Hikâyeler genellikle hayal dünyası temelinde oluşturulur. Hayal gücü, bir karakter ve onun hedefleri için yüzleşmek zorunda olduğu engeller kurgular. Bazen ise gerçek yaşam, hayal gücünü geride bırakır ve tam anlamıyla sürükleyici ve öngörülemez bir hikaye yazar. İşte izleyenleri etkilemiş, gerçek hayata dayalı 20 film:

1- Lion, 2016

İlk görüşte imkansız görünen bir hayat hikâyesi üzerine yazılmış olan film, Google Earth yardımıyla Avusturalya’nın Tazmanya adasından Hindistan’ın Madhya Pradesh bölgesindeki Khanwa şehrine kadar biyolojik annesinin izini süren Saroo Brierley’in hikâyesini ele alıyor. Howrah kentinde kaybolduktan sonra sokaklarda ve yetimhanelerde yaşayan Saroo 6 yaşında Avustralyalı bir çift tarafından evlat edinilir.

2- Schindler’s List, 1993 (Schindler’in Listesi)

Önemli başarılarla dolu bir filmografi içinde olmasına rağmen Spielberg’in en iyi filmlerinden biri olan “Schindler’in Listesi”, sanayici Oskar Schindler’in gerçek hikâyesine dayanıyor. Hitler’in Nazi rejimi döneminde yüzlerce Yahudi’nin hayatını kurtarabilmek adına sahip olduğu her şeyi satan Schindler’in anlatıldığı film, yayınlandığı yıl en büyük ödüllere layık görüldü.

3- The Way Back, 2010 (Özgürlük Yolu)

Ed Harris, Colin Farell, Saroise Ronan ve Jim Sturgess gibi yıldızların rol aldığı ve Peter Weir’in yönettiği film, 2. Dünya Savaşı sırasında özgürlüklerine kavuşabilmek için binlerce kilometre kateden savaş esirlerinin zorlu yolculuğunu anlatıyor. Pek çok kişinin filmin korkunç yapısının rahatsız edici olduğunu öne sürmesine rağmen filmin başarısı çok büyük.

4- October Sky, 1999 (Ekim Düşü)

Başrolünde Jake Gyllenhaal’ün oynadığı ve H.Hickam’ın Sky of Stone kitabından uyarlanan film, Sovyet uydusu Sputnik’in yörüngeye gönderilişini izledikten sonra hayretle dolan bir gencin hikâyesini anlatıyor. Bu olay, genç adamı uzayla ilgili araştırmalar yapmaya ve Batı Virginia’nın maden ocaklarından çıkıp NASA’da mühendis olmaya yöneltir.

5- Eddie The Eagle, 2016 (Kartal Eddie)

İngiliz kayakçı Eddie Edwards’ın yaşamını anlatan film, tamamıyla “ezilen kişi” kalıbını ele alıyor. Taron Egerton’ın etkileyici ve samimi performansı ise bu spor dramasının klişelerini bile içten bir hale getiriyor. Hikâyede, neredeyse yeteneksiz denilebilecek Eddie’nin onu kış olimpiyatlarına taşıyan hırs ve azmini görüyoruz.

6- The World’s Fastest Indian, 2005 (Efsane Adam)

Yeni Zelanda’dan çıkan bu küçük yapım gürültüyle çarpan kalbi ile tüm dünyanın sevgisini kazandı. Filmde Anthony Hopkins, kendi yaptığı Indian Scout motosikleti ile Utah’ın tuz gölü arazilerinde “en hızlı 1000 cc’den küçük motosikletli” rekorunu kıran Burt Munro’yu canlandırıyor.

7- Into the Wild, 2007 (Özgürlük Yolu)

Sean Penn’in yönettiği ve Chris McCandless’ın gerçek seyahatlerine dayanan film, idealist bakış açısıyla izleyenleri etkiledi. Film, üniversiteden mezun olduktan sonra dünyevi hazları eleştiren, kimliğini yakıp sahte bir isimle Alaska’ya kadar çalışan ve yol kateden bir genci anlatıyor.

8- Wild, 2014 (Yaban)

Jean-Marc Vallée’in yönettiği ve başrolünde Reese Witherspoon’un yer aldığı film, Cheryl Strayed’ın çok satan kitabının başarılı bir uyarlaması. Beğenilen yazar Nick Hornby tarafından uyarlanan film, “kendini bulabilmek ve iyileşmek” için Pasifik kıyılarında binlerce kilometrelik yola koyulan bir kadının hikâyesini anlatıyor.

9- The Imitation Game: Enigma, 2014 (Yapay Oyun)

Graham Moore’un Oscar ödüllü filmi, Enigma’yı deşifre ederek Nazilere karşı savaşın kazanılmasını sağlayan İngiliz matematikçinin hayatına dayanıyor. Benedict Cumberbatch’in sağlam oyunculuğuyla film, zamanında İngiliz hükûmetinin bu önemli şahsı savaş kahramanlığından dolayı takdir etmek yerine homoseksüel olmasını suç sayıp “suçunu telafi etmeye” zorlamasını gözler önüne seriyor.

10- A Beautiful Mind, 2001 (Akıl Oyunları)

Princeton’lı matematikçi John Nash’in parlak ama bir o kadar da acı dolu hayatından yola çıkılan filmde, delilik noktasına gelen ve yolunu yeniden bulan bir dahinin acıklı yolculuğu anlatılıyor. Ron Howard’ın yönettiği ve Russel Crowe’un Nash’i oynadığı filmin; psikotik epizotları çok daha ağır ve şiddetli olan gerçek Nash’in biraz daha temizlenmiş bir versiyonunu sunduğu düşünülüyor.

11- Bleed For This, 2016

Pek çok kişi tarafından spor tarihinin en ilham verici başarı öykülerinden biri olarak görülen film, bir omurga ameliyatının ardından orta siklet boks şampiyonası kazanmak için dönen Vinny Paz’ın yaşamını anlatıyor. İtalyan görünümlü Miles Teller’ın oynadığı film, spagettili akşam yemekleri gibi sahnelerle Pazienza ailesini başarılı bir şekilde yansıtarak oldukça başarılı oldu.

12- 127 Hours, 2010 (127 Saat)

Aaron Ralston’un Between A Rock And A Hard Place kitabından uyarlanan ve Danny Boyle’un yönettiği film, olayın oldukça gerçekçi ve heyecanlı bir tekrarı niteliğinde. Hikâye, eli büyük bir kayaya sıkışan ve kendini kurtarıp ölümü atlatmadan önce beş gün boyunca kendini kurtarmaya çalışan bir dağcının yaşadıklarına dayanıyor.

13- Moneyball, 2011 (Kazanma Sanatı)

Michael Lewis’in çok konuşulan kitabından yola çıkılan filmin konusu; Oakland Spor Kulübü’nün yöneticisi Billy Beane’in parasının üçte birini harcayarak güçlü bir takım oluşturmak için başvurduğu alışılmadık sistemi anlatıyor. Brad Pitt ve Jonah Hill’in de rol aldığı bu film, ilginç bir başarı hikâyesine dayanan eğlenceli bir yapıt.

14- Manjhi: The Mountain Man, 2015 (Dağ Adamı Manjhi)

Bollywood filmine dönüştürülmüş, şimdiye kadarki en ilham verici gerçek yaşam öyküsü olan Manjhi, kasabaya en yakın hastaneye kolayca ulaşabilmek için bir dağı 20 yılda parçalayan Dashrat Manjhi’nin yaşantısına dayanıyor. Olay, Manjhi’nin eşi hastaneye zamanında yetiştirilemeyip hayatını kaybettikten sonra yaşanıyor. Söz konusu dağın kesilip yol açılması, 55 km’yi 15 km’ye indirmek demekti.

15- My Left Foot, 1989 (Sol Ayağım)

Daniel Day Lewis ilk Akademi Ödülü’nü, beyin felci ile dünyaya gelen ve sadece sol ayağını kontrol edebilen Christy Brown’u bu filmde canlandırarak almıştır. Film; iletişimi, sevgiyi ve desteği reddeden ve kendi otobiyografisini yazan bir adamı anlatmakta oldukça iddialı.

16- Selma, 2015 (Özgürlük Yürüyüşü)

Film, içlerinde Martin Luther King’in de bulunduğu bir kitlenin önderlik ettiği, Selma kentinden Montgomery’ye kadar devam eden seçim hakları yürüyüşünü anlatıyor. King rolünü David Oyelowo’nun oynadığı film, Oscar’da “En İyi Film” ve “En Özgün Şarkı” dallarında ödüle layık görüldü.

17- Shahid, 2012

Hansal Mehta’nın yönettiği ve Rajkumar’nın üstün performansıyla rol aldığı filmde bir kahraman, avukat ve aktivist olan Shahid Azmi’nin muhteşem hayat hikâyesi başarıyla anlatılıyor. Film, masum gençlerin terörizm ile suçlandığı bir yasal sistemde bir gencin hayal kırıklığını konu alıyor. Genç, daha sonra avukat olmaya ve benzer olaylarda masumları savunmaya karar veriyor.

18- Hacksaw Ridge, 2016 (Savaş Vadisi)

2. Dünya Savaşı’nda Okinawa Savaşı boyunca tek bir mermi bile sıkmadan mücadele eden ve ordu doktoru olarak pek çok askerin hayatını kurtarıp onur madalyası alan kahraman Desmond Doss anlatılıyor filmde. Sofu bir Hristiyan olan Doss, savaş alanında bile olsa can almaya karşıydı.

19- Ray, 2004

Jamie Foxx’un başrolünde yer aldığı filmde, R&B efsanesi Ray Charles Robinson’ın hayatının 30 yılı anlatılıyor. Zirvede olduğu dönemde bile, küçük kardeşini kaybetmenin acısını yaşarken bir yandan da madde bağımlılığıyla mücadele etmişti ünlü müzisyen. Bu efsanevi sanatçıyı canlandırdığı rolüyle, Foxx “Yılın En İyi Erkek Oyuncusu Ödülü”nü kazandı.

20- Miracle, 2004 (Efsane)

Filmin sıradan ama samimi senaryosu, Herb Brookes adında bir adamın Amerikan Buz Hokeyi takımı için işleri nasıl değiştirdiğini anlatıyor. Oyuncularına, art arda 7 maçta hiç mağlup olmamış yenilmez Sovyet takımını yenebilecekleri inancını aşılıyor.

Gerçekler, kurgulardan daha ilginçtir…

 

Yazar: Tatsam Mukherjee

Çevirmen: Kübra Altıntaş

Kaynak: https://www.scoopwhoop.com/Movies-Based-On-Extraordinary-Real-Life-Stories#.6gh83wcsn