Sinüzit nedir?

Sinüzit nedir?

Sinüsler kafatasının içindeki boş hava dolgulu boşluklardır. Dört adet sinüs vardır. Bunlar alnın arkasında (bir çift), elmacık kemiklerinin altıda (bir çift), gözlerin arkasında (bir çift) ve burun sırtının her iki tarafında bulunur.

Sinüsler mukoza zarıyla çevrilidir ve solunan havayı nemlendirmek ve ısıtmak için kullanılır. Sinüslerin içindeki bu zarlar “cilia” adı verilen minik kıllar içerir. Bu kıllar, sinüsler içerisinde hava ve mukus hareketine izin verir ve yabancı cisim veya mikroorganizmaların giderilmesine yardımcı olur.

Sinüsler, küçük kanallar aracılığıyla burun boşluğuna akan mukus üretir. Bu kanallar ayrıca burundan solunan havanın sinüsler içine ve dışına serbestçe dolaşmasını sağlar.

Sinüzit neden olur?

Sinüzit, sinüslerin duvarındaki iltihaplanma ve enfeksiyon anlamına gelir. Enfeksiyona virüs, bakteri ve hatta mantarlar neden olabilir.

İltihap, mukoza zarlarının şişmesine ve aynı zamanda sinüslerin içinden mukusu boşaltan kanalların tıkanmasına neden olur. Bu da sıvının birikmesine neden olur ve sinüsler üzerinde ağrı semptomlarına yol açar. Bu durumdan en çok etkilenen sinüsler, elmacık kemiklerinin arkasındaki sinüslerdir.

Nazal septum deviasyonu, konka omurgası veya nazal polip oluşumu gibi anatomik bozuklukları olanlar da sinüslerin kanallarında sinüzit geliştirmeye müsait bir tıkanıklık geliştirirler.

Sigara içenler, geniş geniz etine sahip kişiler, diş enfeksiyonları olanlar, yüksek rakıma çıkanlar veya tüplü dalış yapanlar da sinüzit riski altında olabilir.

Sinüzit kimleri etkiler?

Yetişkinlerde sinüzit daha yaygındır. Beş yaşın altındaki çocuklarda nadiren görülür. Akut sinüzit Batı ülkelerinde nüfusun yaklaşık %15’ini etkileyen oldukça yaygın bir durumdur.

İngiltere’de genel uygulamanın 10.000 kişi-yıl başına yaklaşık 250 akut sinüzit vakasıyla karşılaşması beklenmektedir.

Sinüzit belirtileri nelerdir?

Yüz çevresinde özellikle sinüslerin olduğu bölgelerin üzerinde tipik ateş, ağrı ve hassasiyet belirtileri olabilir. Burun tıkanıklığı ve akıntısı da olabilir. Sinüsler içinde iltihap oluşursa ağız kokusuna neden olur. Geceleri daha da kötüleşen öksürük olabilir. Baş ağrısı, boğaz ağrısı ve boğazın arkasında mukus akıntısı (geniz akıntısı) da diğer belirtilerdir.

Sinüzit tanısı

Sinüzit tanısı genellikle kulak burun boğaz uzmanları tarafından yapılır. Sinüzitin tespiti için klinik özellikler kullanılır. Bunun yanında, deviye nazal septum, nazal polipler veya burundaki kıkırdak bozukluğu gibi anatomik bozukluklar aranır, çünkü bunlar sinüzitin nüksetmesine sebep olabilir.

Daha gelişmiş yöntemler arasında burun endoskopunun veya ucunda ışık ve kamera bulunan ince bir tüpün kullanılması yer alır. Tüp, iç kısımları görmek, enfeksiyonu ve iltihabı tespit etmek için burun ve sinüslerin içine yerleştirilir.

Sinüzit tedavisi

Çoğu durumda, eczanelerde bulunan reçetesiz ağrı kesiciler ve dekonjestanlar, ağrıyı hafifletmek ve burun ve sinüsleri tıkamak için kullanılabilir.

Sinüsler üzerine sıcak kompres, buharın solunması, tuzlu burun spreyleri, sinüsleri nemlendirmek veya yıkamak için Neti kabının kullanılması sinüzit için diğer öz bakım ilaçlarıdır.

Antibiyotikler ancak enfeksiyonun bakteriyel nitelikte olduğu veya sinüzitin kalıcı veya kronik hale geldiği tespit edilirse reçete edilir. Özellikle nazal polipler veya alerjiler varsa şişmeyi azaltmak için nazal kortikosteroid spreyleri ve antihistaminikler verilebilir.

Sinüsleri temizlemek ve boşaltmak için ameliyat da gerekli olabilir. Fungal sinüzit genellikle ameliyat gerektirir.

Yazar: Dr. Ananya Mandal

Çeviren: Özge Kılıçarslan

Düzenleyen: Beril Müldür

Kaynak: News Medical

Leave a comment