Trump’ın acımasız aile ayırma politikasına yönelik öfke, uzun zamandır göçmenleri mağdur eden iki partililik mutabakatını tersine çevirmek için bir fırsat sunuyor.

Trump yönetiminin dış göç yasağının yürek burkan gaddarlığını mükemmel bir şekilde yakalayan görüntüler, başka bir şey söylenmesini dahi gerektirmiyor gibiydi. Birinde Nogales, Arizona’daki bir ABD Gümrük ve Sınır Koruma Merkezi’nde gözaltına alınan, muhtemelen Orta Amerikalı iki kızın bir kafesin zemininde yüzüstü uyudukları görülüyor.

Obama’nın eski kalem müdürü ve liberal “Pod Save America” podcast yayınının sahibi Jon Favreau şöyle bir tweet paylaştı; “Bu resimlere bakın. Bu, şu an gerçekleşiyor ve önemli olan tek konu hükümetimizi bu çocukları ailelerine mümkün olan en hızlı biçimde teslim etmeye nasıl zorlayacağımızdır”.

Ancak, fotoğrafların 2014’te çekilmiş olduğu ortaya çıktı. Favreau’nun patronu Başkan Barack Obama Orta Amerikalı sığınmacılara karşı kendi yasaklarını uyguluyordu ve Trump, beklenildiği gibi hemen Twitter’da bu hataya dikkat çekti; “Demokratlar, yanlışlıkla Obama’nın dönemi olan 2014’te sınırdaki çocukların çelik kafeslerde olduğunu gösteren fotoğraflarını tweet attılar. Bizi kötülemek için bunların yakın zamanda çekilmiş görüntüler olduğunu düşündüler ancak, geri teptiler. Demokratlar, ülkenin iyiliği için duvar ve yeni sınır uygulamasını kabul etmeli… İki partili Kanun!”

Favreau’nun da, Trump’ın da anlamadığı şey, bu karmaşıklığın Trump’ın göçmenlik politikaları üzerindeki ana tartışmalara yol açan kafa karışıklığı ve unutkanlığı ne kadar mükemmel bir şekilde kapsadığıydı.

Bir yandan Favreau’nun hatası ümit vericidir: Liberaller, hem politikacı hem de sıradan Amerikalılar olanları, Trump’ın sınırsız ırkçılığına ve zalimliğine öfkelenerek, yasal olarak ABD’de kalma haklarını kaybetme tehdidiyle karşı karşıya kalan ‘Hayalperestlerin’ yardımına koştular, Müslüman yasaklarının hedefinde kalanları savunmak için havaalanlarına doluştular ve seçilmiş memurları gerek eyalet genelinde, gerek yerel ölçekte sığınak tedbirleri ile tehcirlere karşı direnmeye zorladılar.

Ancak, Trump tarafından alınan her korkunç önlemin, düzen içi öncüllerinin benzer, belki daha az nefes kesici ölçüde insanlık dışı örnekleri var. Bu uygulamaların sahipleri, yerli yanlısı sağcılarla Fox News ve radyodaki sözcülerinin de yardımıyla muhafazakar Overton Penceresi’ni sağcılıkta o kadar radikalleştirdiler ki Kasım 2016’ya geldiğimizde pencere Trump’a tam uydu.  

Son günlerde manşetleri ele geçiren imgeler ve hikayeler Trump’ın barbarlık ölçüsünde gaddar anti-göçmen gündemini betimliyor, haklı olarak bir çok kişiyi kedere, öfkeye ve belki de eyleme sürüklüyor. Ancak Trump’ın tehcir makinesini durdurmak istiyorsak, Demokratların düzen Cumhuriyetçileriyle birlikte bu makinenin yaratılmasında oynadığı kilit rolle yüzleşmeliyiz. Bizi bugün gördüğümüz aile ayrılıklarının korkunç görüntülerine getiren göçmen karşıtı zulüm sarmalının durmasının tek yolu bu.

 

Yazar: Daniel Denvir

Çevirmen: Hüseyin Çelik

Kaynak: Jacobin