyük değişim geçiş noktaları arasından geçen sığınmacılara yönelik yaygın kaçak geçiş suçlamalarıydı. Bu yeni ve dikkat çekici ölçüde zalimce. Aynı zamanda sınır kapılarında kendilerini tanıtan sığınmacılar bazen ABD topraklarına ayak basmaktan alıkoyuluyorlar ve hatta bazı durumlarda çocuklarından ayrılmak zorunda bırakılıyorlar.

Bunlar insanlık dışı uygulamalar ancak sığınmacı karşıtı zulmün uzun süredir devam eden politik ve yasal normları sayesinde gerçekleştiriliyorlar.

Buradaki amaç liberal iki yüzlülüğe ya da cahilliğe parmak sallamak değil. Aksine sorunu çözebilecek somut önerilerde bulunmak için bu tarihi anlamamız gerek. Kaçak girişleri ve yeniden girişleri suç sayan yasaları yürürlükten kaldırmalıyız. Kısacası kaçak giriş yapan sığınmacıların suçlanmasını engelleyen bir yasa çıkarılmasında ısrarcı olmalıyız. Ayrıca başsavcı Session’ın son kararının aksine kişilerin çeteler ya da hayat arkadaşları gibi aktörlerin yaptıkları şiddetten kaçarken sığınma talep edebilmelerini istemeliyiz.

Doğru bir şekilde analiz edilirse Trump’ın çocuk ayırma seferberliği, Sol kanatın iplik geçirmek için uğraştığı daha geniş analitik ve retorik bir iğneyi simgeler; yani Trump’ın korkunç politikalarının fazlasıyla normal ve uzun süredir devam eden iki partili kuruluş normlarına dayandığını vurgularken aynı zamanda bu normları tehlikeli ve yeni uçlara götürdüğünü kabul edip kınamanın gerekliliğini. Normal politikalar Trump gibi yüzsüzce ırkçı bir canavar tarafından uygulandığında daha kötü görünüyor.

Ancak Trump, gaddarlığında yeni yolları aydınlatıyor ve bu gaddarlığın üzerindeki ilgi onu durdurmak için eşsiz bir şans sunuyor. Sol kanat ve sığınmacı hakları hareketi sınır duvarları, sınır dışı baskınları ve Clinton, Bush ya da Obama’nın yönetimi altında yapılsa önemsenmeyecek, hatta iyi karşılanabilecek hapsedilmiş çocuklar gerçeğinin aslında ne kadar canavarca olduklarının gözler önüne serilmesine sevinmelidir. Ancak düzen Demokratlarının direnişe öncülük ediyormuş gibi davranmalarına izin veremeyiz. Onlar da sorunun oluşmasına neden olanlar.

 

Yazar: Daniel Denvir

Çevirmen: İlknur Akıcı

Kaynak: Jacobin