Marvel sinematik evreninin en kötüden en iyiye jenerik sahneleri

Marvel sinematik evreninin en kötüden en iyiye jenerik sahneleri

“Buraya Avengers Initiative hakkında konuşmaya geldim.”

Film sonrası yayınlanan gizli jenerik sonrası sahne (post-credit scene) kavramı, Marvel sinematik evreninden (MSU) çok önce de vardı. Muppets ve Uçak filmlerini buna örnek gösterebiliriz. Ancak süper kahraman filmlerinin büyüyen destanı, film sonrası yayınlanan kredi sahne kavramını özellikle Sinematik Evrenin maceralarını meraklandırmak için kullanırken oldukça popüler hale getirdi. Bu evrenin en meşhur kısımlarının birçoğu (birkaç isim vermek gerekirse; Avengers, Wakanda ve Thanos) ilk olarak, bu film sonrası kredi sahneleri aracılığıyla tanıtıldı ya da ortaya çıktı.

Kredi sahnelerin ortasında veya sonunda ortaya çıkabilen bu kesitler, Marvel Stüdyosu’nun ürettiği yirmi üç film dışında hepsinde yer aldı ve bunların otuz yedisini en kötüden en iyiye doğru sıraladık. Bu sahnelerden bazıları hayati önem taşırken bazıları sadece eğlenceli ve bazıları hedefi tamamen kaçırıyor; ancak sahnelerin hepsi, sizlere şimdi her süper kahraman filminin jeneriği boyunca, izleyicilerin neden görev bilinciyle onları izlemek için oturduğunu hatırlatıyor.

37. Thor: Karanlık Dünya (Jenerik sonrası)

Thor, Jane Foster’ı öpmek için Dünya’ya dönerken Buz Devlerinden biri hala Londra’da etrafa saldırırken gösteriliyor. Bu önemli detayın kredi sahnelerinden de sonraya kalması şaşırtıcı. Bu hassas sahnenin yanı sıra nakliye konteynırlarının etrafında dolaşan bir Buz Devi’nin olduğu bir kapanış koymak kafa karışıklığı yaratır.

36. Thor 

Nick Fury, Kozmik Küp’ü Erik Selvig’e gösterir ve sadece seyirciler Selvig’in zihninin Loki tarafından gizlice kontrol altında olduğunu anlar. Loki’nin, Yenilmezler’de Dünya’ya gelene kadar Selvig’in zihnini gerçekten kontrol etmediği göz önüne alındığında Marvel sinematik evren tarihindeki en şaşırtıcı post-jenerik sahnelerden biri.

35. Yenilmezler: Ultron Çağı

Bu orta-kredi sahnesinde, bir kaide üzerinde yükselen Sonsuzluk Eldiveni’nin önünde Thanos elini eldivene sokup “Pekala! Ben de kendim yaparım!” der. Bütun bu sahne aceleyle bir araya getirilmiş gibi görünüyor ve devam filmlerinde bunun Marvel sinematik evreninin senaryosuna gerçekte nereye uyduğunu bulmak kafa karıştırdı.

34. Kaptan Marvel (Jenerik sonrası)

Kedi Goose, Kozmik Küp’ü tüy yumağı gibi öksürerek dışarı çıkarır. Başarısız şekilde uygulanmış yeşil ekran ve kusulan kıl yumağı görüntüsünün kötü yapılmış olması, bunu daha az şaka odaklı MCU kredi sonrası sahnelerden biri yapıyor.

33. Kaptan Amerika: Kış Askeri (Jenerik sonrası)

Sivil kılığına giren Bucky Barnes, Kaptan Amerika’nın 2. Dünya Savaşı’nda üstün başarısının sergilendiği bir müze sergisine göz atıyor, bu başarılarından bazılarında kendisi de yer alıyor. Bucky’nin geçmişi hakkında cevaplar aradığı bu sahne, Bucky’nin Steve Rogers’ı Kış Askeri’nde nehirden kurtardığı sahneye de oldukça açık bir şekilde göndermede bulunuyordu; bu yüzden bu sahne atlanabilir.

32. Demir Adam 2

Phil Coulson, Thor’un çekici Mjolnir’in bulunduğu kratere bakmaya New Mexico’ya gelir. Özellikle 2010’da gelecek filmlere dair sevimli bir sahneden daha fazlası değil.

31. Ant-man (Jenerik ortası)

Hank Pym, kızı Hope Van Dyne’a annesinin süper kahraman rolü Wasp’ı üstlenmesine yardımcı olacak teknolojiye sahip olduğunu açıklıyor. Parlak sarı Wasp kostümünü ilk kez uzun metrajlı bir filmde görmek heyecan verici, fakat Marvel Stüdyosu’nun film boyunca Hope’u sadece en sonda bir süper kahraman olarak göstermek için kenara itmesi gerçekten sinir bozucu.

30. Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (Jenerik sonrası)

Peter Parker, Yenilmezler ile Alman Havalimanı’nda çarpıştıktan sonra yatağında yaralarını tedavi ederken Tony Stark’ın yaptığı yeni cihazları kurcalıyor. Önemsiz bir sahne ama gerçekte kiminle çarpıştığını ortaya çıkarmak için lafı dolandırırken Peter ve May Hala arasında sevimli bir diyalog geçiyor (“Bu adam… gerçekten çok büyük!”).

29. Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (Jenerik ortası)

T’challa iyilik yaparak Bucky Barnes’ı, Wakanda’da kontrollü bir kış uykusuna yatırdı. Buradaki ana problem, Kahramanların Savaşı filmindeki Wakanda laboratuvarının tasarımının daha sonra Kara Panter’de görülen görsel estetikten farklı olarak, şaşırtıcı bir şekilde göze çarpması.

28. Hulk 2

Tony Stark “takımı bir araya getirme” umuduyla bir barda hüzünlü olan General Ross ile görüşüyor. 2008’de, Hulk 2 ve Demir Adam arasında böyle doğrudan bir bağlantı heyecan vericiydi. 2021’de bu sahne çoğunlukla Tony’nin “Thunderbolt” Ross’u neden Yenilmezler’e dahil etmeye çalıştığıyla alakalı soruları gündeme getiriyor. Geriye dönük değişiklik yapmak için kısa film çekmek zorunda kalmalarına şaşırmamalı.

27. Ant-man ve Wasp (Jenerik sonrası)

San Francisco sokakları, sinyal sesinin hemen ardından terkedilmiş gibi görünürken bu ses Scott Lang’in evinde devam eder ve insan boyutunda bir karınca davul çalarken görünür. Davul çalan karınca görseli ve uğursuz sinyal sesi arasındaki uyumsuzluk pek işe yaramıyor, ancak tüm bu terkedilmiş sokaklarla bu sinyal sesini birleştirmenin gerçekten tüyler ürpertici bir yanı var.

26. Örümcek Adam: Evden Uzakta (Jenerik sonrası)

Nick Fury ve Maria Hill’in Skrulls Talos ve Soren olduğu ortaya çıkarken gerçek Nick Fury, Skrull uzay gemisindeydi. Marvel Sinematik Evreni meraklısı olmayanlara iyi şanslar, çünkü filme şekil değiştiren uzaylıların birdenbire girmesinden hiçbir şey anlayamayacaklar. Fakat Ben Mendelsohn, Talos varlığında her zaman memnuniyetle karşılanır.

25. Galaksinin Koruyucuları 2 (Jenerik sahnesi #5)

Stan Lee’nin bulunduğı bu son sahnede iki Gözcü, onlara hâlâ anlatacak daha bir sürü hikayesi olduğunu söyleyerek kalmaları için yalvaran Lee’den uzaklaşıyor. İlk yayınlandığında gülümsemeye değer bir an olarak algılanmıştı ama Lee’nin ölümünden sonra bu sahne istemeden duygusal bir etki yaratır. 

24. Galaksinin Koruyucuları 2 (Jenerik sahnesi #1)

Kraglin, Yondu’nun okunu kontrol etmeye çalışırken Drax’ın boğazını deler. Bu ani sahne önemsizdir, fakat zamanlaması onu eğlenceli hale getiriyor.

23. Ant-Man (Jenerik sonrası)

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filminden kısa bir sahne görünüyor; Steve Rogers, Sam Wilson ve Bucky Barnes’ın hükümetten kaçtığı tasviri var ve Wilson bu üçlüye yardım edebilecek “bir adam tanıdığını” belirtiyor. Bu sahne, Scott Lang’in Marvel Sinematik Evreninde büyük bir geleceği olduğunu etkili bir şekilde bildiriyor ve Wilson’ın son cümlesi Lang ile olan kavgasını güzel bir şekilde kapatıyor.

22. Thor: Ragnarok (Jenerik ortası sahnesi)

Thor ve Loki, Yenilmezler olayından sonra Dünya’ya dönmesinin akıllıca bir fikir olup olmadığını tartışırken Thanos’a ait bir gemi uğursuzca ikilinin üzerinde belirir. Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı filminin açılışı için formalite icabı yapılmış bu sahne, Chris Hemsworth ve Tom Hiddleston arasındaki uyum sayesinde birkaç kıkırdama kazanıyor.

21. Galaksinin Koruyucuları 2 (Jenerik sahnesi #4)

Galaksinin Koruyucuları tarafından yenilgiye uğratıldıktan kısa bir süre sonrasında Ayesha, devasa bir yumurtanın içindeki yeni oluşuma bakıp ona “Adam” adını verir. Marvel çizgi roman evreninin dayanak noktası olan Adam Warlock’un yaklaşmakta olan gelişinin böyle tanıtılması yeterince heyecan verici. Ancak, izleyicilere Sovereign gezegeninin görkemli tasarımına son kez göz attırmak daha akılda kalıcı hale getiriyor.

20. Galaksinin Koruyucuları 2 (Jenerik sahnesi #3)

Peter Quill’in canını sıkan şey Groot’un büyüyüp video oyunu bağımlısı bir ergene dönüşmüş olmasıdır. Groot’un bu yaramaz versiyonu orijinal yaratılış şekli değil. Gunn, Quill’in beklenmeyen babacan tavrını birkaç komik replikle yazıyor (“Dallarını her yere bırakıyorsun!”).

19. Örümcek Adam: Eve Dönüş (Jenerik sonrası)

Steve Rogers’ın, filmin tüm kredi sahnelerini bekleyen izleyiciyi sabrın erdemleri hakkında bilgilendirmek için ekrana çıkması en akılda kalıcı Marvel Sinematik Evreni post-jenerik sahnelerinden biridir. Buradaki ironi açık olduğu kadar eğlencelidir de.

18. Doktor Strange (Jenerik sonrası)

Mordo, Jonathan Pangborn’u görmeye giderken kötü bir karaktere dönüşür ve Pangborn’un fiziksel bozukluklarını iyileştiren büyüyü ortadan kaldırır. Hem Chiwetel Ejiofor hem de Benjamin Bratt bu sahnede iyi iş çıkardılar. Ejiofor’un son repliğini söylemesi Mordo’yu ciddiye almaya değer, şeytani bir tehdit olarak gösteriyor.

17. Thor: Ragnarok (Jenerik sonrası)

Sakaar halkı, kötü hükümdara isyan eden kitlelere seslenip bu devrime “bir tür bağ” derken, çöp yığınında saklanan Büyük Usta’ya rastlar. Büyük Usta’nın olay örgüsündeki bu eğlenceli finali, mizahının çoğunu Jeff Goldblum’un repliklerinden alır. 

16. Thor: Karanlık Dünya (Jenerik ortası sahnesi)

Volstagg ve Sif, Gerçeklik Taşı’nı Koleksiyoncu’ya bırakarak Marvel Sinematik Evreninde, Sonsuzluk Taşlarının varlığını kanıtlıyor. Galaksinin Koruyucuları’nın tuhaf evrenine atılan bu sevindirici bakış, Benicio del Toro’nun Koleksiyoncu olarak sınır tanımayan performansından çok daha fazlasını gösteriyor.

15. Örümcek Adam: Evden Uzakta (Jenerik ortası)

Örümcek Adam ve Mary Jane, Times Meydanı’nda J. Jonah James’in (J.K Simmons) Örümcek Adam’ın aslında Peter Parker olduğunu dünyaya ifşa etmesini izliyorlar. Bu sahne, kimliğin ifşalanmasıyla birlikte Simmons’ın dönüşü açısından fazlasıyla dolu olsa da verdiği heyecanın yüksekliğini inkar etmek oldukça zor.

14. Örümcek Adam: Eve Dönüş (Jenerik ortası)

Mahkum Adrian Toomes’a Örümcek Adam’ın gerçek kimliği sorulur; eski kötü adam, Peter Parker’n kimliğini bir sır olarak saklamayı seçer. Örümcek Adam: Evden Uzakta filminin kredi sahnelerinde geri planda kalmasına rağmen bu, Toomes’in hikayesine Marvel Sinematik Evren kötüsü için normalden daha fazla manevi gölgelendirme sunan güzel bir son dokunuştur.

13. Kara Panter (Jenerik sonrası)

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filminin devamı olan bu kredi sahnesinde, Bucky Barnes’ın Wakanda’da dinlendiği ve Beyaz Kurt olarak adlandırıldığı gösteriliyor. Kara Panter’in daha geniş bir evrenle olan bağlantılarını güçlendirmek ve Bucky hayranlarına karakterin iyi durumda olduğunu hatırlatmak açısından iyi bir kesit.

12. Demir Adam 3

Bruce Banner ile üstünkörü bir terapi seansında Tony Stark’ın hikayesi ortaya çıkar. Bu durum, Demir Adam 3’ün neden nadir bir Marvel Sinematik Evren hikayesi olduğuna dair sevimli bir açıklama sağlıyor ve Mark Rufolla’nun sürpriz küçük rolü, bunu daha da eğlenceli hale getiriyor.

11. Ant-man ve Wasp (Jenerik ortası)

Scott Lang, Kuantum Diyarı’na güvenli bir yolculuğa çıkar; ama Thanos’un insanlığın yarısını silip yok etmesiyle Hope, Hank Pym ve Janet Van Dyne ölür ve Scott orada mahsur kalır. Bu sahne, Ant-man filmlerinin aydınlık atmosferinden bir sonraki Avengers: Endgame filminin karanlık atmosferine harika bir geçiş yapıyor.

10. Kaptan Marvel (Jenerik ortası)

Sonsuzluk Savaş’ından kurtulan Yenilmezler, Nick Fury’nin geride bıraktığı cihazı incelerken Kaptan Marvel aniden ortaya çıkıp “Fury nerde?” diye soruyor. Kaptan Marvel’ın fazlasıyla heyecanlı tavrı bu sahneyi bitirmek ve Thanos’un, rakibini bulduğunu göstermek için harika bir yol. 

9. Kara Panter (Jenerik ortası)

T’challa, Wakanda’nın artık dünyadan izole olmayacağı konusunda Birleşmiş Milletler’e konuşma yapıyor. Chadwick Boseman’in Birleşmiş Milletler konuşması sırasındaki etkili performansı bu sahneyi önemli kılmak için yeterli olsa da filmin sonu yeniden şekilleniyor.

8. Galaksinin Koruyucuları 2 (Jenerik sahnesi #2)

Yondu’nun ölümünün ardından Sakaar, kendi kurduğu zorba Koruyucular grubunu bir araya getirmeye karar verir. Bir dakikadan biraz fazla bir süre içinde, bu sahne birkaç tuhaf görünüşlü uzaylıyı ve ünlülerin heyecan verici küçük rollerini gösterir. (Michelle Yeoh!) Bu uzaylı tiplere artık bir soygun filmi verin, lütfen.

7. Galaksinin Koruyucuları

Köpek Kozmo, koleksiyonunun enkazında oturan Koleksiyoncunun suratını yalarken Ördek Howard (Seth Green) iğrenmiş bir şekilde bakıyor. Ördek Howard’ın beyaz perdeye dönüşü hiçbir Marvel sinematik evreni hayranının tahmin edemeyeceği bir şeydi ve Galaksinin Koruyucuları’nı beklenmedik yapan saygısız mizahın son örneği olarak sundu.

6. Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı

Nick Fury ve Maria Hill, yok olmalarından hemen önce Fury bir çağrı cihazı çıkarıp Kaptan Marvel ile iletişim kurmayı başarıyor. Tıpkı diğer en iyi Marvel Sinematik Evreni sahneleri gibi, bu sahne de izleyicilere Kaptan Marvel’ın yaklaşmakta olan filmini son sürpriz olarak iyi işliyor.

5. Kaptan Amerika: Kış Askeri (Jenerik ortası)

HYDRA yetkilisi Wolfgang von Strucker, Loki’nin asasının Wanda ve Pietro Maximoff’a verdiği süper güçleri korku ve şaşkınlık içinde izlerken Yenilmezler ile alakalı bir endişeyi reddediyor. Bu sahnede, özellikle Thomas Kretschmann’ın ilgi çekici replikleriyle aşırı abartı olma durumu var. Bu arada, Wanda ve Pietro’nun süper güçlerinin varlığı, Kış Askeri’nin nispeten gerçekçi olaylarıyla ne kadar zıt oldukları düşünüldüğünde korkutucu görünüyor.

4. İlk Yenilmez: Kaptan Amerika

Steve Rogers bir kum torbasını paramparça ettikten sonra, Yenilmezler’e bir göz atmadan önce, Nick Fury ile dünyayı kurtarma konusunda görüşür. İlk Yenilmez: Kaptan Amerika filmi çıktıktan 10 yıl sonra bu sahne, modern dünyada Rogers için ne tür zorlayıcı manzaraların saklandığına dair kısa bir gösterinin yanı sıra, ne olacağına dair heyecan verici bir bakış olarak da etkili oluyor.

3. Yenilmezler (Jenerik sonrası)

Uzun bir savaş gününden sonra, Yenilmezler bir restoranda çevirme yiyorlar. En basit Marvel Sinematik Evren sahnelerinde biri; (ve diyalogsuz nadir örneklerinden biri) özellikle de Dünya’nın en güçlü kahramanlarının, gürültücü bir partiden kurtulan bir grup üniversite öğrencisi gibi görünmesi açısından en memnun edici olanlardan biri.

2. Yenilmezler (Jenerik ortası sahne)

Öteki, Dünya’nın güçlerinin çok güçlü olduğunu kanıtladığını ve onlara meydan okumanın adeta “ölümüne susamak” olacağını efendisine söyler. Efendisi döner ve sırıtır, onun Thanos olduğunu görürüz. Bu sahne, çizgi romanlardaki Thanos’un dehşeti için harekete geçiren küstah diyalog, gelecekteki maceralar için oldukça harika bir görüntü.

  1. Demir Adam

Tony Stark, geceleyin evine döner ve ona gizemli bir kişi “Büyük bir evrenin parçası oldunuz,” bilgisini verir. Adamın S.H.I.E.L.D.’in yöneticisi Nick Fury olduğu ortaya çıktığı anda, Marvel sinematik evreni oyunun kontrolünü ele geçirmiştir. On yılı aşkın süreden ve iki düzineden fazla filmden sonra, bu sahnede hala karşı konulmaz bir heyecan var.

Yazar: Douglas Laman

Kaynak: Collider

Çeviren: Elif Coşkun

Düzenleyen: Kübra Kavasçinay

Leave a comment