Mısır Piramitlerini köleler mi inşa etti?

Mısır Piramitlerini köleler mi inşa etti?

açık hava, bina, samanlık içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Fotoğraf Dave Ang’a aittir.

İddia: Antik Mısır piramitleri köleler tarafından inşa edildi.

Derecelendirme: Yanlış

Popüler bir inanışa göre, Antik Mısır piramitlerinin köle iş gücüyle inşa edildiği öne sürülüyor. Bu iddianın kökeni antik çağlara (bkz: Heredot 1,124) dayanıyor. Eski Ahit’e göre İsrailliler bir zamanlar Mısırlılar tarafından köleleştirilmişti. Örneğin Tesniye 15:5 şöyle der: “Mısır’da köle olduğunuzu ve TANRINIZIN sizi kurtardığını hatırlayın.”

Mısır Prensi (1998) gibi animasyon filmler İncil’i birebir olarak ele alır. Bize, İsraillilerin iradelerini zorlamak için kamçılar kullanan şeytani Mısırlılar tarafından maruz kaldıkları kötü muamele gösteriliyor. Bu köleler, alın terleriyle devasa tapınaklar inşa etmek için kocaman taşları taşırlar ve eski Mısır’ın karakteristik özelliği olan devasa heykelleri dikmeye çalışırlar.

Antik Mısırlılar, piramitler de dahil olmak üzere, köle iş gücünü bina projelerinde kullandılar mı? Kısaca, hayır. İş gücü, kral tarafından sürekli olarak görevlendirilen uzman ve yetenekli inşaatçılar ve ustalar tarafından oluşurken, geri kalanı askere alınmış köylülerden oluşuyordu. Birçoğu bu devasa yapıların gölgesinde gelişen köylerde yaşıyordu. Köyün sakinleri işçiler, aileleri ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerden oluşuyordu.

Arkeologlar, Mısır’ın en ünlü piramitlerinin de bazılarının bulunduğu Giza şehri de dahil olmak üzere bu tarz işçi köyleri buldular. Bilinen başka bir işçi köyü, Yeni Krallık döneminde (M.Ö. 1550-1077) Luksor yakınlarındaki çok daha basit mezarlarda çalışan insanların yaşadığı Deyrü’l Medine’de ortaya çıkarıldı. Yapılan kazılar, bu işçilerin günlük yaşamları ile ilgili birçok şeyi ortaya çıkardı. Diğer bilgi kaynakları arasında papirüs, Eski Krallık’tan kalma Abusir Papyri gibi ve Yeni Krallık için ostraka (not almak için kullanılan çanak çömlek parçaları) yer alıyor.

Piramitlerde çalışan askere alınmış iş gücüne, emeklerinin karşılığı ödenmiştir. İşçiler bir piramit üzerinde üç aylık vardiyalar halinde çalışıyorlardı. Vardiya, yalnızca taş ocaklığı yapan, taşları taşıyan ve yerleştiren insanları değil, aynı zamanda metal işçileri ve diğer alet yapımcılarını da içeren, çömlekçiler, bira üreticileri, fırıncılar ve su taşıyıcıları gibi işçilerin yaşamlarının tüm olası gereksinimlerini karşılayan toplamda 25.000 adamdan oluşuyordu.

Piramitler, Bronz Çağı (kabaca M.Ö. 3000-1000) olarak adlandırdığımız, Mısır’ın Eski Krallık (yaklaşık M.Ö. 2600-2100) ve Orta Krallık döneminde (yaklaşık M.Ö. 1975-1640) inşa edildi. Bronz Çağı’ndaki toplumlar da kölelerden faydalanmıştır fakat bu durum, çok daha sonralarda Antik Yunan ve Roma’daki (M.Ö. 500-M.S. 500) gibi bir derecede değildir. Son olarak ise, köleliğin yaygın olduğu ve ekonomik sistemlerinin ayrılmaz bir parçası olan köle ekonomisi diyebileceğimiz şeyi içeriyordu.

Sonuç olarak, Mısır piramitlerinin köleler tarafından inşa edildiği iddiasını yanlış olarak derecelendiriyoruz.

*Çevirmenin Notu : Ostrakanın Atina Demokrasisindeki rolü hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Oğuz Albayrak’ın Twitter Flood’una göz atabilirsiniz.

Yazar: Arianna Sacco ve Josho Brouwers

Çeviren: Bukentay Takıroğulları

Düzenleyen: Beyzanur Sarıcaoğlu

Kaynak: Bad Ancient

Leave a comment