Resmettiği maceraları yaşayan yazar

Resmettiği maceraları yaşayan yazar

Hayatın karanlık tarafları Stephen Crane’in aklını çelmişti fakat eserleri, kurgu türünü yepyeni boyutlara taşımayı becerdi.

 Herkes modern Amerikan kurgusunun başlangıcını işaret eden iç savaş romanı Kanlı Madalya’yı (The Red Badge of Courage) bilir. Ancak çoğu insan bu kitabın bir anda meşhur olmuş yazarının kısa ve duygusal hayatı hakkında bilgi sahibi değildir. 

Yazarların çoğu deneyimlerini kâğıda döker. Crane ise işleri tersine çevirdi ve önceden yazıp çizdiği şeyleri deneyimlemeye çalıştı. Kanlı Madalya’yı yazmaya başladığında sadece 21 yaşındaydı ve savaştan millerce uzaktaydı. Birkaç yıl sonraysa gözü pek bir savaş muhabiri oldu. Bir hayat kadını hakkında yazdı ve sonra gerçekten bir hayat kadınına âşık oldu. Gemi kazaları hakkında öyküler yazdı ve devamında kendisini o kazalardan birinde buldu.

Kanlı Madalya, Crane’in yazarlık kariyerinin en zirve noktası oldu. Hayatı, kendisinin de deyimiyle, tam da bu noktada -şöhretiyle boy ölçüşürcesine- melodrama halini aldı ve birtakım garip olaylar meydana geldi. 28 yaşında tüberkülozdan ölmesi dahil olmak üzere başına gelen çoğu dramatik olayın tek bir ortak noktası vardı: Her birinde kendi cesaretini test ediyor oluşu. Tam da bu noktada hayatının geri kalanı romanının devamı niteliğindeydi.

Yazar: Ken Chowder

Kaynak: Smitsonian Magazine

Çeviren: Simge Orhan

Düzenleyen: Elif Rana Yılmazlar

Leave a comment