Polis, Eindhoven ve Amsterdam’daki korona protestolarında sert müdahalede bulundu

Polis, Eindhoven ve Amsterdam’daki korona protestolarında sert müdahalede bulundu

Polisler; Amsterdam’ın Müze Meydanı ve Eindhoven’ın 18 Eylül Meydanında su toplarıyla, atlarla, köpeklerle ve batonlarla hükümetin koronavirüs önlemlerine karşı yasakladığı gösterilere son getirdi. Her iki şehirde de polise havai fişek atıldı ve Eindhoven’da polis göstericilere biber gazı kullandı.

Meydanlar tahliye edildikten sonra özellikle Eindhoven’da kargaşa uzun süre devam etti. İsyancılar ortalığı kasıp kavurdu ve dükkânları yağmaladı. Onlarca kişi tutuklandı. Her iki belediye de gösterileri yasakladı.

Eindhoven’daki göstericiler taşlarla saldırdı ve polis biber gazı kullandı. Her iki şehirde gösteri yasağına rağmen yüzlerce kişi toplandı.

Amsterdam’da gruplarla Müze Meydanı’na yürüdüler. Öğleden sonra orada gruplar halinde direndiler ve bazıları hükümete ve sıkı korona önlemlerine karşı yazılı pankartlar açtı. Görüntüler, herkesin maske takmadığını veya mesafesini korumadığını gösterdi. Belediye orada bulunan grupları tek bir gösterici olarak saydı.

Müze Meydanı ve çevresindeki tahliyedeki durum medyaya yansıdı.

Amsterdam polisi saat 11.00’den itibaren yerel otorite tarafından güvenlik riski bölgesi olarak belirlenmiş olan Müze Meydanı’ndan insanları saat 15.00 civarında göndermeye başladı. Gösteriyi düzenleyenlerden biri Müze Meydanı’ndaki toplanmayı bir ”kahve içme eylemi” olarak saydı. Polis, güvenlik alanında tedbirli bir şekilde insanların üzerlerini arayabildi. Sabah saatlerinde Müze Meydanı’nda çok sayıda polis arabası ve çevik kuvvet bulundu.

Çok sayıda polis, köpek, at ve su toplarıyla meydan tahliye edildi. Polis, Amsterdam’daki Müze Meydanı’ndan göstericileri tahliye ediyor.

Sabah saatlerinde Eindhoven’ın şehir merkezi de güvenlik alanı olarak belirlendi. İslam’a karşı hareket ve eylem grubu Pegida ile Hollanda Direnişte, orada gösteri yapmak istiyor. Geçen hafta Amsterdam’ın Müze Meydanı’nda bir gösteri kontrolden çıktı. Hollanda Direnişte’nin yeni korona önlemlerine karşı gösterileri iptal edildi, ancak düzenleyici Michel Reijinga, Müze Meydanı’nda 14.00-16.00 saatleri arasında “kahve içeceğini” duyurmuştu. Eindhoven’da da şehir içindeki 18 Eylül Meydanı’na ”kahve içmek için” çağrıldı.

Çeviren: Yasin Günaydın

Düzenleyen: Ceren Berk

Kaynak: Nos

Leave a comment