Filmin İtalyan yönetmeni Filippo Meneghetti, Danimarka yapımı olan “Drunk” (Sarhoş) filminin oyuncusu olan Mads Mikkelsen ile karşı karşıya gelecek. Ödül töreni ise 25 Nisan’da gerçekleşecek.

Oscar Ödüllerinde Fransa’nın temsil etmesi için seçtiği “Deux” (İki) filmi, 9 Şubat Salı günü açıklanan ön eleme listesindeki filmlerden bir tanesi, bu film Danimarka yapımı olan “Drunk” (Sarhoş) filmiyle karşı karşıya gelecek!

Bu yıl prestijli sinematografik ödüller veren Bilim ve Sinema Sanatları Akademisi, “En İyi Yabancı Film” dalında Oscar ön eleme listesine bu sefer on değil on beş uzun metrajlı film dahil etmeyi seçti. 15 Mart’ta yayınlanmış olan adaylık listesine beş film daha dahil edilecek.

İtalyan yönetmen Filippo Meneghetti’nin yönettiği Deux (İki) filmi, on yıldır ihtiraslı olduğu kadar gizli de olan Nina (Barbara Sukowa) ve Madeleine’in (Martine Chevallier) aşk hikayesini anlatıyor. Nina ve Madeline, Madeleine’nin kızı (Léa Drucker) da dahil herkes tarafından öngörülmeyen zorluklarla karşı karşıya gelecek olan saf sevgilerinin görmezden gelindiği bir Fransız kasabasının merdiven sahanlığında komşulardır.

“Deux” filminin fragmanını bu linkten izleyebilirsiniz:

Kışkırtıcı, acı ve bir o kadar da komik olan uzun metrajlı bir film: Drunk (Sarhoş)

Bu kategorideki diğer bir güçlü film ise, Casino Royale (2006) filminde James Bond’un düşmanı olan bir karakteri canlandırmasıyla tanınan Mads Mikkelsen’in oynadığı Danimarka yapımı film Drunk (Sarhoş). Alkolle alakalı bir konusu olan Thomas Vinterberg imzalı kışkırtıcı, acı ve bir o kadar da komik bu filmde, Mikkelsen üç arkadaşıyla birlikte sözde bilimsel bir deneyin parçası olan sarhoşluğun her bir aşamasını başarıyla tamamlayan bir öğretmeni canlandırıyor.

Deux (İki) ve Drunk (Sarhoş) filmleri, Abidjan’da uğursuz bir Macar hapishanesinde geçen Fildişi yapımı film “La nuit des rois” (Kralların Gecesi) ve bir Netflix yapımı olan, Meksika sinemasını savunan bir grup gencin Kumbiya müziğine olan hayranlığını anlatan “Je ne suis plus là” (Artık Orada Değilim) filmleri ile yarışacak.

Drunk (Sarhoş) filminin fragmanını buradan izleyebilirsiniz:

 Geçen sene, Güney Kore yapımı olan Parasite (Parazit) filmi Oscar’ın hem “En İyi Film”, hem de “En İyi Yabancı Film” kategorilerinde iki ödül birden almıştı. Bu sene Güneydoğu Asya’nın temsil edildiği ülkeler olan Tayvan yapımı A Sun (Güneş) ve Hong Kong yapımı Better Days (Daha İyi Günler) filmlerinin aksine, Güney Kore bu sene ön eleme listesinde yer almıyor.

Ülkenin ordusu tarafından Maya Kızılderililerinin katliamının zemininde Latin Amerika folklorunun korkunç yaratığının modern bir anlatımı olan La Lloronayı sunan Guatemala, tıpkı Romanya ve Tunus’un ön eleme barajını geçtiği gibi, tarihinde ilk kez adaylığa erişmeyi umuyor.

La Llorona filminin fragmanını buradan izleyebilirsiniz:

Ön elemeye seçilen diğer ülkelerse Bosna Hersek, Şili, Çek Cumhuriyeti, İran, Norveç ve Rusya’dır. Pandemi sebebiyle ertelenen Oscar ödülleri, 25 Nisan’da gerçekleşecek.

Yazar: Le Monde avec AFP

Kaynak: Le Monde

Çeviren: Bensu Şahin

Düzenleyen: Ayça Gürdal