SpaceX: Starship uzay aracının prototipi tekrar uçuyor ancak tekrar infilak ediyor

SpaceX: Starship uzay aracının prototipi tekrar uçuyor ancak tekrar infilak ediyor

SpaceX, Starship uzay aracının prototiplerinden birini daha fırlattı ve bir kez daha inişi başaramadı.

Kod adı SN9 olan mürettebatsız araç, Teksas körfez kıyısının 10 km (6 mil) üstüne çıktı ve daha sonra kalktığı yerden kısa bir mesafede kontrol altına almak için alçaldı.

Şirket bunu geçen ay SN8 modeli ile denediğinde, uçuş yere patlayıcı bir darbe ile sona erdi.

 SN9 daha iyi bir sonuç vermedi, iniş pistine düştü ve alev topuna dönüştü.

 Yine de SpaceX büyük miktarda veri elde edileceğini ve mühendislerinin programa devam edeceğini söyledi.

Düzenli SpaceX web yayını yorumcusu John Insprucker, ”unutmayın, bu bir test uçuşuydu, Starship’i bu ayar ile (sadece) ikinci kez uçurduk” dedi.

“Sadece iniş üzerinde biraz çalışmalıyız. Ancak bunu ekipten veriler incelenirken öğreneceğiz. Uçuş boyunca telemetri ile temas halindeydik. Yani, yine kayda değer bir test gerçekleşti. “

50 metre yüksekliğindeki Starship uzay aracı, gelecekteki uzay taşımacılığı için bir konsepttir

SpaceX CEO’su Elon Musk, tamamen geliştiğinde aracın insanları Ay ve Mars’a götürebileceğine inanıyor. Aynı zamanda insanları hızlı bir şekilde dünya çapında taşıyabilir. Uyduları yörüngeye yerleştirmek de farklı bir uygulamadır.

 Starship uzay aracının tasarımı; ABD’nin Meksika sınırındaki Boca Chica isimli küçük sahil köyü yakınlarındaki şirketin Ar-Ge tesisinde hızlı bir ilerleme kaydediyor.

 SpaceX’in mantrası uçarak öğrenmek, tekrarlamak ve sonra tekrar uçmaktır.

En son model olan SN9’a, ancak salı günü erken saatlerde gelen gerekli Federal Havacılık İdaresi onaylarını aldıktan sonra kalkış izni verildi.

 Daha önce SN8 gibi, araç, üç metan yakıcı Raptor roket motoru tarafından gökyüzüne gönderildi. Prototip hedef yüksekliğine ulaştığında sırayla kapatılmaları için komut verildi.

Daha sonra, tırmanışın zirvesinde, Starship uzay aracı, geri dönüş yolculuğuna başlamak için yatay düzlemde pozisyon aldı.

Aracın her iki ucundaki büyük kanatlar tarafından kontrol edilen göbek üstü dalış, gelecekteki işlevsel Starship uzay araçlarının Dünya atmosferine yörüngeden nasıl yeniden gireceğini simüle etmek için tasarlanmıştır ve hızdan kurtulmak için seyahat yönüne geniş bir yüzey alanı sunar.

Araç, yeryüzüne ulaşmadan hemen önce kuyruk aşağı ayarına dönmeli ve inişte düşüşü yavaşlatmak için iki Raptor roket motorunu yeniden ateşlemelidir. Ancak SN9’un sadece bir tane motoru düzgün bir şekilde yakmayı başardığı ortaya çıktı. Araç, beton piste çarptığı an alevler içinde kaldı.

SpaceX şimdiden bir sonraki deneysel uçuş için SN10 aracını hazırladı. Diğer prototipler Boca Chica’da çeşitli montaj aşamalarındadır.

Starship uzay aracı sonunda Super Heavy adlı bir iticinin tepesinden fırlayacak.

Bu iticiler, yaklaşık 70 meganewtondan (16 milyon lbs) daha fazla itme gücü üreten 28 Raptor roket motor içerecektir. Bu, insanları Ay’a gönderen büyük Apollo Satürn 5 roketinden bile daha fazla.

Birleştirildiğinde, yeni SpaceX sisteminin her iki parçası- Starship ve Super Heavy iticisi- fırlatma pistinde yaklaşık 120m boyunda duracak.

Bunlar, her görevin sonunda itici inişler yaparak tamamen yeniden kullanılabilir bir şekilde tasarlanmıştır.

Bay Musk, Starship’in şu anda SpaceX için bir numaralı öncelik olduğunu ve şu anda uydu operatörlerine, ABD hava kuvvetlerine ve ABD uzay ajansına (NASA) hizmet etmek için düzenli olarak uçurduğu Falcon roketlerinin ötesinde olduğunu belirtti.

NASA, Bay Musk’tan önümüzdeki birkaç yıl içinde ay yüzeyine bir Starship uzay aracının iniş olasılığını incelenmesini istedi.

Yazar: Jonathan Amos

Kaynak: BBC News

Çeviren: Yasin Günaydın

Düzenleyen: Elif Rana Yılmazlar

Leave a comment