Milyarderler Geçtiğimiz Yıl Aşırı Yoksulluğu 7 Kez Bitirebilecek Kadar Para Kazandı

Milyarderler Geçtiğimiz Yıl Aşırı Yoksulluğu 7 Kez Bitirebilecek Kadar Para Kazandı

Yardım kuruluşu Oxfam International, yeni raporunda küresel ekonominin geçen sene işçi haklarındaki zayıflama ve hissedar karlarında artış sağlamak amaçlı kurumsal baskı arasındaki eşitsizliği arttırarak rekor sayıda milyarder yarattığını belirtti.

Kar amacı gütmeyen organizasyon, pazartesi günü yayınlanan bir raporda şu anda dünya çapında geçen sene her iki günde bir yenisi türeyen 2,043 milyarder olduğundan belirtti. Çoğunluğu erkekten oluşan bu grup, servetin -Oxfam’a göre dünyadaki uç noktalardaki yoksulluğu tam 7 kere sonlandırmaya yetecek bir miktar olan- 762 milyar kadar yükseldiğini gördü.

Bloomberg tarafından derlenen ayrı bir veriye göre, dünyanın en zengin insanı, Amazon.com A.Ş’nin sahibi Jeff Bennes, 33.7 milyar dolar kazancı görmüşken,en zengin 500 milyarderin net serveti 2017 yılında %24 artarak 5.38 trilyon dolara kadar yükseldi.

Oxfam International’ın yetkili müdürü Winnie Byanyima “Milyarder sayısındaki hızlı artış gelişen bir ekonominin göstergesinden ziyade başarısız bir ekonominin işareti”  dedi ve ekledi: “Giysilerimizi üreten,telefonlarımızı monte eden ve yiyeceklerimizi yetiştiren insanlar sömürülmektedirler.”

Oxfam raporu küresel liderler, şirket yöneticileri ve bankacılar Dünya Ekonomik Forumu’nun yıllık toplantısı için İsviçre-Davos’a geldiklerinde yayınladı. Yardım kuruluşu, elit tabakanın çoğunun gelir eşitsizliği konusunda endişeli olduklarını söylediğini not ederek çoğu hükümetin konuyu geliştirme konusunda “utanç verici bir şekilde başarısız” olduğunu söyledi.

 

Yazar: Shelly Hagan

Çevirmen: Gözde Okumuş

Kaynak: Time

Leave a comment