Hindistan haber kanalı NDTV’ye göre, şehrin polis departmanının deneysel bir yüz tanıma sistemini (FRS) kullanmaya başlamasından sadece dört gün sonra New Delhi’de bulunan yaklaşık 3.000 çocuğun konumu saptandı. Kayıp çocukların fotoğraflarını süt kutularına basmadan sonra, kayda değer bir ilerleme.

1,3 milyar kişinin yaşadığı bir ülkede her yıl ortadan kaybolan binlerce çocuğu takip etmek inanılmaz derecede büyük bir girişim. Gerçek sayının muhtemelen daha  yüksek olmasına rağmen, Hindistan’ın Kadın ve Çocuk Gelişimi Bakanlığı’na göre, sadece 2012 ve 2017 yılları arasında 240.000’den fazla çocuğun kayıp olduğu bildirildi. Bazı kuruluşlar, kayıp çocukların gerçek sayısının yılda 500.000’e yakın olduğunu tahmin etmektedir.

Kurtarma çabalarına yardımcı olmak için Bakanlık, kayıp olan ve bulunan çocukların fotoğraflarının gönderildiği ve görüntülendiği, polis bilgilerinin kurumlar ve vatandaşlar ile de paylaşılabildiği TrackChild adlı ulusal bir çevrim içi veri tabanı oluşturdu.

Ve bu dijital kaynak faydalı bir araç haline gelse de, eldeki fotoğraflar, hâlâ yetkililerin başa çıkabileceğinden çok daha fazla.

Bu yüxden, Bachpan Bachao Andolan (BBA) adıyla bilinen bir çocuk yardım organizasyonu TrackChild’ın fotoğraf karşılaştırma sürecini otomatikleştirmek adına bir FRS yazılımı geliştirdi. Bu programın kullandığı belirli yüz tanıma algoritmasının detayları mevcut değil, fakat mevcut olan FRS platformları, iki ana yaklaşımdan birini veya her ikisini kullanır; geometrik veya fotometrik.

Çocuklar ellerinde Hindistan’da kaybolmuş bir kızın fotoğrafını tutuyor. Dünyanın ikinci en büyük kentsel alanı olan Delhi’de her gün yaklaşık 22 çocuk kayboluyor.

Özellik tabanlı olarak da bilinen geometrik algoritmalar yüz hatları arasındaki mesafenin haritasını çıkarıp ve yüzdeki yer işaretlerini belirleyerek yüzleri analiz eder ve karşılaştırır, oysa fotometrik algoritmalar görüntüleri piksel piksel, daha sonra karşılaştırılabilecek gölge geçişleri verilerine böler. Karşılaştırma yapılmadan önce fotometrik algoritmaların birçok referans fotoğrafı gerektirdiği düşünüldüğünde, Delhi’nin kullandığı yüz tanıma sisteminin bu teknolojiyi içermesi çok olası değil.

Bazı kafa karıştırıcı bürokratik sorunlar nedeniyle Delhi Yüksek Mahkemesi polis departmanına yardım etmek için araya girene kadar FRS pilot projesi uygulanmadı. Ama onaylandığında, yüz tanıma teknolojisi, TrackChild veri tabanından 45.000 çocuğun fotoğrafları yüklenmesinden sonra 2.930 çocuğu tanımlayabildi.

BBA aktivisti Bhuwan Ribhu, The Better India’ya şu sözleri söyledi : ”Hindistan’ın şu anda neredeyse 200.000’i kayıp çocuğu var ve yaklaşık 90.000’i çeşitli çocuk bakım kurumlarında bulunuyor. Çocukların eşleşmesi için fotoğrafların elde taranması neredeyse imkansız,”

”Diğer polis departmanlarının yazılımı kullanıp kullanmadıkları önemli değil. Sadece bir departman bile bu yazılıma sahipse, bu yazılım diğer departmanlarla paylaşılıp daha sonra Kadın ve Çocuk Gelişimi Bakanlığı’na bağlı tüm veri tabanlarında çalıştırılırsa, gerekli sonuçları verecektir.”

Sistemin TrackChild programına kalıcı olarak eklenebilmesinden önce, önündeki yasal engelleri kaldırması gerekip gerekmediği henüz belirsiz.

 

Yazar: Aliyah Kovner

Çevirmen: Özgenur İpekçi

Kaynak: IFLScience