Şirketler, güvenlik konusunda ders çıkarabilmek için Kapitol İsyanı’nı inceliyor

Şirketler, güvenlik konusunda ders çıkarabilmek için Kapitol İsyanı’nı inceliyor

Risk yönetimi uzmanlarına göre bu kuşatma, kurumları mülk ve personel risklerine daha fazla dikkat etmeye zorluyor.

Bu hafta Washington’daki ABD Kongre Binası’nda meydana gelen ölümcül ayaklanmanın ardından şirketler güvenlik stratejilerini düzenliyor ve politikalarını gözden geçiriyor.

Çarşamba günkü şiddetten en bariz çıkarım: Şirketlerin, özellikle geçen yıl artan fiziksel tehditler nedeniyle kurumsal tesislere yönelik riskleri daha iyi izlemesi ve yönetmesi gerektiğidir. Risk yöneticileri, Kapitol (muhtemelen ülkenin en iyi tahkim edilmiş binalarından biri) ele geçirilebilirse büyük olasılıkla şirketlerinin daha yapacak çok işleri olduğunu söylüyor.

Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’nde kurumsal risk stratejilerini inceleyen Kurumsal Risk Yönetimi Girişimi direktörü Mark Beasley, “Bugün bir CEO’ysam, kurumsal güvenlik memurlarımın ofisimde bulunması işime gelir.” dedi.

Şirketlerin geleceğe daha hazır olabilmesi için Başkan Trump’ın destekçilerinden oluşan bir çetenin, ABD Kongresi’nin bulunduğu binaya sızma amacıyla polisi bertaraf ettiği ayaklanmayı incelemeleri bekleniyor. Bay Beasley’e göre şirketler bunu, şiddetin kendi kapı eşiklerine ulaşmasının daha muhtemel olabileceğinin bir işareti olarak da görecekler. Bu ayaklanma ileride vitrinleri, genel merkezleri veya fabrikaları hedefleyen benzer olaylar için bir temas noktası olarak da görülebilir.

Beasley, “Bu tarz ayaktakımı saldırıları bir markanın başına da gelebilir.” dedi. “Her varlık şöyle düşünmeli: Duvarlarımız böyle bir şeye karşı dayanabilir mi? Ürünüme karşı bu tür bir saldırının meydana gelmesine yetecek kadar öfke olabilir mi?”

Texas merkezli yazılım şirketi Ontic Technologies Inc.’in bir araştırma kolu olan Ontic Center for Protector Intelligence tarafından aralık ayında yayınlanan bir ankete göre, yöneticilerin yüzde altmış dokuzu geçen yıl şirketlerine yönelik fiziksel tehdit faaliyetlerinde çarpıcı bir artış gördü.

Lake Oswego, Ore tabanlı bir risk ve uyum yazılımı şirketi olan Navex Global Inc.’deki yöneticilere göre kuruluşlar, çalışanlarını protestoculardan veya saldırganlardan gelen haneye tecavüz gibi risklere hazırlamak için politikalar geliştirmeyi, gözden geçirmeyi ve eğitim sunmayı düşünmelidir.

Risk yönetimi uzmanlarına göre, bu tehditlerden bazıları çarşamba günkü isyana daha çok sayıda şirket tepki verdikçe daha da artabilir. Birkaç şirket, Başkan Trump ve destekçilerinden uzaklaşmak için harekete geçti. Uzmanlar, bu tür kararların şirketleri fiziksel tehdit hedefi haline getirebileceğini söylüyor.

Bay Beasley’e göre, etliye sütlüye karışmayan şirketler de itibar riskleriyle karşı karşıya kalabilir. Özellikle müşterileri onlardan beklediğinde tavır almayan firmalar, olumsuz dikkat veya boykotlara karşı savunmasızdır. Siyasi yelpazenin bir tarafına kaymış olan markalar da savunmasızdır. Bay Beasley, eğer markaların bu şekilde kınanması artarsa, fiziksel veya itibar riskleri mülk veya çalışanları da kapsayabileceğini de ekledi.

Navex’in baş risk ve uyum sorumlusu Carrie Penman, “Ek huzursuzluğa yol açabilecek bir sonraki sorunun nerede ortaya çıkacağını bilmiyoruz.” dedi. “Herhangi bir kuruluş nerede bulunursa bulunsun, bu olaya tepkisinin ne olması gerektiği konusunda kafa yorduklarından oldukça eminim.”

Kargaşadan kaynaklanan diğer riskler, bu olaylara karışmış olabilecek bazı çalışanları da ilgilendirir. Bazı şirketler, sosyal medyada çalışanların görüntülerini gördükten sonra isyana katılan çalışanları kovduklarını söyledi. Güvenlik uzmanları, işten çıkarmaların hoşnutsuz çalışanlardan misilleme şeklinde gelebilecek fiziksel riskleri arttırabileceğini söylüyor.

Navex’in CEO’su Bob Conlin, kuruluşların çalışanları işe almadan önce geçmiş sicillerini isteyebileceğini veya yasadışı faaliyetle ilgili mahkumiyetler için ayırma hükümleri içeren iş sözleşmeleri geliştirebileceğini söyledi. “Belki daha da önemlisi, sosyal sorunları doğrudan ele alarak güçlü, pozitif iş yeri kültürleri geliştirmek için çok çalışabilirler.” dedi.

Yazar: Jack Hagel

Kaynak: FoxBusiness

Çeviren: Barış Deha Yaman

Düzenleyen: Elif Rana YIlmazlar

Leave a comment