Caz birçok şeyden ilham almıştır, birçok şey de cazın ilham kaynağı olmuştur. Birkaç müzik ustasından daha fazlası da özlemlerini kutsallığa bakarak veya onu dinleyerek bulmuştur. Ancak bu, onların ille de geleneksel bir dine üye oldukları anlamına gelmez. Uluslararasılaşmadan önce doğal olarak bir ülkeden gelen bu seçme müziğe yakışır olarak müzisyenleri ilahi bir derleme anlayışına sahip olma eğilimindelerdir. Bazı yorumlarında kulağa öyle geliyor ki

bu anlayış neredeyse herkesi kapsıyor. Londra çevrimiçi radyo istasyonu NTS’den ruhani caza ait bu dört bölümlü, on iki saatlik çalma listesinde, son derece kişisel olanından anlaşılamaz derecede evrensel olanına kadar bu işitsel vizyonları geniş yelpazede deneyimleyebilirsiniz.

Pitchfork’tan Andy Beta, “60’lı yılların fırtınalı döneminde, halen oluşmakta olan büyük toplumsal, cinsel, ırksal ve kültürel kaymalara eşlik edecek dini bir devrim vardı.” diye yazdı.

“Aynı zamanda, dönemin ilk Afrikan-Amerikan sanat biçimi, müziğinde de bu devrimi yansıttı: Caz, tüm biçimlerinde özgürlük arayışını en iyi şekilde yansıtmak için akort değişiklikleri olsun, önceden belirlenmiş tempolar veya melodiler olsun, bütün sınırları zorlamaya başladı.”

Bu, denenmişin fazlasını arayan caz sanatçıları için kapıları açan ve kendinden geçmiş tüm bağırış ve çığlıklarında Güney Vaftiz Kilisesi’nin kutsal naralarından soyut meditasyon ve yoga gibi Güneydoğu Asya aydınlanmasına özgü uygulamara kadar her şeyi kullanan John Coltrane’in başyapıtı ‘’A Love Supreme’’ ile doruğa  ulaştı.

John Coltrane’den bahsetmeden ruhani cazdan söz edemeyeceğinizi söylemeye gerek bile yok. Ne de besteci, müzik terapisti, Afrofütürist ve “Kozmodaki Kara Adam” adlı bir dersin öğretmeni, daha çok Sun Ra adıyla bilinen Herman Poole Blount’un ayırıcı müziğini ve teolojisini görmezden gelebilirsiniz. NTS’nin genişleyen karışımı, bu ikisinden ve duymuş olup olmamanızın öneminin olmadığı ve sizi bambaşka yerlere götürebilecek olan Alice Coltrane, Earth, Wind & Fire, Herbie Hancock, Gil Scott-Heron, Ornette Coleman ve daha pek çok tanıdık sanatçının (Japonya gibi, cazın doğduğu yerden uzaktaki cazcılar da dahil olmak üzere) parçalarını sunuyor. Yukarıda verilmiş müzik listeninin ilk bölümünü dinlemeye başlayın, ikinci kısım ile devam edin, hatta üç, hatta dört, hatta belki de (sadece belki) kendinizi size ait bir kilise kurmak isteyeceğiniz bir pozisyonda bulabilirsiniz.

 

Yazar: Colin Marshall

Çevirmen: İlker Aydın

Kaynak: http://www.openculture.com/2016/09/the-history-of-spiritual-jazz.html