Modern tıp teknolojisi olmadan hayatın ne kadar farklı olacağını hayal etmeye çalışın. 1895 yılında, x-ışınlarının icadı tıp tarihinde ileriye doğru inanılmaz bir adım attı. Vücudun iç işleyişi ilk kez, eti kesmek zorunda kalmadan görülebilir hale getirildi.

Bavyera, Worzburg’da Fizik Profesörü olan Wilhelm Röntgen, artık x-ışını olarak bildiğimiz şeyi yaratmak için elektromanyetik radyasyon kullanma olasılığını keşfeden ilk kişiydi. Aşağıdaki görüntü, oluşturulan ilk Röntgen filmidir. Eşinin elinin bir görüntüsü –  karısının alyansını görebilirsiniz.

 

 

Röntgen, kısmen boşaltılan bir cam tüp aracılığıyla bir indüksiyon bobininden geçen elektrik ışınlarının yolunu araştırıyordu. Tüp siyah kâğıda kaplanmış ve oda tamamen karanlık olmasına rağmen, floresan malzemeyle kaplı bir ekranın ışınlar tarafından aydınlatıldığını fark etti. Daha sonra, bu ışınların birçok nesneye nüfuz edebileceğini ve kendi elinin yansıyan görüntüsünün, opak kemikler ve yarı saydam beden arasında bir karşıtlık gösterdiğini fark etti. Daha sonra bir ekran yerine fotografik bir levha kullandı ve bir görüntü yakalandı. Bu şekilde olağanüstü bir keşif yapılmıştır: vücudun iç yapıları ameliyat gerekmeksizin görülebilir hale getirilebilir.

1896’da, dünyanın ilk radyoloji bölümlerinden biri olan Glasgow Royal Revir’de bir röntgen bölümü kuruldu. Bölüm başkanı Dr. John Macintyre, bir dizi olağanüstü röntgen üretti: ilk böbrek taşı röntgeni, bir çocuğun boğazında kalan para röntgeni ve hareket eden bir kurbağanın bacaklarının görüntüsü. Aynı yıl Dr. Hall-Edwards tanı koymak için röntgen kullanan ilk kişilerden biri oldu – bir kadının elinde gömülü bir iğne keşfetti. Röntgenin keşfini izleyen ilk yirmi yılda x-ışınları, Boer Savaşı ve Birinci Dünya Savaşı’nda savaşan askerleri tedavi etmek için, kemik kırıkları ve gömülü mermi bulmada kullanıldı. Yeni teknolojiyi büyük bir heyecan kuşatmıştı ve röntgen makineleri tiyatro gösterilerinde harika bir merak olarak ortaya çıkmaya başladı.

Sonunda, x-ışınlarına sık sık maruz kalmanın zararlı olabileceğinin farkına varıldı ve günümüzde hastayı ve doktoru korumak için özel önlemlerin alınıyor. 1900’lerin başlarında kanser ve cilt hastalıklarıyla mücadele konusunda araştırmalar, x-ışınlarının zararlı etkilerinin çok güçlü olduğunu gösterdi.

 

Çevirmen: Ece Çatak

Kaynak: British Library