Nottingham Üniversitesi’ndeki bir çalışma stres altında olan birinin yüzündeki kan akışlarını gösterdi.  İşte dikkat etmeniz gereken diğer vücut belirtileri

 

Burnunuza dokunun. Eğer soğuksa, sakinleşmeniz lazımdır.  Bilim, termal görüntü kameralarını kullanarak ve öğrencileri feci şekilde strese sokarak stresin soğuk bir buruna (ve yüze) sebep olduğunu keşfetti. Kan, tehlikeli bir durumda yüzden çekilip kaslar ve bacaklar gibi vücudun daha fazla ihtiyacı olan bölümlerine hareket eder. Eğer bir şey yapmak üzere harekete geçmeniz gerekse, hareket eden bir arabanın önünden atlamak gibi, bu durum kullanışlı olabilir. Ama kronik stres vücutta tehlikeli etkilere de neden olabilir. İşte vücudunuzun size stresli olduğunuzu söyleyen diğer vücut belirtileri:

Nefesiniz kesilmiş gibi hissedersiniz

Stres beyin amigdalasını tetikleyip hipotalamus bezlerine mesaj göndermesini sağlar, onlar da nefes alma, kalp atışı ve sindirim gibi şeyleri kontrol eden merkezi sinir sistemine hormon gönderir. Ani tehditlerde, adrenalin açığa çıkarır. Bu, kalbin daha hızlı atmasına, kaslarınızın gerilmesine ve hızlı nefes almanıza neden olur.

Midenizde kelebekler uçuşuyormuş gibi hissedersiniz

Adrenalin bezleri stres hormonu olarak bilinen kortizolu açığa çıkarırlar. Bu hormon, vücudu stresli durumlara karşı daha duyarlı hale getirir.  Örneğin, sindirim sisteminiz koşarken kullanmanız gereken uzuvlarınızdan daha az kana ihtiyaç duyar. Bu yüzden kan sindirim sisteminizden uzuvlara yönlendirilir ve bu da midede kelebekler uçuşuyormuş hissiyatı verecek bir boşluğa sebep olan çarpıntılı bir hisse neden olur.

Kendinizi (yeniden) hasta hissedersiniz

Kortizolun kronik stres altındayken tekrar ederek salgılanması bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve sizi soğuğa ve bakterilere karşı daha eğilimli hale getirir.

Stresle başa çıkmakta giderek kötüleşirsiniz

Yale’deki bilim insanlarına göre, tekrar eden veya kronik stresin altındayken beyniniz kan basıncı ve glikoz seviyesi gibi duygusal ve psikolojik işlevlere bağlantılı alanlarda büzüşür. Stresli bir durumu yalnızca yakın zamanlarında yaşayan insanların bile beyin merkezlerindeki gri maddede ciddi bir düşüş görüldü.  Neyse ki, beyin elastiktir ve stres onu etkilerse bunu düzeltebilir.

Olduğunuzdan daha yaşlı hissedersiniz

Duke Üniversitesi’ndeki araştırmacılar zorbalık ya da evde şiddet görmek gibi kronik strese neden olacak durumlara maruz kalan çocukların DNA’sını incelediler. Araştırma stresin hücrelere birkaç yıl yaşlanmayla eşdeğer oranda bir zarar verdiğini gösterdi.

 

Yazar: Rose George

Çevirmen:  Sıla Mutlu

Kaynak: The Guardian