Aprille Scully, Sosyalist Parti (Irlanda CWI)

Plastik -dayanıklı ve ucuz olan bir malzeme- tıbbi gereçlerden kıyafetlere her şeyde kullanılan insanlık için faydalı bir keşiftir. Kapitalizmde ise bu ucuz materyal, şirketlerin ürünleri daha ucuz yapmalarını ve böylece kârlarını arttırmayı sağladı. Uzun ömürlü olan kitlesel üretimli, doğada kaybolmayan çok ucuz maddelerin fırlatılıp atılması kapitalistlerin zararlı olacağını fark ettiği bir şey değildi.

 

Plastik Gezegen

Çevre, maalesef ki bedelini ödüyor. Her yıl okyanuslara 8,6 milyon ton plastik dökülüyor. Bu da deniz kaplumbağalarının yarısından çoğunun ve yaklaşık tüm deniz kuşlarının midesini yaralıyor. Dünya Ekonomik Forumuna göre şu anki tahminlerine göre 2050’ye kadar okyanuslardaki plastik, balıklara kilolarca ağır basacak.

BBC belgesel serisi Mavi Gezegen 2, final bölümünün (7.bölüm) merkezine gezegenimizi tehdit eden insanların yıkıcı etkilerini ve içindeki canlıları koyuyor. Bir anne albatrosun yavrusunu farkında olmadan plastikle beslediği görüldü. Yunusların yüzmekte olduğu bölgede kirlilik seviyesi fazla olduğundan yeni doğan yunuslar da beslenme sırasında bu etkiye maruz kalıyordu

Denizlerdeki büyük endüstrilerin bütün sesi – yük gemileri, botlar, sondaj kuleleri- deniz kuşlarının duymasını veya duyulmasını zorlaştırıyor.

Bu tür kirlilikler iklim değişikliğine, karbondioksitin okyanuslarda asitleşmeye yol açmasına ve örneğin mercan ağartmasının, mercan kayalıklarını önemli bir derecede yok eden sayıda gerçekleşmesine neden oluyor.

 

Şiddetli Hava Şartları

7 Ocak 2018’ta Sydney, sıcaklık yüzünden ağaçlardan düşen, su aramak için yavrularını terk eden ya da ferahlamak için kürklerini ıslatan memelilere dair üzücü haberler ile 1939’dan beri en sıcak gününü yaşadı. Yollar eridi ve insanlara kapalı alanlarda kalmaları önerildi. Bu rastgele veya ‘acayip’ bir aşırı hava olayı olarak yazılamaz.  Avustralya’nın 2005’ten bu yana ‘en sıcak on yılı’ gerçekleşti. Sydney’in 48 dereceye ulaşmasıyla aynı günde ABD’deki Hampshire’da sıcaklıklar aniden -38 dereceyi gösterdi.

Birleşik Devletler için, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesinden gelen rapora göre 16 “şiddetli” hava olayıyla 2017, tarihi bir yıldı. Yükselen deniz seviyesinden kaynaklanan sel baskınlarıyla bağlantılı olarak artan sayıda kasırgalar gözlemlendi.

Bu yıl bu felaketlerin ekonomik tutarı 306 milyar dolar olarak belirlendi. Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi toplam tutarın 1980’den beri 1,5 trilyon dolar olduğunu belirledi -bu toplulukların yerlerinden edilmeleri ve bulaşıcı hastalıklar gibi diğer yıkıcı etkileri içermiyor. Örneğin bugün [10 Şubat, orijinal yayın tarihi, ed.] Ekim 2017’de Maria Fırtınası vurduğundan beri Puerto Rico’da evlerde hala elektrik yok.

 

Kapitalist Tepkisizlik

Siyasi güçler hem çevreci hareketlerin üzerlerine yükledikleri baskı hem de ülkelerinin boğuşmak zorunda kaldığı felaketin ekonomik bedeline bağlı olarak iklim değişikliğini doğrulamak zorunda kaldı. Ama var olan iklim değişikliğinin yol açtığı küresel ısınma ile mücadele etmek onları güçlü endüstrilerle anlaşmazlığa sokup temsil ettikleri kâr amacı güden üretim sistemlerini tehlikeye sokacaktır.

Genelde siyasetçiler iklim değişikliğine sözde destek verseler de eylemleri zıt yönde oluyor. Daha az becerikli, kapitalizmin daha çirkin temsilcileri, mesela Trump, bir sorun olduğunu apaçık inkâr ediyor ve bu iklim değişikliğinin sadece ‘şirketlerine mal olacak çok çok pahalı vergiler’ olduğunu söylüyor. Bütün bunlar siyasetçilere neyin gerekli olduğunu bildirmemizin ve doğruyu yapmaları için umut etmemizin yeterli olmadığını gösteriyor. Onlarla sol halk kitlelerinde siyasi açıdan mücadele etmemiz gereklidir, sosyalist hareket insanların ihtiyaçlarını ve gezegenimizi ilk sıraya koyar.

Yağ ve gaz endüstrilerinin yıkıcı etkilerinden bahsetmek, onları şahsi ellerden çıkarıp kendi hırsları için gezegenimizin doğal kaynaklarını arayıp kullanma ‘haklarını’ ellerinden almayı gerektirir. Sosyalizm bu üretimi gezegenimiz ve içinde yaşayanların neye ihtiyaç duyduklarıyla sınırlandırıp düzenlemeyi ifade edecek. Kapitalizmin sunduğu mevcut gerçeklik kabul edilemez.

 

Yazar: Aprille Scully

Çevirmen: Damla Gül

Kaynak: Socialist Alternative