Spotify, Apple Music, Deezer ve YouTube’ta ırkçı müzik

Spotify, Apple Music, Deezer ve YouTube’ta ırkçı müzik

Başlıca müzik platformlarının içerikleri arasında Hitler’in konuşmasından bir alıntı, ‘’Aryanlara’’ yeni bir başlangıç yapmaya yönelik davet ve ‘’beyazların gücüne’’ yapılan göndermeler tespit edildi.

Spotify, Apple Music, YouTube Music ve Deezer ırkçılık, homofobi ve Yahudi karşıtlığı mesajları içeren şarkıları, bir BBC incelemesinin ardından, platformlarından kaldırmış bulunmakta.

Bu platformlarda bulduğumuz örneklerin çoğunluğu beyaz üstünlüğü ile bağlantılı.

Mevcut durumdan üç yıl önce Spotify, benzer bir sorunu ortadan kaldırmak amacı ile ‘’nefret içeriği’’ politikasını güncellemişti.

Spotify, BBC tarafından mimlenen içeriklerin bu politikayı açıkça ihlal ettiği şeklinde bir açıklamada bulundu. YouTube, platformunda nefretin mevcut olmadığını söyledi. Apple Music ise şarkıların çoğunu ‘’gizli’’ duruma getirmiş bulunmakta.

Deliller

Sorunun ne derece büyük olduğunu saptamak güç olmasına karşın, BBC rahatsız edici içeriğe sahip en az 20 şarkıyı kolay bir şekilde tespit etti:

  • ‘’Aryan’’ ulusları yücelten şarkılar (Nazilerin ırka yönelik felsefesinde Aryanlar üstün ırk olarak kabul edilir)
  • Yahudi karşıtı söylemleri defalarca kullanan ve hatta Yahudi soykırımını kutlayan gruplar
  • Spotify’da Nazizm ile bağlantılı bir tür olan, herkese açık NSBM (Nasyonal Sosyalist Black Metal) listeleri
  • İnsan hakları örgütleri tarafından nefret grupları olarak nitelendirilen örgütler ile bağlantılı 30’dan fazla grup

Bu müzikleri tespit etmek için bir uzmanın yardımına, özel bir beceri veya çabaya gerek duyulmadı.

Bazı durumlarda, ırkçı unsurlar içeren albümlerin ve şarkıların başlıklarından ‘’Aryan’’ ve ‘’beyaz’’ gibi sözcükler kaldırılmış fakat şarkı sözlerinde bir değişiklik yapılmamıştı.

Bu örneklerin çoğunun kaynağı Spotify’dı ve platformda bulunan şarkılardan birinin sözleri şu şekildeydi:

So wake from your bed, and raise your head

(Uyan uykundan ve kaldır başını)

Aryan child, listen to what is said

(Söyleneni dinle Aryan evladı)

So rise your hand and learn to love your land

(Kaldır ellerini ve öğren sevmeyi toprağını)

For the white revolution needs your uncorrupted hand.

(Zira senin pak elindir beyaz devrimin ihtiyacı)

Nefret içerikli materyallere ulaşmaya çalışan insanlara yardımcı olmamak adına, BBC herhangi bir grup veya şarkıya isim vermeme kararı almıştır. Western States Center’da insan hakları stratejisinden sorumlu Eric Ward, insanların ‘’yayın platformlarına güvendiğini’’ ve insanların bunları kullanma amacının ‘’nefret içerikli müzikleri veya sözleri dinlemek’’ olmadığını söyledi.

‘’Burada yükümlülük, müzik platformlarına aittir. Bu gibi müziklerin takibini ve araştırmasını yapması gereken onlardır ve özetle, daha fazla yatırım yapmaları gerekmektedir.’’

‘’Burada söz konusu olan, bir şirketin ve markanın itibarıdır. Markalar önemlidir ve beyaz gücüne dair müzik, platformunuza zarar verir.’’

“Daha erişilebilir”

Eric Ward, yayın platformlarının nefret içerikli müziği daha erişilebilir kıldığını ve algoritmaların bu müzikleri, onları aramayanlara dahi önerdiğini, söyledi.

Spotify’da mevcut olan herkese açık oynatma listeleri ve önerilen sanatçılar, BBC’nin uç fikirler içeren şarkıları bulmasını kolaylaştırdı.

Bazı durumlarda kullanıcılar, Nasyonal Sosyalist Black Metal (NSBM) hareketiyle ilişkili şarkıları ve grupları harmanlayan çalma listeleri oluşturdu.

Metal alt-türünün kaynağı büyük ölçüde Doğu Avrupa ve Rusya. Hope Not Hate isimli faşizm karşıtı örgütün üyesi olan Nick Spooner’a göre Yahudi soykırımına ilişkin söylemler bu tür içerisinde yaygın olarak bulunuyor.

Spooner, metal severlerin, NSBM’nin varlığının ve “metal müzik türü içerisinde nasıl hastalık gibi yayıldığının” farkına varmaya başladıklarını belirtti.

“70 ve 80’lerde beyaz üstünlüğüne dair müziğin yaygınlaşması, Birleşik Krallık ‘ta mevcut faşist partilerin büyümesi ile paralel olarak gerçekleşmişti. Bundan ötürü bunun tekrarlanabileceğine ilişkin büyük bir endişe mevcut.”

‘Nadir de olsa bazı şeylerin gözden kaçabileceğinin farkındayız.

Ancak büyük güç beraberinde büyük sorumluluk getirir ve müzik platformları müziğin başlıca kaynağı haline gelmiş bulunmakta.’

– İnsan hakları stratejisi sorumlusu Eric K Ward.

Nefret müziği

Müzik, 1980li yıllardan bu yana, neo-Nazi ve beyaz milliyetçiliği akımlarının temel bir parçası olmuştur.

Birleşik Krallık temelli Blood and Honour (Kan ve Onur) hareketinin başını Skrewdriver adlı müzik grubunun solisti ve bir neo-Nazi olan Ian Sturart Donaldson çekmekteydi.

Grup ırkçı bir amaçla kurulmamıştı ancak Donaldson sonradan grubu o yöne çekti.

Skrewdriver ve Donaldson aynı zamanda müzik platformlarında tespit ettiğimiz birçok grubun idolüdür.

Birleşik Krallık, ABD ve Avrupa kökenli bazı gruplar uzun bir süredir insan hakları örgütleri ve nefret karşıtı örgütlerin radarında. Daha önce bu gibi grupların sahne almasına izin veren mekanlar da eleştiriye maruz kalmıştır.

Platformlar başka ne söylüyor?

Müzik platformları, insan gücünü ve teknolojiyi bir arada kullanarak etkin bir içerik araması yapabilmektedir ancak yine de kullanıcıların saldırgan içeriği bildirmesine ihtiyaç duymaktadır.

Spotify’da halihazırda 65 milyondan fazla şarkı ve 1,5 milyonu aşkın podcast mevcuttur.

Spotify bir açıklamasına ‘’vasıflarına (ırk, din, cinsel kimlik, cinsel kimlik, cinsiyet, etnik köken, milliyet, cinsel yönelim, gazilik durumu ve engel durumu) bağlı olarak bir gruba veya bireye yönelik nefret veya şiddeti aleni bir biçimde savunan veya teşvik eden içerikleri yasakladığını’’ ve ‘’mimlenmiş içerikler de dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere politikamızı ihlal eden içeriği tespit etmekte kullandığımız teknolojiyi sürekli olarak geliştirmek, iyileştirmek ve uygulamaya koymakta olduklarını’’ belirtti.

Apple Music, BBC’nin belirttiği içeriğin çoğunu gizli duruma getirdiğini ve geri kalanın ise hala inceleme altında olduğunu belirtti.

Apple Music aynı zamanda ‘’yayıncıların ve hak sahiplerinin bu gibi içerikleri yayınlamasına karşı çıkan sıkı bir yönetmeliğin olduğuna’’ özellikle dikkat çekti.

Youtube Music bir açıklamasında: ‘’Hangi içeriğin kabul edilemez olduğuna ve sanatçının kendini ifade ederken hangi noktada güvenli denilebilecek çizgiyi aştığına ilişkin sağlam bir yönetmelik geliştirme hususunda sıkı bir çalışma yaptık.’’

‘’Politikalarımızı ihlal eden bir içerik, mimlenmek sureti ile bize bildirildiğinde, videonun kaldırılması için hızlı bir biçimde hareket ediyoruz.’’

‘’YouTube’un, amacı zarar vermek olan kişilere yönelik bir yer olmadığından emin olmak için bu konu üzerindeki çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz.’’ şeklinde belirtti.

Deezer ise nefreti ve ayrımcılığı tasvip etmediğini ve bunlardan kaynaklanabilecek sorunları çözmeye yönelik yöntemlerinin olduğunu belirtti.

Youtube reklamları

YouTube’taki içerik, müzik platformlarına kıyasla daha az düzenlemeye tabidir. Ancak videolar, reklam alabilmeleri için belirli hüküm ve koşullara uymak durumundadırlar. Buna rağmen, müzik platformlarında bulunan birçok şarkı ve grup, Cadbury’s ve Uber gibi ünlü markalardan reklam almaktadır.

Kullanıcıların videolarından para kazanabilmeleri için başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu, onların videolarının üzerindeki reklamlardan para kazanmasını sağlamaktadır. Söz konusu video ne kadar izlenirse kullanıcının geliri de o kadar artar.

YouTube’un kuralları uyarınca kullanıcıların videolarından para kazanabilmek için, ‘’nefret dolu içerik’’ yasağı da dahil olmak üzere biraz önce bahsi geçen yönetmeliğe uyması gerekmektedir.  

YouTube’un tanımına göre nefret içeriği, “bir kişiye veya gruba yönelik nefret, ayrımcılık, hor görme ve aşağılamaya teşvik eden” herhangi bir şey olabilir.

YouTube’un bünyesindeki denetimciler para kazanmakta olan kanalların yönetmeliğe uyup uymadığını düzenli bir biçimde kontrol etmektedir.

Yazar: Daniel Kraemer ve Steve Holden

Çevirmen: Hasan Özuğurlu

Düzenleyen: Dilara Güzel

Kaynak: BBC News

Leave a comment