Okumak neden uykumuzu getirir?

Okumak neden uykumuzu getirir?

Sonunda kendinizi yatağa atarak bütün gün okumayı dört gözle beklediğiniz polisiye romanınızı elinize aldınız. Üç sayfa okuduktan sonra aniden   ağırlaşan göz kapaklarınıza karşı kaybedeceğiniz bir savaşın içerisindesinizdir.

Oysaki birkaç dakika önce uyanıktınız ve tam da hikâyenin kahramanı olayda merak uyandırıcı yeni bir ipucu ortaya çıkarmıştır. Peki, neler oluyor?

BBC Science Focus’un da açıkladığı gibi, yatak örtülerinizin rahatlığı sizi aldatıyor olabilir. İnsanlar genellikle sessiz, rahat bir atmosferde okumaya çalışırlar ve bu koşullar uyku için idealdir. Okumak, aynı zamanda zihninizi rahatlatır ve odağınızı, yani sizi uyanık tutabilecek her türlü meşguliyetten uzaklaştırır.

“Çoğu kişi için okumak rahatlatıcı ve eğlenceli olabilir, bu da zihninizi ve bedeninizi uyumak için uygun bir mantaliteye veya ruh haline sokabilir.” Nörolog ve Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi yönetim kurulu üyesi Dr. Raman Malhotra, Refinery29’a “Okumanın, bazılarının uykuya dalmasında yardımcı olmasındaki başlıca nedeni, uyumadan önce ışıkları kapatmayarak zihinlerini dinlendirmek ve rahatlamak için biraz zamanın geçmesini beklemektir.” şeklinde konuşmuştur.

Özellikle seçtiğiniz bölüm yoğunsa, kelimeleri algılayabilmek için odaklanmanız da yorucu olabilmektedir. Ve herhangi bir şeyi satır satır okumak, gözlerinizi dinlendirmiş gibi hissetmenizi sağlayabilir.

Eğer daha hızlı uykuya dalmanın yollarını arıyorsanız, tüm bu faktörler, uyku öncesi rutininize eklemek için okumayı harika bir aktivite haline getirir. Ancak vücudunuzun uykuya dalma dürtüsü kitap okuma keyfinizi alıkoyuyorsa onu engellemenin bazı püf noktaları vardır. Book Riot isimli bir kitap sitesinde, sabahları kitap okunmasını ya da sesli kitapların dinlenmesini önermektedir.  Yatağınızın olmadığı bir yerde- tercihen uzanmak yerine oturduğunuz bir yerde- rahatlıkla kitap okuyacaksınızdır.  Kahve dükkânı veya park gibi halka açık bir yerde kitap okumak da uyuklamayı engelleyebilir.

Yazar: Ellen Gutoskey

Kaynak: Mental floss

Çeviren: Huriye Melisa Arık

Düzenleyen: Ruhan Çoban

Leave a comment