Noel dekorasyonlarını bir süreliğine indirmek ve bazı hediye paketlerini açmak isteyebilirsiniz, çünkü noel müziklerinin akıl sağlığınıza kötü gelebileceğine dair yeni bir uyarı var. Bu doğru, eğer Mariah Carey’in noel jinglelarını mırıldanacak moddaysanız, ince notaları bu yıl ona bırakmak en iyisi olabilir.

Klinik psikolog Linda Blair, Sky Haber Kanalı’na noel şarkılarının bizi “hapsolmuş” hissettirebileceğini söylemiş. “İnsanlara hediye almamız, insanlar için yemek hazırlamamız ve kutlama düzenlememiz gerektiğini anımsatıyor.” demişti.

Tabii ki, eğer göbek adınız “Grinch” ya da “Scrooge” değilse bu o kadar kötü olamaz.

Blair aynı zamanda noel tatili sırasında mağazalarda çalışan, aynı şarkıları sürekli dinleyen insanların noel şarkılarını duymazdan gelmeyi denemeleri gerektiğini yoksa dikkatlerinin dağılacağını paylaşmıştı. “Başitçe, bütün enerjinizi duyduğunuz şeyi duymamaya çalışarak harcıyorsunuz.” demişti.

Ancak, noel alışverişinin ortasında olanlar için, mağazalardaki kutlama müzikleri kesinlikle neşeli bir ruh hali sağlayabilir.

Londra Üniversitesi’ne bağlı Goldsmiths’de müziğin psikolojisi hakkında araştırmalar yürüten Dr Victoria Williamson, NBC Haber Kanalı’na noel şarkılarını tekrar tekrar duymanın “maruz kalma etkisine” yol açabileceğini söylemişti. “Sevdiğimiz bir müziği kaç kere duyduğumuz ve akabindeki tepkimiz arasında U şeklinde bir ilişki vardır” demiştir.

Williamson bir süreliğine bir müzikten hoşlansak bile onu sürekli dinlemenin bizi deneyimden uzaklaştıracağını ve bizi ondan bıkmaya zorlayacağını belirtmişti. Tabii ki bu bütün şarkılar için geçerli, sadece noel ezgileri için değil.

Bunların yanında, işte biraz Mariah. Fakat çok fazla dinlemeyin yoksa nefret etmeye başlayabilirsiniz.

 

Çevirmen: Esra Oral

Kaynak: IFLScience