Cartoon Network’ten birinci sınıf kalitede bir bilim kurgu serisi beklemiyor olabilirsiniz ama bilim kurgu editörü John Joseph Adams’a göre bu, tam da -yeni bölümleri 30 Temmuz’da yayımlanmış olan- Rick and Morty ile elde edeceğiniz bir şey.

“Bir editör olarak daima, beklemeyeceğim şeyler için arayıştayım.” diyor Adams, Geek’s Guide to the Galaxy (Geek’in Uzay Rehberi -Ç.N.) isimli internet radyo programının 265. bölümünde. “Ve Rick and Morty bunu hep başarıyor.  Bunca harika şey başararak çıtayı çok yukarılara çektikten sonra bile bunu başarabiliyorlar.”

Geek’s Guide to the Galaxy programının sunucusu David Barr Kirtley “Total Rickall” gibi, insanların akıllarına kendilerine ilişkin sahte anıları yerleştirip onlara eski arkadaşlarmış gibi davranan uzaylıları anlatan bölümlerin, bilim kurgunun mükemmel örneklerinden biri olduğu konusunda hemfikir.  “Bütün mizahı çekip alsanız, hatta bunun sadece dümdüz ciddi bir bilim kurgu hikâyesi olduğunu söyleseniz bile, bu haliyle bile bir bilim kurgu dergisinde yayımlanacak kadar iyi bir hikâyesi var.” diyor Kirtley.

Paralel dünyalar kavramı bilim kurguda oldukça bilindik bir fikir ama Rick and Morty bu konsepti, ana karakterlerinin birbirlerine karşı dolaplar çevirdiği düzinelerce versiyonu ile neredeyse kırılma noktasına kadar götürüyor. Yazar Matt London şova bayılıyor fakat aynı zamanda hikâyenin sürekli kontrolden çıkma riski taşıdığının da farkında.

“Üçüncü sezonu yazmak neden yıllarını aldı anlayabiliyorum,” diyor. “Çünkü bu kutuyu bir kere açtıktan sonra tekrar kapalı hale getirmek gerçekten de çok zor.”

Bu tür akıl yoran tuhaflıklar herkese göre değil elbette ve Rick and Morty de birçok izleyiciye yabancı gelecek kadar vahşi derecede bir misantropiye (-genel olarak insanlıktan nefret etme hali -Ç.N.) sahip. Televizyon eleştirmeni Carli Velocci diziyi şiddetle tavsiye ediyor ama aynı zamanda diziye dikkatle yaklaşılması uyarısında da bulunuyor.

“Bu, kesinlikle yufka yürekliler için bir dizi değil.” diyor. “Çok fazla kan ve vahşet var. Yani evet, Rick and Morty izlerken dikkat etmeniz gereken çok şey olacak.”

Bazı önemli noktaları da aşağıda aktarıyoruz:

John Joseph Adams, Doc ve Mharti üzerine:

“Birilerinin farklı türde bir hayran kurgusu (fanfiction -Ç.N.) yarattığını bilmek ve asıl çalışmayı, boşluklarını doldurarak rafa kaldırdıklarını görmek çok eğlenceli ve bu harika bir şeyin yaratılmasını sağladı, dalga geçtikleri orijinal çalışmaya bağlı kaldıklarında ortaya çıkacak üründen gerçekten çok daha harika bir şey yarattılar. Çünkü bir kere boşlukları doldurmaya başladığınız zaman, sınırlarınız da ortadan kalktığında, hâlihazırda var olan her şeye sadık olmak zorunda kalmıyorsunuz ve bence bu unsur gerçekten de şovun ardındaki yaratıcılığı fişekleyen şeydir. […] Romanlarda bunun çokça yaşandığını duyuyorsunuzdur, misal Cassandra Clare’in Harry Potter üzerine bir hayran hikâyesi yazarak işe başlaması gibi. İşte Clare de boşlukları doldurup kitabını daha farklı ve orijinal bir şeye dönüştürdü. Kısacası böyle şeyler yaşanınca gerçekten ilginç oluyor.”

Matt London, dizileştirilmiş hikâye anlatıcılığı üzerine:

“Acaba bunların ne kadarı tüm bir sezonunu tek oturuşta bitirmemize, her bir bölümünü cartoonnetwork.com’da veya Hulu’da bütün bir diziyi izleyebilmemize olanak sağlayan gelişmiş teknolojinin bir sonucu, gerçekten merak ediyorum. Çünkü geçmişe baktığımda -ilk Adult Swim dizilerine- Sealab 2021’e bakıyorum; çünkü bu dizide çalışan insanlar, Archer gibi her bir bölümünde devamlılığı oldukça iyi yakalamış ve önceki sezonlara tonlarca gönderme yapan inanılmaz dizilerden birini de yaptılar yani. Eğer dizinin yaratıcıları o zamanlarda, insanların her bir bölümü sırasıyla ve baştan sona kadar izleyebileceğini düşünselerdi, şova koymuş oldukları kadar böylesi içerik ekleyeceklerini düşünemiyorum bile.

Carli Velocci, karakter gelişimi üzerine:

“Bence birçok problem, Rick and Morty’nin en sonunda ne olacağını tahmin etmeye çalışmaktan kaynaklanıyor; çünkü ben öyle bir şey, yani bir son olduğunu pek sanmıyorum. Ama ikinci sezonda birçok karakterin birbirinden çılgın bilim kurgu şeyiyle olaya dahil olması, şovu kesinlikle ilerletecektir. Rick’in kendi kişiliğinin, torunlarıyla daha fazla ilgilenmek için değişmesi gerektiğini düşünmüyorum. Bence eninde sonunda bir şekilde, kendine ve özellikle de torunlarına yönelik bir farkındalığa ulaşacak. Beth ve Jerry veya herhangi bir şey hakkında Rick’in neler hissettiğini öğrenebilecek miyiz emin değilim. Ama nihayetinde illa bundan bir yere varılması gerekecektir, yoksa dizi git gide bayağılaşır.”

Carli Velocci, Adult Swim kanalı hakkında:

“Adult Swim’in oldukça özgün bir izleyici kitlesi var ve aslında “yüksek kültürden” görülmüyorlar. Adult Swim’i, haftada yalnızca bir gece yayın yaptığı ve o gecede de birçok anime yayımladıkları günlerden beri izliyorum. Yıllar içerisinde Home Movies ve Metalocalypse gibi harika şovları oldu ve şimdi de Rick and Morty var. Ama Rick and Morty’den önce bu tip birçok şov hep gece saati materyali olarak kullanılıyordu: ‘Ah, yine şu genç erkek seyircilere ya da tuhaf şeylere ilgi duyanlara yönelik garip çizgi filmlerden işte.’ Yani bana kalırsa Rick and Morty’nin önemli bir şey haline gelmesini görmek; normal şartlarda çizgi filmlerin sırf ‘çocuklar’ ya da ‘üniversitede kafayı çekenler’ için yapıldığını düşündüklerinden dolayı izlemeyen insanların bu şova bir bakıp gerçekten dâhiyane bir şov olduğunun farkına vardığını görmek gerçekten enteresan.”

 

Çevirmen: Berna Ece Gündüz

Kaynak: https://www.wired.com/2017/07/geeks-guide-rick-and-morty/