Taş Devri atalarımızın bizim gibi olduğunu gösteren 9 davranış biçimi

Taş Devri atalarımızın bizim gibi olduğunu gösteren 9 davranış biçimi

İlk insanlar ilkel olabilirdi ancak onların gelişmiş alışkanlıkları ve tatları vardı.

Taş Devri, 2 milyon yıldan daha uzun bir süre önce başladı ve insanlar Bronz Çağı’nın doğması ile beraber metal işçiliğini keşfettiğinde MÖ 3300 civarında sona erdi. Modern insanlarla kıyaslandığında, Taş Devri insanları ve atalarımız ilkel olabilirdi ancak; onlar çok defa ekranda anlatılan, homurdanan mağara adamlarından çok daha fazla bilgeydiler. Gerçek şu ki, tehlikeli ortamlarda hayatta kalmayı ve gelişmeyi başaran ilk insanlar dâhiyane problem çözücülerdi. Araştırmacılar her geçen gün pek de farklı olmadığımızın farkına varıyorlar.

  1. Eti pastırmaya dönüştürmek için kuruttular.

Araştırma görevlileri, Ötzi (Buz adam) olarak bilinen Alp Dağları’nda bulunan 5300 yaşındaki mumyanın mide içeriğini inceledikleri zaman, bir nevi işlenmemiş İtalyan jambonuyla karşılaştıklarında şaşkına uğradılar. Son yemeğinde Ötzi keçi yemişti, fakat pişirilmekten ziyade kurutulmuştu. Arkeologlar onun dağlardaki yolculuğu sırasında yanında kurutulmuş et taşıdığına inanıyorlar.

Robert Clark/National Geographic/Getty Images

1991’de Avrupa’daki bir buzulda donmuş bir halde bulunan 5300 yıllık bir mumya, insanların zaten eti kurutmaya başladığını su yüzüne çıkardı. 40 ila 50 yaşlarındayken ve günümüzdeki İtalya ve Avusturya arasında yer alan Ötztal Alp’lerinde yürüyüş yaparken, Ötzi olarak bilinen mumya veya diğer adıyla buz adam ok ile öldürüldü. Araştırmacılar Ötzi’nin mide içeriğini keşfettikleri zaman, pişmiş tahılın yanı sıra bir çeşit işlenmemiş İtalyan jambonu buldukları için hayrete düştüler. Son yemeğinde Ötzi keçi yemişti, fakat pişirilmekten ziyade kurutulmuştu. Arkeologlar onun dağlardaki yolculuğu sırasında yanında kurutulmuş et taşıdığına inanıyorlar. Mumya uzmanı Albert Zink, The Local’a “Öyle görünüyor ki, büyük olasılıkla son yemeği çok yağlı, kurutulmuş bir etti” dedi, “belki de bir çeşit Taş Devri’ne ait tuzlanmış ve tütsülenmiş domuz göbeği veya domuz pastırması”.

  1. Enstrüman çalıyorlardı.

Flüt çalan ilk insan.

Fine Art resimleri /Heritage resimleri /Getty Images

43000 yıl öncesine kadar, Avrupa’ya yerleştikten kısa bir süre sonra, ilk insanlar zamanlarını kuş kemiği ve mamut dişinden yapılma flüt çalarak geçiriyorlardı. Enstrümanlar 2012’de Güney Almanya’da bir mağarada bulundu, dini törenlerde ya da sadece dinlenmek için kullanıldığına inanılıyor.

3. Evlerini temiz tuttular ve çatılarında takılarak zaman geçirdiler.

Türkiye, Konya’daki Çatalhöyük’te Taş Devri evler

DeAgostini/Getty Images & Abdullah Coskun/Anadolu Ajansı/Getty Images

İnsanlar, ilk insanların mağaralarda yaşadıklarını düşünme eğiliminde olsalar da 1960’ların ortalarında Türkiye’de keşfedilen yerleşim yeri kentleşmenin en eski örneklerinden bazılarını gözler önüne sermektedir. Dokuz bin yıl önce, Neolitik insanları birbirine bitişik kerpiç evlerde yaşıyordu. New York Times gazetesinin haberine göre, her ev tek tip ve dikdörtgen şeklindeydi, ön kapıdansa çatıdaki deliklerden içeri giriliyordu. Basit yapılardı; ama her türlü modern konfora sahipti -üzerinde güvenle ateş yakabilecekleri bir tür şömine altlığı, bir fırın ve üzerinde uyumak için platformlar. Arkeolog Shahina Farid’in dediğine bakılırsa, çatı katında pek çok faaliyet gerçekleşmekteydi. İnsanlar çatı üzerinden evler arasında geçiş yapıyordu ve evsel atıklarını atmak için aralarındaki geçidi kullanıyorlardı. “Bizim için en değerli olan bu alanlardır” dedi Farid, “Çünkü gerçekten evlerini çok temiz tutmuşlar.”

  1. Kadınlar güçlüydü.

Erken Neolitik Çağı kadınları hem avcı hem de toplayıcı rolünü üstlenmiştir.

Ann Ronan resimleri/Getty Images

Kadınların Olimpiyatlarda müsabakaya girmesine bile izin verilmediği binlerce yıl önce, Taş Devri kadınları modern sporcular kadar güçlüydü.

Science Advances’da yayınlanan bir çalışmanın gösterdiğine göre, yaklaşık 7000 yıl öncesinden kadın cesetleri onların neredeyse bugünkü elit kürekçiler kadar güçlü olduklarını ortaya koymaktadır. Sonuçlar kadınların günlük yaşamda nasıl bir rol oynadığı ve erkekler gibi kas gücü gerektiren işlerde yer aldıkları hakkında biraz bilgi veriyor.

  1. Evlerini torunlarına miras bıraktılar.

Taş Devri’nde tarih öncesi insanların yaşamı ve faaliyetleri

Bildagentur/UIG/Getty Images

Taş Devri insanları yaşayacak bir yere ihtiyaç duyduklarında genellikle yeni bir konut inşa etmezler veya boş bir mağara aramazlardı. Bunun yerine, civarlarındaki boş evleri yenilerler ve orada yaşarlardı. NTNU Arkeoloji ve Kültür Tarihi Departmanı’ndan arkeolog Silje Fretheim Science Nordic’e verdiği demeçte, evlerde 1000 yıla yakın bir süre boyunca oturulabileceğini söyledi. “İnsanlar daha yerleşik hale geldi ve bazı yerleşim yerlerine bağlandılar çünkü oraları yaşanacak iyi yerler olarak gördüler.”

  1. Kamp kaçamağı yaptılar.

Kuzey Fransa’daki tarih öncesi insanlar

Culture Club/Getty Images

İskoçya’da Cairngorms yürüyüşçüler ve tatilciler için popüler bir hafta sonu mekânı. Taş Devri’nde de durum pek farklı değildi: Yaklaşık 8000 yıl önce, gezginler zaman zaman birkaç geceliğine gelip etrafında kamp ateşi yaktıkları çadırda kalırlardı. Orada ne yaptıkları açık değil, avcılığa mükemmel derecede uygun bölgeden yararlanmak için yapılan gezi popüler bir teori olsa da, araştırmacı Graeme Warren, The Press and Journal’a şunları söyledi: “Oraya gitmiş olabilirler çünkü orası sizi İskoçya’nın doğusundan batısına götüren doğal bir koridor hem de oradayken aç oldukları için biraz avlanmışlar.”

  1. İklim değişikliğine dayandılar.

İklim 11000 yıl önce dramatik biçimde değişikliğe uğradığında, bugün kuzeydoğu İngiltere olarak bilinen yerde bulunan avcı ve toplayıcılar keskin soğukla mücadele etmek için büyük değişiklikler yapmak zorunda kaldılar. Sıcaklıklar düştüğünde bile, araştırmacılar öncülük eden ilk insanların evlerini nasıl inşa ettiklerini ve kullandıkları alet türlerini hesaba katarak, başka yere taşınmak yerine yaşam şekillerini değiştirdiklerini buldular.

  1. Ekmek yaptılar.

Neolitik Çağ’da tahıl üretimi

English Heritage/Getty Images

14400 yıl önce yenilen atıştırmalık sonuç olarak günümüzdekinden çok da farklı görünmeyebilir. Kuzey Ürdün’de, arkeologlar, bir zamanlar şömine olan yerde antik döneme ait bazlamanın kalıntılarını buldular. Şaşırtıcı bir bulguydu: Ekmek yapmak, sadece hamur yapmayı değil; aynı zamanda tahılı hasat etmeyi ve öğütmeyi de gerektiren, inanılmaz derecede yoğun emek gerektiren bir süreç olurdu. Şimdilik, kimse bunu nasıl yaptıklarını veya bu kadar ince öğütülmüş unu yapmayı nasıl başardıklarını tam olarak bilmiyor. Kopenhag Üniversitesi arkeoloğu Tobias Richter, Atlas Obscura’ya verdiği demeçte, “Kimse ekmeğin üretimi ile ilgili kesin bir kanıt bulamadı, bu yüzden ekmeğin tarımdan önce gelmesi gerçeği biraz şaşırtıcıdır.” dedi.

  1. Evcil hayvanları vardı.

Binlerce yıl önce, bugün Almanya’nın olduğu yerde, insanlar öldüklerinde evcil hayvanlarıyla beraber gömülüyorlardı. Arkeologlar atalarımızın, iyileşmeleri kuşkulu görünse bile mümkün olduğu kadar uzun süre hasta köpek yavrularına baktıklarını söylüyorlar. Bir köpeğin kalıntıları, hayvanın yaklaşık beş aylıkken ölümcül bir köpek hastalığına yakalandığını ve bir dönem altı hafta kadar defalarca ciddi şekilde hasta olduğunu ancak her seferinde sağlığına kavuştuğunu gösteriyor. Liane Giemsch, National Geographic’e verdiği demeçte, “Köpek gençlik hastalığı çok yüksek ölüm oranlarına sahip yaşamı tehdit eden bir hastalık olduğundan, köpek ölümcül derecede hasta olmuş olmalı.” dedi. “Muhtemelen yoğun ve uzun süreli insan bakımı ve hasta bakıcılığı sayesinde hayatta kalabildi.” Oldukça uzun bir zaman öncesine göre oldukça büyük bir sevgi.

*Köpek gençlik hastalığı: Virüs kaynaklı köpekler için ölümcül olabilen bir hastalık türü.

Yazar: Natasha Frost

Çeviren: Bircan Erkanlı Bayır

Düzenleyen: Zeynep Gökçe

Kaynak: History

Leave a comment