Önde gelen profesörlerden Marco Catani, Leonardo da Vinci’nin DEHB’li olabileceğini söylüyor

Önde gelen profesörlerden Marco Catani, Leonardo da Vinci’nin DEHB’li olabileceğini söylüyor

Catani, dikkat eksikliğinin, Leonardo da Vinci’nin sınırsız yaratıcılığını ve Mona Lisa gibi yarım kalan eserlerini açıklayabilecek, bilimsel olarak en mantıklı hipotez olduğu söylüyor.İngiltere’de önde gelen bazı araştırmacılar, Leonardo da Vinci’nin ünlü eserinin yarım kalma nedeninin, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğuna (DEHB) sahip olmasıyla açıklanabileceğini söyledi.

En ünlü eseri Mona Lisa, yarım bıraktığı ikonik eserler arasında yer alıyor ve bir çalışmadan diğerine atlaması ise akıllara DEHB’yi getiriyor.

Tarihsel verilere dayanarak yapılan bir araştırma Da Vinci’nin geniş kapsamlı yaratıcılığı ve çalışmalarını bitirememesine ek olarak, sürekli huzursuz olduğunu ve kısa süreli uykularla gece gündüz çalıştığını gösteriyor.

Kings College London’da otizm ve DEHB gibi rahatsızlıklar üzerinde çalışan Marco Catani, 500 yıl önce yaşamış biri için teşhis koymak her ne kadar imkânsız gibi görünse de Leonardo’nun çalışmalarını bitirme konusunda yaşadığı zorluğu bilimsel olarak açıklayan, en tatmin edici ve mantıklı hipotezin DEHB olduğunu söyledi.

Catani, ”Tarihsel kayıtlar, Leonardo’nun çalışmalarını planlama konusunda çok fazla zaman harcamasına rağmen bitirme konusunda sıkıntı çektiğini gösteriyor.” dedi. Ayrıca Catani, ”DEHB, Leonardo’nun yapısını ve sıra dışı yeteneğini açıklayabilir.” ifadelerini kullandı.

Prof. Catani’nin Brain dergisinde yayımlanan araştırması, teorisini desteklemek için Da Vinci’nin çalışmaları ve davranışlarının tarihsel verilerine dayandırılıyor.

DEHB, çocukluk çağında yaygın olarak görülmesine rağmen üniversite öğrencileri ve kariyerinde başarılı olan insanlar dahil olmak üzere yetişkinler arasında da gittikçe yaygınlaşıyor.  

Da Vinci, çocukluğundan beri çalışmalarını sürdürme konusunda sıkıntı çekiyordu.

Pope Leo X de dahil olmak üzere, o dönemdeki sanatçı ve patronların Da Vinci’nin dengesiz davranışları ve yarım kalan çalışmaları konusundaki söylemlerine ek olarak, Leonardo’nun beyninin ortalamaya göre farklı şekilde çalıştığını gösteren dolaylı kanıtlar bulunuyor.  

Leonardo’nun DEHB’li insanlar arasında yaygın olarak görülen bazı özellikleri bulunuyordu; büyük ihtimalle hem disleksiydi (özel öğrenme güçlüğü) hem de solak olmasına rağmen beyninin sol yarım küresiyle sağ elini kontrol ediyor ve dil fonksiyonlarını yürütüyordu.

Prof. Catani, kronik erteleme hastalığını açıklamasının yanı sıra DEHB’nin, Da Vinci’nin sıra dışı yaratıcılığının, bilim ve sanattaki başarılarının bir faktörü olduğuna inanıyor.

Bu sonucun, günümüzdeki DEHB’ye yönelik tutuma karşı önemli bir örnek olarak gösterilmesi gerektiğini söyledi ve DEHB’nin düşük zekalı çocuklardaki yaramazlık anlamına geldiğine ve DEHB’lilerin sıkıntılı bir hayat yaşayacaklarına dair genel bir yanılgı olduğunu da ekledi.

Catani ayrıca, ”Umarım Leonardo örneği, DEHB’nin düşük IQ veya yaratıcılık eksikliği ile değil, daha çok doğal yetenekleri kullanmanın zorluğuyla bağlantısı olduğunu gösterir.” dedi.

Da Vinci, 500 yıl önce bu zamanlarda hayata veda etti ve her yıl dünyanın birçok yerinde anma törenleri düzenleniyor.  

Yazar: Alex Matthews-King

Kaynak: Independent

Çeviren: Hakan Arpali

Düzenleyen: Başak Şevval Mete

Leave a comment