Çoğumuz güneş enerjisi ile çalışan su ısıtıcıları duymuştur. Şimdi, güneş enerjisi ile çalışan su soğutucular da var ve bu teknoloji endüstriyel klima ve dondurucuların masraflarını ciddi şekilde azaltabilir.

Yeni su soğutucular çatının tepesine oturtuluyor ve üç parçadan oluşuyor. İlk parça bütün gelen güneş ışığını yansıtacak gümüş kaplamalı plastik bir tabaka. Bu tabaka yaz mevsimi panelin soğuk kalmasını sağlıyor. İkinci parça ise, plastik tabakanın altındaki parça, kıvrımlı bakır bir boru. Su bu boruların içinden geçip ısısını plastiğe geçiriyor. Plastik tarafından ise bu ısı kızılötesi dalgalar tarafından dışarı veriliyor; kızılötesi dalgalar atmosfer tarafından soğurulmadan dış uzaya kadar gidiyor. Son parça ise bütün paneli kaplayan ve termal yalıtkan plastikten oluşan bir kılıf. Bu kılıf bütün dışarı verilen ısının sudan gelmesini sağlıyor.

California eyaleti Palo Alto’daki Stanford Üniversitesi araştırmacıları, son zamanlarda üç adet su soğutma panelini (hepsi 0.37 metrekare) kampüs binasının tepesine yerleştirdiler ve panellerden geçen suyu dakikada 0.2 litre olacak şekilde ayarladılar. Nature Energy dergisinde yayınlanan rapora göre sistemleri üç gün içerisinde suyu 5°C’ ye kadar soğutabilmiş. Bu aşamadan sonra panellerini sıradan bir klima ünitesine bağladıklarında nasıl etki edeceğini görmek için Las Vegas eyaletindeki Nevada şehrinde bir-iki katlı binaya entegre etmişler. Panelleri binanın yaz boyunca elektrik ihtiyacını %21 azaltmış.

Bu senenin başlarında dokunduğu her şeyi 10°C soğutabilen plastik bir film geliştirmiş ve Boulder Colorado Üniversitesi makine mühendisi Ronggui Yang, “Bu mükemmel bir çalışma.” dedi. Yang ayrıca, bu projenin yaygınlaşmasının kolay olduğunu çünkü kızılötesi yayın yapan plastiklerin uygun fiyatlarla çokça bulunabildiğini söyledi. “Gerçek dünyada uygulamak için gelecek vaat eden bir yönelime sahip”.

Stanford takımında bulunan Aaswath Raman, ilk deneyi yaptıkları andan sonra, bu paneli ticari hale getirebilmek için, arkadaşları ile beraber Kaliforniya eyaleti Burlingame şehrinde SkyCool Sistemleri adlı bir şirket kurduklarını söyledi. Şirket panelleri 1.65 metrekareye kadar genişletti, ve şu anda aynı eyalette Davis şehrinde daha büyük bir deneme yapıyor. Raman, bu yeni su soğutucuların küresel enerji kullanımını muazzam etkileyeceğini çünkü soğutma sistemlerinin dünyadaki elektriğin %15’ini kullandığını ve sera gazlarının %10’unu yaydığını da ekledi.

 

Yazar: Robert F. Service

Çevirmen: Barbaros Albayrak

Kaynak: http://www.sciencemag.org/news/2017/09/new-water-cooling-solar-panels-could-lower-cost-air-conditioning-20