Fosil Kalıntılardaki Kirlilik Bilim İnsanlarına Modern Devrin İsmini Veriyor

“Hepimiz okullarda taş devri,bronz devri,demir devirleri hakkında bilgiler öğreniriz. Peki içinde yaşadığımız çağ plastik devri olarak mı bilinecek?”

Plastik kirlilik şimdilerde fosil kalıntının içinde yer alıyor. Bilim insanları bu zaman dilimindeki keşiflerinin plastik çağı adı altında kayda geçeceğini söylüyorlar.

Araştırmacılar Kaliforniya’daki Santa Barbara havzasındaki 200 yıllık tortunun taramasından sonra 2. Dünya Savaşının bitmesinden beri plastık birikimi her 15 yılda ikiye katlanarak arttığını belirtiyorlar.

Kaliforniya San Diego Üniversitesi’ndeki Okyanus Bilimi Enstitüsü’nün baş yazarı Jennifer Brandon soruyu “Hepimiz okullarda  taş devri,bronz devri,demir devirleri hakkında bilgiler öğreniriz – peki içinde yaşadığımız çağ plastik çağ olarak mı bilinecek?” olarak  soruyor. “Korkunç olan şey ise bizim jenerasyonumuzun bu şekilde hatırlanılacak olması.”

Çoğu plastik ürün 1920’lerde icat edildi ama 2. Dünya Savaşının sonuna kadar geniş kapsamlı kullanılmadı. Bilim insanları-çoğu kıyafet liflerinden gelen- mikroplastikleri 1945’ten sonra çekirdeğin tüm katmanlarında kabul edilebilir miktarlarda bulunuyorlardı.

Dr. Brandon The Guardian’a “Bizim plastik sevgimizi aslında arkamızda bıraktığımız plastik kalıntılarda bulunuyor.”“Bu çalışma bize gösteriyor ki plastik üretimimiz tortul kalıntılarımız içinde mükemmel şekilde kalıyor.” 

Bilim insanları,insanların 2010 yılına kadar,havzada 2. Dünya Savaşının öncesinde olduğundan 10 kat fazla plastik kalıntı biriktirdiğini buldular.Savaştan sonraki periyotta plastik çeşitliliğinde -plastik torba malzemeleri ve plastik parçacıkların yanı sıra elyaflar da dahil olmak üzere- artış da görüldü.

 Science Advances da yayınlanan çalışmada ilk bakışta plastik birikiminin tek bir lokasyonda olduğu görülmüştür. Araştırmacılar çalışmayı Santa Barbara Havzasında yapmayı seçtiler;çünkü sular durgundu ve neredeyse hiç oksijen olmaması tortul tabakalarının muhafaza edilmesine yardımcı oluyordu.

Her 5 mm kalınlığındaki tortul 2 yılda tarihe dönüşür ve bilim insanları 1843’e kadar dayanan tortulları örnekleyebildiler.

Scripps tarafından yapılan önceki araştırmalarda,Kaliforniya Monterey’de 1000 metre derinlikle mikroplastikler bulundu.Nisanda kaşifler Batı Pasifik Okyanusundaki  Mariana Çukuru’nu ziyaret ettiler-dünyadaki en derin çukur-ve plastik torbalar buldular.

Bilim insanları her yıl 4.8 ile  12.7 milyon ton-metre atık plastiğin okyanuslara girdiğini tahmin ediyor.

Araştırmacılar raporlarında “Bu sonuçlar ispat ediyor ki bu artış sadece okyanusun yüzeyinde değil ayrıca bentik ekosistemde(suyun en alt seviyesinde)tortul kalıntısında kayda alınıp tespit edilebilir.” yazarak belirttiler.

Bilim insanları “Tahmin edilen plastik birikimin büyüme oranı gelecekte artmaya devam edecek,politika ve atık yönetiminde belirgin değişikliklerin yasaklanması gereklidir,” diyor

Bu yılın başlarında Deniz Biyoloji Birliği ve Plymouth Üniversitesi tarafından 1957’den 2016’ya kadar okyanusta bulunan daha büyük plastik ürünlerde ”önemli bir artış” olduğu tespit etti.

Aralarında torba,file ve ip gibi plastik objeler okyanuslardan alındı.Bu çöpler her yıl denizcilik sistemlerine neredeyse 10 milyar eurodan daha fazla ekonomik hasara neden oluyor.

Eğer bu eğilimler devam ederse,2050 yılına kadar denizlerde balıklardan daha çok plastik olacak.

 

Yazar: Phoebe Weston

Çevirmen: Büşra Kaleci

Kaynak: Independent