Schäuble’nin “Hibrit Parlamento” planı

Schäuble’nin “Hibrit Parlamento” planı

Çevrimiçi olarak sunulan ve parlamento üyelerinin katıldığı “Hibrit Parlamento” kriz zamanlarında acil durum parlamentosu olarak görülüyor. Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schäuble, bu uygulama için bir çalışma grubu oluşturmak istiyor.

Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schäuble (CDU) (DPA)

Devam eden korona salgını sebebiyle, Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schäuble (CDU) yeni bir parlamenter çalışma biçimine hazırlanıyor. Bir habere göre, mevcut ve parlamento üyelerinin çevrimiçi olarak katıldığı “Hibrit Parlamento” parlamento toplantılarında ele alınan konulardan biri. Bu amaçla, Schäuble ile parlamento grup liderleri arasında yapılan bir toplantıda, çalışma grubu kurulması kararlaştırıldı.

Buna göre parlamenter liderlerin bu çalışma grubuna mensup olmaları gerekiyor. Amaç, pek çok parlamenter yetkilinin genel oturuma katılamasa bile, herhangi bir salgın veya afet durumunda Federal Meclis’in devamlılığını sağlamak. Anayasa, parlamento üyelerinin katılımını mecburi kıldığı için, anayasa değişikliği yapılmadan Federal Meclis’in tamamen çevrimiçi bir oturumu gerçekleştirmesi mümkün görünmüyor.

Temel Yasa’nın 53a maddesi uyarınca aynı durum, Schäuble’nin Federal Meclis ve Federal Meclis temsilcilerinden oluşan ortak kurulu toplama fikri için de geçerli. Bunun için de Temel Yasa’da değişiklik yapılması gerekecektir, çünkü kurul bu durumu kesin bir şekilde sadece savaş durumunda geçerli kılmıştır. Ancak Temel Yasa’da yapılması gereken değişiklik için gerekli olan üçte iki oy çoğunluğun sağlanıp sağlanmayacağı da belirsiz.

“Hibrit Parlamento” bir çözüm olabilir

Schäuble’ye göre “Hibrit Parlamento” bir çözüm olabilir. Fakat böyle bir acil durum parlamentosu için teknik gereksinimlerin açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Çünkü böyle bir mobil dijital oylama sistemi, sadece hileli yönlendirme ve bilgisayar korsanı saldırılarına karşı güven sağlamakla kalmamalı, aynı zamanda kişiselleştirilmiş oylamayı da açıkça koruma altına almalıdır.

Ayrıca oylamanın geçerli olabilmesi için en az kaç milletvekilinin oylamaya çevrimiçi ve şahsen katılması gerektiğinin kararlaştırılması gerekiyor. Federal Meclis normal şartlarda parlamenterlerin yarısının hazır bulunduğu bir toplantıda zaten çoğunluğu karşılar durumdadır. Korona krizi nedeniyle şu sıralar tüzükte bir değişiklik söz konusu. Buna göre halk temsilcilerinin dörtte biri gereken çoğunluğu karşılamak için yeterli görünüyor. Federal Meclis hukukçularının görüşüne göre, Şansölye çoğunluğunu gerektiren oylar gelecekte de zorunlu olacak.

Kaynak: TRT Deutsch

Çeviren: İsmail Çiçek

Düzenleyen: Seda Nur Çifçi

Leave a comment