• Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği, temmuz ayında mamogramlar, ultrasonlar ve MR’lar da dâhil olmak üzere düzenli yapılan meme kanseri tarama testlerinde yaşanan aksaklıkları doğrulayan iki çalışma yayınladı.
  • Bazı kuruluşlar pandemi sırasında tarama yapmak için yeterli kaynağa sahip değildi.
  • Ayrıca, bazı insanlar hastanede tarama yaptırmaktan korkmuş olabilirler.
  • Uzmanlar, gözden kaçmış bir kanser teşhisinden korunmak için yıllık taramaların önemli olduğunu söylüyor.

Milyonlarca Amerikalının COVID-19 salgını sırasında doktor muayenesinden kaçınmasıyla, uzmanlar mamogram gibi önemli tarama prosedürlerinde bir düşüş gözlemlediler.

Şimdiyse bazı uzmanlar, salgın bittikten sonra bile yeni bir kanser teşhisi dalgası olabileceğinden endişe ediyorlar.

Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği, temmuz ayında mamogramlar, ultrasonlar ve MR’lar da dâhil olmak üzere düzenli yapılan meme kanseri tarama testlerinde aksaklıkları doğrulayan iki çalışma yayınladı.

Salgının üzerinden aylar geçtikçe, tıp camiası yeni COVID-19 vakalarını idare edecek donanıma erişti ve ülkenin dört bir yanındaki hastanelerde sağlık ve güvenlik protokolleri uygulandı.

Uzmanlar, özellikle COVID-19 nedeniyle ertelenmiş veya iptal edilmiş düzenli yapılan meme kanseri taramalarına ve tedavilerine devam etmenin önemli olduğunu vurgulamaktalar.

COVID-19 sırasında meme kanseri taramaları altüst oldu

New York gibi virüsün yoğun olduğu bölgelerde sağlık uzmanları, COVID-19 pozitif olan insanları tedavi etmek için doktorların ve teknisyenlerin zamanı ve kişisel koruyucu ekipmanları da dahil olmak üzere tıbbi kaynakları kurtarmaya çalıştıkları için düzenli taramalarda ciddi aksamalar yaşandı.

Massachusetts General Hospital’daki araştırmacıların yaptığı bir ankete göre meme kanseri teşhisi konanların yaklaşık yüzde 22’si taramada gecikme yaşıyor.   

Erken teşhis yöntemleri olmadığından dolayı, özellikle de insanlar düzenli taramalarına geri dönmeye cesaretlendirildikleri için meme kanseri vakalarının sayısının kısa vadede artması muhtemeldir.

Geleneksel taramanın ertelenmesi veya yapılmaması pandeminin başlangıcından daha karmaşık bir sürece işaret ediyor.

NYU Perlmutter Kanser Merkezi’nde tıbbi onkolog olan Dr. Julia Smith, “Pandeminin pik noktasında her türlü korkunç aksaklıklar yaşadık” dedi. “Rahatsızlanan hastalar arasında personeller, doktorlar, hemşireler ve klinik personelleri de bulunuyordu ve hepsi hizmet için seferber oldu, bu gerçekten inanılmazdı.”

Testlere geri dönüş

Smith, insanların şimdi taramalara geri döndüğünü, ancak bazı durumlarda ertelemenin sağlıklarını riske attığını söylüyor.

Smith, ”Tüm tarama testleri askıya alındı ” dedi. “Sorunları veya şikâyetleri olan birçok insan gelmekten korktu ve evde kaldı. Sonuç olarak, şu anda müthiş sayıda vakayla karşılaşıyoruz. Hastalar kaçırdıkları zamanı yakalamaya ve telafi etmeye çalışıyorlar. İhmal ettikleri bazı şeylerse onları daha kötü hale getirdi.”

Hakem denetimli bir dergiye kabul edilmeden önce yayınlanan ikinci bir çalışmaya göre, erken teşhis eksikliği nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde 33.000’den fazla ekstra kanser ölümünün gerçekleşmesi, potansiyel bir artış yaşandığına işaret etmekte. Bununla birlikte, bu çalışma sadece meme kanserini değil altı kanser türünü daha inceledi.

Ağustos ayında araştırmacılar, hem hastaları hem de hekimleri taramaları geciktirmemeleri konusunda uyaran “Trusted Source in Oncology” (Onkolojide Güvenilir Kaynak) adlı bir çalışma yayınladı.

“Hekimler sosyal mesafeyi korurken, kanser durmaz. Teşhisteki gecikme, muhtemelen daha ileri aşamalarda prezantasyonlara ve daha kötü klinik sonuçlara yol açacaktır.” diye aktardı çalışmanın yazarları.

Meme kanseri için rutin taramalarınıza geri dönebilir misiniz?

Uzmanlar, güvenliği en üst düzeye çıkarmak için işlemlerin artık uygulamaya konulduğunu vurguluyor. Hastaneler ve muayenehaneler olması gereken en güvenli yerler arasında.

“Aynı anda bulunan hasta sayısı daha az ve sağlık merkezleri temizlik prosedürlerinde ekstra önlemler alıyor.  New York-Presbiteryen ve Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi meme onkolojisi direktörü Dr. Dawn Hershman, “Herkes önlük ve maske takıyor, tüm hasta ve personellerin binaya girdiklerinde vücut ısısı ölçülüyor” dedi.

Smith, sağlık merkezlerinin artık çok daha hazırlıklı olduğunu söylüyor.

Smith, “Hastanelerde ve doktor muayenehanelerinde, insanları güvende tutmak için ne yapacağımızı artık gerçekten biliyoruz” dedi.  “Hiçbir şey garanti değil ama bence kadınlar artık taramalara gitmenin zamanı geldiğinin farkına varmalı. Şikâyetleri olup olmadığından emin olmak için doktorlarına bildirmeleri ve taramaya gitmeleri çok önemli.”

Doktora acilen gözükmeniz gereken durumlar

Ertelenen veya iptal edilen taramaların sayısı nedeniyle, belirli bölgelerdeki bazı insanlar yeni randevular için rezervasyon yaparken büyük ölçüde bir yığılma yaşanabilir.

Birçok yerde mamografi randevusu almak aylar sürebilir. Hatırlanması gereken bir numaralı şey panik yapmamaktır. Bir sonraki uygun tarihe yer ayırmalısınız.

Bununla beraber, muayeneye gitme vaktinizin geldiğini gösteren birkaç belirti çok zaman geçmeden ortaya çıkacaktır. Böyle bir durumda derhal doktorunuzla konuşmalısınız. Bu belirtiler şunlardır:

  • Memede yeni bir kitle veya akıntı ya da herhangi bir değişiklik durumu
  • Meme ucunda çekilme veya ciltte oluşan çukurlaşma
  • Acı vermeyen kızarık bölge
  • Koltuk altlarında şişme

* Smith, “Doktorlara karşı ısrarcı olmaktan korkmayın,” dedi.

Hershman şunları da ekledi: “Ailedeki meme kanseri geçmişi dolayısıyla riskiniz fazlaysa, kendi meme kanseri geçmişiniz ya da memede takip edilen herhangi bir şey varsa, yakın takipte kalmak en iyisi.”

Yazar: Meagan Drillinger

Kaynak: Healthline

Çeviren: Elvan Ceylan

Düzenleyen: Dilara Güzel