Sporda cinsiyet eşitsizliği

Sporda cinsiyet eşitsizliği

Spor camiasında kadınlar, erkeklerden daha düşük maaş alıyor ve daha az tanınıyor.

Spordaki kurallar, bütün oyuncular için aynıdır ancak kadın sporcuların daha düşük maaş alması, daha az sponsorları olması, daha az sözleşme imzalamaları ve medyada neredeyse hiç yer almama ihtimalleri daha yüksek.  Cinsiyet ayrımcılığı hâlâ birçok spor dalında yapılıyor. Spor ne kadar popülerse, o kadar para kazanılıyor ve bir o kadar da kadın ve erkek arasındaki eşitsizlik ortaya çıkıyor.

Futbol, eşitsizliklerin kralı 

Futbol, büyük ihtimalle en popüler ve cinsiyet eşitsizliğinin en fazla olduğu spor dalı. GSSS ulusal anketinin belirttiğine göre, dünya çapında 137.021 erkek profesyonel futbolcuya kıyasla sadece 1.287 profesyonel kadın futbolcu var. 

Bu devasa sayı farkı, maaş farklılığında da bir etken yaratıyor. Örneğin, Paris Saint-Germain oyuncusu Neymar son sezonda 36,5 milyon Euro aldı ki bu miktar, 1.693 kadın futbolcunun hep birlikte Fransa, Almanya, Amerika, İsviçre, Avustralya ve Meksika liglerinde aldıkları miktarla aynı. 

Daha alt gruplardaki çoğu oyuncu hiç maaş almıyor ancak bu maaş farkı en üst liglerde ve müsabakalarda da mevcut. 

2015 Kadınlar Dünya Kupası’nı kazanan ABD’li oyunculara 1,6 milyon Euro ödenirken, erkek Fransa takımına Rusya’daki Dünya Kupası’nı kazanmalarının ardından 30 milyon Euro’dan fazla ödenmişti.

Yine de bu eşitsizlik bütün spor camiasında her dönem tekrar ediyor. En yüksek maaşlı kadınlar ligi olan ABD’nin profesyonel kadın basketbol ligi WNBA’de en yüksek maaşlı kadın oyuncular bile, erkek ligi olan NBA oyuncularının en düşük maaşının beşte birini alıyor. 

Daha az sponsor, daha az görünürlük

Sponsor ve reklam kampanyalarının eksikliği de cinsiyet ayrımını arttırıyor. Birçok marka ve şirket ürünlerini tanıtmak için sporcu kiralamasına rağmen az sayıda marka, reklam yüzleri olması için kadın sporcularla anlaşıyor fakat çoğu şirket, erkek yıldız sporcuları tercih ediyor.

Söz konusu durum yaygın medya için de geçerli, erkek yıldız sporcuların hayatının medyada daha çok yer bulması gibi yine erkek sporcuların müsabakaları daha fazla ilgi görüyor. 

Örneğin İspanya’daki kadın basketbol takımının onca zaferine ve Olimpiyat Oyunları’ndaki başarılı madalya sahibi kadınlara rağmen, medyanın sadece yüzde beşi kadın sporculara ayrılıyor. 

Tüm bu nedenlerden dolayı kadın sporcular daha az destekleniyor, seyircileri az olduğu için popülarite kazanamıyorlar ve bu sorun kısır döngü haline geliyor. 

Eşitliği sağlamak

Devletler, kurumlar ve spor federasyonları sporcu kadınları desteklemek adına çalışmalar yürütüyor. Neredeyse her spor dalının müsabakalarında, kadın turnuvaları mevcut, tıpkı her müsabakada olduğu gibi onlarda da kazananlar için ödüller bulunuyor.

Spordaki eşitsizliğin temeli, cinsiyete atanan rollerden ve ön yargılardan meydana geliyor. Barcelona’daki Sant Joan de Deu Hastanesi’nde yapılan araştırmaya göre genç kızların yüzde sekseni, Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen miktardaki fiziksel aktiviteyi gerçekleştirmiyor. 

Bu nedenle, kadınların spor dünyasında tarih boyu süren eşitsizliğini ortadan kaldırmak için günümüzün genç nesil kadınlarını değiştirmekle başlamalıyız. 

Yazar: Junior Report

Kaynak: Junior Report Media

Çeviren: Özden Gazi

Düzenleyen: Büşra Ekiz

Leave a comment