Manchester öğrencilerinin isyanı

Manchester öğrencilerinin isyanı

Kira grevinin ve kampüsteki tel örgüleri yerle bir etmelerinin ardından Manchester Üniversitesi öğrencileri, bir işgal başlattılar. Amaçları, öğrencileri gelir kaynağı olarak gören üniversite sektörüyle yüzleşmek.

Manchester Üniversitesi öğrencileri, Fallowfield’daki Owens Park binasını işgal ettiler. Öğrenci bölgesindeki bina, Manchester Kira Grevi ve 9K4WHAT? kampanyalarına katılan öğrenciler tarafından ele geçirildi. Bu öğrenciler, üniversite yönetimi başlıca taleplerini dinleyip kabul edene kadar vazgeçmeyecekler. Talepler ise şöyle:

1. Yönetimin öğrencilerle bir araya gelmesi,

2. Öğrenciler için en az %40 kira indirimi,

3. Tüm öğrencilere kira sözleşmelerinde para cezasız erken ayrılma maddesi sunma,

4. Öğrenci yurtlarında kalan öğrenciler için destek standartlarının yükseltilmesi,

5. Gereksiz personel alınmaması,

6. Yönetimin Öğrenci ve Kolej Birliğini dinlemesi,

7. Kiracılara ve kira grevcilerine hiçbir cezanın uygulanmaması.

Manchester Üniversitesi öğrencileri yönetim tarafından hor görüldü. Ülkedeki diğer öğrencilere yapıldığı gibi normallik sözü verilerek kampüslere geri gönderildiler.  SAGE ile Öğrenci ve Kolej Birliğinin de uyardığı gibi bu, “inanılamayan bir taahhüt”tü.

Öğrenciler devletin başarısızlıkları için günah keçisi seçildiler. Kira ödemeye zorlanan öğrencilerin %74’ü kira giderlerini karşılayamıyor. Tüm bunlar olurken Russel Grup Başkan Yardımcısı Nancy Rothwell, uluslararası öğrencileri güvenli olmayan bir ortamın içine sürükleyecek sözlerle charter uçuşlarının kullanımını destekledi.

Geçtiğimiz ay Weston Hall yurdunda binanın önemli kısımlarını su basmasının ardından; 100 öğrenci ortak kullanım alanında, yerde uyumaya mecbur bırakıldı. Bu durum pek çok öğrencinin koronavirüse yakalanmasına sebep oldu. Kendilerini izole etmeleri söylendiğinde öğrenciler ne maddi ne de manevi konuda üniversiteden destek gördüler.

Geçen hafta üniversitenin öğrenciler hakkında gerçekten ne düşündüklerini gözler önüne seren bir fiille, öğrencilerin birbirleriyle kaynaşmalarını engellemek için yurtların etrafına tel örgüler yerleştirildi. Öğrenciler tel örgüleri yerle bir etti.  Külfet gibi davranılmaktan bıkan öğrenciler karşı atağa geçiyor. Geçtiğimiz haftalar ve aylarda, birkaç kampanya grubu (9K4WHAT?, S.A.F.E.R ve UoM Kira Grevi gibi) öğrencilerin öfkesini açığa çıkaran eylemler düzenledi.

Bu eylemler, içine atıldıkları sistem tarafından radikalleştirilmiş ve Covid-19 krizinin kötüleşmesine neden olan aynı sisteme karşı savaşan yüzlerce öğrencinin ilgisini çekti. Yurtlardaki öğrenciler tarafından düzenlenen bir kira grevinde 300.000’den fazla pounda el konuldu. Üniversiteden gelen cevap, göstericileri polisi kullanarak rahatsız etmenin yanı sıra bu öğrencileri de okuldan atmakla etkili bir şekilde tehdit etmek oldu.

Yıllar süren düşüşün ardından, Britanya’daki neoliberal üniversite kargaşa içinde ve şu anki salgın tamamen savunmasız bir durumun alevlerini körüklüyor. Manchester’daki kriz daha geniş bir resmin parçası: Diğer pek çok üniversite gibi, Manchester da kalıcı sözleşmesi olmayan çoğu personelin sözleşmelerini uzatmayı reddetti ve bu durum; bu yaz 600’den fazla öğretmen, araştırmacı ve profesyonelin gönüllü olarak işten çıkarılmasına neden oldu.

Bu ülkedeki genç insanlar, üniversitelerin eğitim kalitesine ve çalışma koşullarına yönelik saldırgan tutumlarını fark ettiler. Pek çoğu buna karşı koymayı seçti. Hükümet şimdiden bu gençlerin, uyrukları yüzünden eğitim haklarını kaybetme riskine girmelerine olanak tanıdı. Şu an, Manchester’a gelmiş olanlar hemen hemen hiç çalışma olanağı olmadan devletten ya da onları öncelikli olarak müşterileri gibi gören üniversite yönetiminden destek görmeden aşırı pahalı yurtlarda kalıyorlar.

Eğitimin kurumsal pedagojiyi deneyimlediği ve özelleştirmeye itildiği bir on yıl içinde yetiştirilen; yükseköğrenimin başka sistemini bilmeyen bir öğrenci nesli için marketleştirmenin olmadığı bir dünya hayal etmek zor olacaktır. Fakat, bu nesil aynı zamanda neoliberal bir eğitim kriziyle de karşı karşıya. İşgal ediyor, grev yapıyor, protesto ediyorlar. Çünkü sorunu görmezden gelmek istemiyorlar. Sorunla yüzleşiyorlar.

Yazar: Sarah Cundy

Kaynak: Tribune

Çevirmen: Eda Nur Ayaklı

Düzenleyen: Gözde Alkaya

Leave a comment