Neruda’nın Ölümünün Sır Perdesi Aralanıyor

Neruda’nın Ölümünün Sır Perdesi Aralanıyor

Neruda’nın yeğeni: “Yakında onun suikaste kurban gittiğini kanıtlayacağız.”

 

Ünlü Şilili şair Pablo Neruda’nın ölüm sebebi Ekim ayında Santiago’daki bir uzman panelinde tartışılacak. Panel İspanya, Danimarka, Fransa, ABD, Kanada ve Şili’den araştırmacılar tarafından yönetilecek.

Araştırmacılar Neruda’nın, ölüm belgesinde kayıtlı olduğu gibi prostat kanserinden mi öldüğünü yoksa öldürüldüğünü mü belirlemek için kalıntıları analiz edecek.

Neruda’nın ailesi, gerçek adı Ricardo Eliecer Neftali Reyes Basoalto olan Nobel ödüllü yazarın muhtemelen yazdıklarından veya komünist fikirlerinden dolayı diktatör Augusto Pinochet’in askeri ajanları tarafından zehirlendiğini iddia ediyor.

Şili’nin başkentinde 16 Ekimden 20 Ekime kadar düzenlenecek tartışma bir sonuca ulaşılana kadar gizli kalacak.

Neruda’nın yeğeni Reyes Munoz: İlk 4 gün dosyayı yeniden açacak, bilim insanlarına amcamın 44 yıl önceki ölümüne dair yaşanan olaylarla ilgili mükemmel bir fırsat verecek. Yakında  öldürüldüğünü teyit edeceğiz.

Munoz’a göre, bilim insanları bulgularını, insan hakları konularıyla ilgilenen devlet bakanı Mario Carroza’ya ulaştıracak.

Kasım 2015’te Şili hükümeti şairin ölümüyle ilgili şüpheli olaylar olabileceğini kabul ederek olaya dair  ilgisinin ilk işaretini gösterdi.

Şairin kişisel asistanı ve şoförü Manuel Araya’dan gelen bir rapor, Neruda’nın ölümüne ilişkin ilk soruşturmanın başlamasını sağladı.

Şairin kalıntılarına ilişkin ön incelemeler kemiklerde altın staphylococcus ve sıradışı bir bakterinin, yabancı bir kalıntının varlığını gösteriyor ki uzmanlar bunun prostat kanseriyle hiç alakası olmadığına emin.

Reyes: Bu sonuçların ilk paneldekinden daha detaylı olduğunu söyleyebilirim. Onlar çok uzmanlaşmış insanlar. Biz avukatlar olarak amcamın ölümünün üçüncü partiler tarafından ayarlandığının kokusunu uzun zaman önce almıştık ve umuyoruz ki Uluslarası Uzmanlar Paneli’nin son kanaati Pablo Neruda’nın öldürüldüğü yönünde olur.

Neruda, 20 Aşk Şiiri ve Bir Umutsuzluk Şarkısı adlı bir şiir koleksiyonu yazdı. 23  Eylül 1923’te Santiago’daki Santa Maria kliniğinde öldü.

Çevirmen: Berke Cangür

Kaynak: teleSUR English

Leave a comment