Latinceden sağlıklı bedende sağlıklı zihin diye çevrilen mens sana in corpore sano şu ana kadarkinden çok daha fazla gündemdedir. Yeni çalışmalar bu konuyu ele almış ve fiziksel egzersizin yoğunluğu ve süresinin bilişsel düşünceyi kesinlikle geliştireceği sonucuna varmıştır.

Frankfurt Goethe Üniversitesi Tıbbi Psikoloji Fakültesi Profesörü Maren Schmidt-Kassow, alınacak faydanın muhtemelen fiziksel egzersizin yoğunluğuyla ilgili olduğunu ifade etti. Hafif derecede yoğun bir egzersiz, aktarılan bilginin hafızaya kodlanmasına ve beynin yeni bilgi girişine hazırlanmasına yardımcı olan düşük ama önemli uyaranları bulundurur. Öte yandan çok yoğun bir egzersiz, tüm zihinsel dikkat kaynaklarını tek başına kontrol eden ve kalıcı ezberlerin oluşumu için çok az enerji bırakan bedeni ve beyni çok fazla uyarabilir. Bu yüzden, herhangi birinin öğrenme ve ezberleme yeteneğini geliştirmesi için hafif bir egzersiz yapması en iyisidir.

Sağlıklı bir zihin, sağlıklı bir bedenin oluşumuna yardımcı olur

Sağlık bir bütün olduğu için sağlık kavramının (fiziksel, duygusal ve zihinsel) bir parçasını oluşturan herhangi bir yönünü görmezden gelemezsiniz. Sağlığına dikkat etmek isteyen insanların egzersizi bir alışkanlık haline getirmeleri ve hayatlarının tüm alanlarında kendilerini iyi hissetmeleri için güçlü ve tutarlı bir zihne ihtiyacı vardır. Bu zihinsel güç üzerine çalışmak, onlara kişisel ve profesyonel amaçlarına ulaşmaları için birçok fırsat verir.

Zihinsel dengenin sağlanması, hedeflerimize daha bağlı kalmak için ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi üretmemize yardımcı olur ve bu da sağlıklı bir vücuda sahip olmayı kolaylaştırır. Birinin zihinsel sağlığı ve davranışı, daha büyük bir dayanıklılığın, gücün ve üretkenliğin en önemli etkenleridir.

Günün en sessiz ve sakin zamanı olan sabahın erken saatlerinde bir zihinsel egzersiz rutini yapmak, günü planlamaya başlamak ve zihinsel çevikliği artırmak için beyni güçlendirmede idealdir. Çok sayıda çalışma, kişinin zihinsel çevikliği ve dengesi yükseldikçe sağlıklı bir beden oluşturmanın kolaylaştığını göstermektedir.

Sağlıklı bir zihni sürdürmeyi alışkanlık haline getirmek

Kaç kere kendinize zaman ayırmaya başlamamanızın nedenini zaman olmamasına bağladınız? Hayatlarımızın aşırı hızlı ritminin kendimizle olması gerektiği gibi ilgilenmemizi zorlaştırdığı doğru, ancak kendimizle ilgilenmek bir zorunluluk ve öncelik olmalıdır.

Sağlıklı bir zihni devam ettirmek için, sosyal destek ve kendini ait hissettiğin herhangi bir gruba dâhil olabilmek en temel gerekliliktir. Birçok sinirbilimciye göre aşk, diğer şeylerin yanı sıra entelektüel anlayışı ve duygusal erişilebilirliği de içeren en önemli etkinliklerden biridir.

Sağlıklı bir zihni sürdürebilmek için bir diğer önemli alışkanlık olan fiziksel egzersiz, tatmin olma ile bağlantılı olan endorfin hormonu gibi psikolojik sağlığı arttıran maddelerin üretimini artırır. Sağlıklı bir zihni geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi şey, hem doğayla ve insanlarla iç içe olduğunuz hem de güneş ışığından yararlandığınız açık havada egzersiz yapmaktır.

Ve son olarak iyi bir uyku, beyin fonksiyonlarını dengelemek ve sürdürmek için hayati öneme sahiptir. Uyurken beynin gün boyunca aktif olan bölümlerinin yanı sıra diğer az kullanılan bölümlerinin de çalıştırılması için fırsatı oluyor ve bunun zihin fonksiyonlarının dengelenmesine yardımcı olduğu düşünülüyor.

Basit bir günlük rutinle kendinizi motive edebilecek ve tüm alanlarda iyi hissettirecek genel sağlığınıza ulaşacaksınız.

Kaynak: Exploring Your Mind

Çeviren: Sena Koç

Düzenleyen: Yaren Erol

Yazar: Anonim