Meša Selimović’in Kaleminden: “Yüzsüz İnsanlar İçin Güzeldir Bu Zaman”

Meša Selimović’in Kaleminden: “Yüzsüz İnsanlar İçin Güzeldir Bu Zaman”

“Yüzsüz insanlar için güzeldir bu zaman” diye yazmıştır Bosna Hersek’in en ünlü yazarlarından olan Meša Selimović ve görünüşe göre durum hala da böyledir.

Bosna Hersek’in en büyük yazarlarından biri olan, romanları bugün birçok insana bilgeliğin kaynağını ve hazinesini sunan edebiyatçı, 26 Nisan 1910 yılında, Tuzla’da doğmuştur. Mehmedalija Meša Selimović, 11 Temmuz 1982 yılında vefat etmiş ve Belgrad’daki yeni mezarlığın saygıdeğer insanlar için ayrılmış olan mesire yerine gömülmüştür. Doğduğu şehirde ilkokulu ve liseyi bitirmiştir. Belgrad Felsefe Fakültesi’nde Sırp-Hırvat Dili ve Yugoslav Edebiyatı üzerine bir çalışma grubuna kaydını yapmıştır. 1934 yılında ise mezun olmuştur.

Yugoslav Edebiyatçıları Cemiyeti’ne başkan olarak seçilmiş, Saraybosna Üniversitesi’nde fahri doktora almış (1971) ve Bosna Hersek Bilim ve Sanat Akademisi (ANUBİH) ile Sırp Bilim ve Sanat Akademisi (SANU) daimi üyesi olmuştur. En önemlilerinden olan NIN Ödülü (1967), Goran Ödülü (1967), Njegoš Ödülü (1967) ve SRBİH 27 Temmuz ödülünden sonra AVNOJ Ödülü gibi ödüller kazanmıştır.

Şüphesiz ki Meša Selimović, en ünlü Bosnalı yazarlar arasında yer almaktadır. Kendisinin Avrupalı klasik yazarlardan biri olduğu tartışılamaz. Ona bu statüyü kazandıran Derviş ve Ölüm ile Kale romanlarıdır. Tarzı, Orta Avrupa anlatım geleneğini, özellikle de Dostoyevski’nin tarzını ve aynı zamanda 20. yüzyılın modernizm akımını andırır. Lakin, doğuştan sahip olduğu özellikler ve kendine özgü yaratıcı bakış açısı göz önünde bulundurularak Selimović, hiçbir ders kitabında tasnif edilemeyecek kendi dışa vurumunu oluşturmuştur.

Meša Selimović’in en meşhur yapıtları ise Derviş ve Ölüm, Kale, Tišina, Sjećanja gibidir. Meša Selimović, 11 Temmuz 1982 yılında Belgrad’da vefat etmiştir.

Çevirmenin notu: “Tišina” ve “Sjećanja” romanlarının Türkçe çevirileri bulunmadığından orijinal isimleri yazılmıştır.

Çevirmen: Fatih Cesur

Kaynak: Radio Sarajevo

Leave a comment