Orta Çağ diş hekimliği ve diş kurdunu öldürmek

Orta Çağ diş hekimliği ve diş kurdunu öldürmek

Orta Çağ diş hekimliği, diş ağrısını şu şekilde açıklar: yiyerek çene kemiğinden dişe doğru uzanan bir yol açıp o oyuktan çıkan bir kurtçuk.

Medieval dentistry manuscript

Aslında çürüğün nasıl hissettirdiğini anlatmak için çok da kötü bir tanım değil.

(Şu ağızdan hamile bırakan “Yaratık” filminin nano versiyonu gibi hayal eden tek kişi ben miyim? Muhtemelen.)

Orta Çağ diş hekimliğinin çoğunda bu kurdu ‘öldürmek’ veya uyutmak mevcuttur. “Kurdu öldürmek” için karanfil, biber veya şaraba batırılmış bitkiler kullanmak, hiç değilse enfeksiyonu önlemeye ve ağrıyan yeri uyuşturmaya yardımcı oluyordu.

Bu diş kurdu meselesi, Babil tıbbında başlamış, birinci yüzyıl Roma’sında tartışılmış ve Arap ve geç Anglo-Sakson kaynaklarında adı geçmiştir.

Orta Çağ diş hekimliği tedavi yöntemleri

Diş kurduna karşı Gal ‘tedavisine’ göre şunu yapabilirsiniz:

‘Koyunun iç yağından mum elde edin, biraz eringo (deniz boğadikeni) tohumu alıp bununla karıştırın ve mumun altında biraz soğuk su tutarak mümkün olduğunda dişe yakın tutarak yakın. (Dişe zarar veren) kurtlar mumun ısısından kaçmak için suya düşecektir.’

Diş kurdunun neden olduğu şiddetli ağrı çoğunlukla sıcak banotu dumanını soluyarak tedavi edilmiştir. Muhtemelen yakılan banotu tohumları küçük kurtçuklara benzediği için tedavinin işe yarar bir ilaç olduğu iddia edilmişti: Diş kurdu dişten firar etti!

Diş ağrısı tedavileri

Beklendiği üzre Orta Çağ diş hekimliğinde ana sorun diş ağrısıydı.

Acısız diş çekmek için birçok tuhaf toz ilaç tarifi mevcuttu:

‘Biraz bazılarının kertenkele (semender) olarak adlandırdığı aynı zamanda yaz aylarında bataklıklarda bulunan pis böceklerden alın ve demir tencerede kavurarak toz haline getirin. Sağ elin işaret parmağını ıslatın, toza batırıp sık sık dişinize uygulayın ve tükürmeyin. Bir süre sonra diş acısız bir şekilde düşecektir: Kanıtlandı.’

‘Biraz karınca yumurtası ve tozu alın, bu tozu kuş tüyünün sapıyla dişin içine üfleyin ve başka bir dişe değmemesine dikkat edin.’

Gaddesden’li John, çürük bir dişin düşmesine yardımcı olmak için yeşil bir ağaç kurbağasının, keklik beyninin veya kuru inek gübresinin yağının uygulanmasını öneriyor. Dişi iyileştirmek için tavşan beynini açık çeneye sürmeyi deneyin. Eğer bunların hepsi başarısız olursa, bayram gününde Aziz Apollonia’ya dua edin. Diri diri yakılmadan önce tüm dişlerinin sökülmesi nedeniyle diş hekimliğinin koruyucu azizidir. Ancak, çağdaş doktorlar bile John’u şarlatan olarak gördüler ve “tıbbi bilginin en kötüsünü” tekrarladılar.

İleri düzey Orta Çağ hekimliği

Eğer paranız olacak kadar ve daha büyük şehir veya üniversite kentinde yaşayacak kadar şanslı olsaydınız, oldukça ileri düzey Orta Çağ diş hekimliğinden yararlanabilirdiniz. Orta Çağ metinlerinde takma dişler, diş beyazlatma, dolgular ve ağız kanseri tedavilerinden bahsedilir. Erken çürükler, meşe palamudu, domuz yağı ve mür, kükürt, kafur, balmumu ve arsenik gibi şeylerle doldurulurdu.

İlk beyazlatma girişimleri arasında aqua fortis (seyreltilmiş nitrik asit) vardı. Bu aslında dişleri beyazlattı, ancak diş minesini aşındırmak gibi bir yan etkisi vardı, bu yüzden çok sık kullanılırsa dişleri tahrip ederdi. Biraz daha güvenli bir diş beyazlatma yöntemi, dişleri beyazlatmak için eşit miktarda bal, sirke ve şarap kaynatmaktı. Diğer bir diş tozu, biraz daha az zararlı görünen bir yöntem olarak, dişlere sürülebilecek jöle ile karıştırılmış, kaymaktaşından yapılırdı.

Köylüler, yerel berber-cerrahlar, kendi geleneksel ilaçları ve arkadaşları ile yetinmek zorundaydı. Eğitim olmadan diş çekenler, genellikle çekim sürecinde diğer dişleri yerinden oynatırdı. Hatta çeneyi yerinden çıkarabilir, kemiği kırabilir veya ciddi kanamalara neden olurdu. Mağdur kişiler sadece onların acımasızca “bakımı” için para ödemek zorunda kalmayacak, aynı zamanda kendi dişini geri almakla da suçlanırdı!

Garip bir durum da kraliyetten meraklı birisinde ortaya çıktı. İskoçya Kralı IV. James (1473-1513) hevesli bir amatör hekimdi ve deneklerinden bazılarına dişlerini çekip kanatmasına izin vermeleri için para öderdi!

Yazar: Siobhan O’SHEA

Çeviren: Sevilay BEKİ

Düzenleyen: İrem Nur ARSLAN

Kaynak: https://www.interesly.com/medieval-dentistry-tooth-worm/

Leave a comment