• CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) kılavuzuna göre maske takmak, sadece başkalarını dışarıya soluduğunuz damlacıklardan korumakla kalmaz, aynı zamanda sizi de başka insanların hastalıklarından korur.
  • Ancak eğitimcilerin maske takması öğrencilerin dersi anlamaları için sorun yaratabilir.
  • Yapılan yeni bir araştırma sınıfta güvende kalmak ve sesin duyulması için en iyi maske türlerini ortaya koydu.

Birçok kişi maske takmanın kısa ömürlü olacağına inanıyordu ancak 2020’nin sonuna geldiğimizde maskeler her gün kullandığımız bir şeye dönüştü.

Ülke genelinde çoğu okul eğitime devam ettiği için öğretmen ve öğrenciler öğrenim ortamında güvenliği sağlamaya adapte oldular.

Eğitim ve öğrenim, büyük ölçüde bir öğrencinin öğretmenin anlattıklarını anlayabilmesine bağlıdır.

Ancak maskenin varlığı öğretmenin sesinin akustiğini azaltabilir ve öğrenciler için öğretmenin söylediklerini duymak zorlaşabilir.

Son COVID-19 dalgası sırasında bazı okullar açık kaldığı için araştırmacılar öğretmenler için hangi maskenin en kullanışsız olduğunu araştırıyorlar.

Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nde konuşma ve işitme bilimi bölümünde yardımcı doçent olan Pasquale Bottalico, maskelerin iletişimdeki etkilerini araştırıyor.

Bulgularını bu ayın başlarında Amarika Ses Topluluğu (Acoustical Society of America) konferansında sundu.

Bottalico, Healthline’a “Yapmış olduğum çalışma, COVID-19 bizi bu sorunlarla yüzleşmeye zorladığından öğretim sırasında maskelerin konuşmanın anlaşılabilirliği üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla takılacak en iyi maske türleri hakkında bilgi vermesi açısından büyük önem arz ediyor,” dedi.

Cerrahi maskeler kumaş olanlara göre daha etkili

Uzmanlar araştırmalarında çok kullanımlık bez ve kumaş maskelerin sesi soğurma eğiliminde olduğunu ve öğretmenlerin söyledikleri şeyin öğrenciler tarafından duyulmasını zorlaştırdığı sonucuna vardılar.

Bunun nedeni kumaşın ses dalgalarını etkileme şeklidir.

Bottalico bir basın açıklamasında “Kumaşlar gözenekli yapıları nedeniyle genellikle ses emilimi için kullanılır. Gözenekli bir malzeme sürtünme yoluyla hava parçacıklarının salınımını azalttığı için ses enerjisini soğurur.” şeklinde açıklama yaptı.

Şu an kullanılan en popüler maskeler -üç katmanlı kumaş maskeler, cerrahi maskeler ve N95 maskeleri- karşılaştırıldığında kavrayış açısından en uygun olanı N95 veya cerrahi maskeydi.

Ancak COVID-19 hastalarını tedavi eden sağlık çalışanları tarafından ihtiyaç duyulduğu için N95 maskeleri elde etmek hala zor.

Sonuç olarak daha ulaşılabilir olan KN95 maskelerinin iyi bir alternatif olup olmayacağını araştırdık.

Bottalico tam olarak incelenmemiş olmasına rağmen KN95’in N95’e eşdeğer olması gerektiğine inanıyor.

Bottalico ve takım arkadaşları şu anda ilkokul öğrencileri ve koklear implant kullanan genç yetişkinlerde maskelerin sağladığı anlaşılabilirliği araştırıyorlar.

Ekim ayında yapılan bir çalışmada, KN95 maskelerinin N95 maskeleri kadar etkili olmadığı sonucuna varıldı ancak araştırmacılar yüksek risk grubunda olmayan bireyler için KN95 maskelerinin faydalı olabileceğini söyledi.

N95 ve KN95 maskeleri hakkında bilinmesi gerekenler

N95 ve KN95 maskeleri benzer isimlere sahip olsalar da çoğu benzerliğe rağmen aynı değiller.

N95 maskeleri, hastalığa neden olan patojenlere karşı korunmada altın standart olarak kabul ediliyorlar.

Bu maskeler bakteriyel veya viral hastalıklarla ilişkili olan küçük partikülleri %95 oranında filtreleyebilir. Fakat bu maskenin ulaşılabilirliği ve pratikliği eğitimciler gibi sağlık çalışanı olmayan kullanıcılara göre günlük kullanım için en iyi seçenek olmayabilir.

Benzer şekilde adlandırılmasına rağmen KN95 daha kolay bulunabilen bir diğer alternatif.

KN95 maskelerinin partikül maddeyi %94-95 oranında filtreleyebildiği ve orijinal KN95 maskelerinin N95 maskesine eşdeğer koruma sağlayabildiği söyleniyor.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi Bulaşıcı Hastalıklar Bölüm Başkanı Dr. David Aronoff, “Maskeler gereğine uygun bir şekilde onaylattırılırsa KN95 maskeleri N95 maskelerine iyi bir alternatif olabilir.” açıklamasında bulundu.

CDC halkın kişisel kullanım için N95 maskelerini satın almamasını öneriyor. N95’ler en etkili maskeler olarak değerlendirilseler de ön saflarda yer alıp COVID-19 ile savaşmaya yardımcı olan sağlık çalışanları için kritik malzemeler olarak kabul ediliyorlar.

New York’taki Lenox Hill Hastanesinde akciğer uzmanı olan Dr. Len Horovitz, N95’e alternatif olarak Healthline’a şunları söyledi: “KN95 maskeleri iyi iş görür ama kalitesi üreticiye bağlıdır ve yüz siperlikli olanla birleştirilmiş gerçek N95 maskeleri sadece sağlık çalışanları için önerilmektedir.”

N95 maskelerinin en yüksek güvenliği sağladığı ve koruduğundan emin olmak için maskelerin doğru takılması gerekir. Kenarlarındaki boşluklar veya aralıklar koruyucu etkilerinin azalmasına yol açabilir.

KN95’ler tam olarak N95 maskeleri ile aynı olmasa da birçok yönden benzerdir.

Her iki maskenin de düzenleyici kurumlar tarafından test edilmesi ve onaylanması gerekir.  Kullanıcılar için çok katmanlı koruma tabakasına sahip olmalı ve küçük damlacıklardaki bakteriyel ve viral patojenlerden korunmaya yardımcı olabilmelidir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü (NIOSH), maskeleri denetleyen yönetim organıdır. Bununla birlikte Çin’de üretilen KN95 maskeleri, Avrupa’da FFP2 maskeleri ve Avustralya’da P2 maskeleri dahil olmak üzere farklı kurumlar yurtdışına maske üretmektedirler.

Aronoff, “Temel fark, maskelerin performansını kimin onayladığı ile ilgilidir (N95 için ABD, KN95 için Çin). Farklı onaylama parametreleri bulunuyor ancak ikisi de yeterince katı.” açıklamasında bulundu.

Bu pandemi sırasında ayarlı yüz maskeleri ve solunum cihazlarına olan kritik ihtiyaç nedeniyle FDA, COVID-19’a maruz kalmayı önemli ölçüde önlemek amacıyla CDC’nin önerilerini karşılayan belirli solunum cihazları için acil durum yetkilendirmesi oluşturmuştur.

COVID-19 ile devam eden mücadelede, solunum cihazı satması için FDA yetkisi verilen şirketlerin sayısı önemli ölçüde arttı.

Aronoff, Healthline’a, “Saygın tedarikçilerden gelen maskeleri satın almak önemlidir ve eğer tüketiciler en iyi kalite ve korumadan emin olmak için performansla ilgili temel bilgilere ulaşırsa bu harika olur.” dedi.

Aronoff öğretmenlere CDC tarafından önerilen; yüze tam olarak oturan, nefes almaya elverişli ve seslerinin duyulmasına olanak tanıyan maskeleri takmalarını önerdi.

Bununla birlikte maskeler çok yönlü yaklaşımın yalnızca bir parçasıdır.

Semptom gösteren veya temaslı bireylerin evde kalmalarını sağlamak, dersliklerde hava sirkülasyonunu optimize etmek, bağırmalarına gerek kalmadan öğrenciler ve öğretmen arasında mesafe yaratmak viral bulaşı bütünüyle azaltabilir.

CDC kılavuzu maske takmanın sadece başkalarını sizin dışarı soluduğunuz solunum damlacıklarından korumakla kalmayıp, aynı zamanda sizi diğer insanların hastalıklarından da koruyabileceğini ifade eder.

Horovitz, “Maske kullanımına dair yürütülen bütün çalışmalar, maskeler sürekli takıldığında aerosollerin bulaşmasında en az yüzde 70 azalma olduğunu göstermiştir.” açıklamasında bulundu.

Maske takmak, iş kıyafetlerini giymek veya araba kullanırken emniyet kemeri takmak kadar doğal olmalıdır.

Aronoff, “COVID-19 etkinliği yüksekselmişken bulaş riskini azaltmak için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekiyor. Şu an öğretmenlerin öğrencilerine ve meslektaşlarına liderlik etmeye devam etmeleri için harika bir zaman.” tavsiyesinde bulundu.

Yazar: Rajiv Bahl

Kaynak: healthline

Çeviren: Aysel Toprak Akbulut

Düzenleyen: Merve Ayyıldız