Lucian Freud

Lucian Freud

Yetenekli figüratif ressam aynı zamanda Sigmund Freud’un torunuydu.

“Boyanın beden olarak çalışmasını istiyorum… Portrelerim insanlara ait olsun, onlar gibi değil. Modele sadece bir göz atmıyorum, ona dönüşüyorum… Bana göre boya bedendir. Tıpkı bedenin yaptığı gibi, onun da benim için çalışmasını istiyorum.”

Lucian Freud, psikanalizin öncüsü Sigmund Freud’un torunudur. 8 Aralık 1922’de Berlin’de doğup 20 Temmuz 2011’de Londra’da ölmüştür. Hitler’in Almanya’da iktidara gelmesinden sonra 1933’te ailesiyle birlikte İngiltere’ye taşındılar. Babası Ernst, bir mimardı; annesi bir tahıl tüccarının kızıydı. Freud, 1939’da İngiliz vatandaşı oldu. 1948’te İngiliz heykeltıraş Jacob Epstein’in kızı Kitty Garman’la evlendi; ancak evlilikleri uzun sürmedi ve 1952’de Caroline Blackwood’la evlendi. 1942’de, sadece üç ay görev yapmış olduğu ticaret gemisindeki görevinden alınınca tam zamanlı ressam olarak çalışmaya başladı.

Figüratif sanatın ustası

Freud’un impasto portreleri ve nü çalışmaları günümüzde figüratif sanatın ustası olarak anılmasını sağladı. Freud, profesyonel modeller kullanmaktansa gerçekten modellik yapmak isteyen arkadaşlarının veya tanıdıklarının, para ödediği için değil; gerçekten orada olmak isteyen birinin poz vermesini tercih eder.

“Gerçekten önümde olmayan bir şeyi asla resme koyamazdım. Bu anlamsız bir yalan, sadece bir kurnazlık olurdu.”

1938’den 1939’a kadar Londra’da Merkezi Sanat Okulu’nda; 1939’dan 1942’ye kadar Dedham’da Cedric Morris tarafından yönetilen Doğu Anglian Resim ve Çizim Okulu’nda ve 1942’den 1943’e kadar da yarı zamanlı olarak Goldsmiths Üniversitesi’nde eğitim gördü. 

1946’dan 1947’ye Paris ve Yunanistan’da sanatına devam etti. 1939’da ve 1943’te Horizon Dergisi’nde çalışmaları yayımlandı. 1944’te ise Lefevre Galerisi’nde çalışmaları sergilendi.

1951’de Interior in Paddington eseri (Liverpool’daki Walker Sanat Galerisi’nde düzenlendi) İngiltere Festivalinde bir Sanat Konseyi ödülü kazandı. 1949-1954 yılları arasında Londra’daki Slade Güzel Sanatlar Okulu’nda misafir öğretmen olarak çalışıyordu.

Sergileri ve retrospektifleri

Holland Park’taki bir stüdyoya geçmeden önce 30 sene kadar Londra Paddington’da bir stüdyoya sahipti. Büyük Britanya Sanat Konseyi tarafından düzenlenen ilk retrospektif sergisi, 1974’te Londra’daki Hayward Galerisi’nde yapıldı. 2002’de Tate Galerisi’ndeki satışı, 2012’de gerçekleşen Londra Ulusal Portre Galerisi’ndeki retrospektif satışı gibi büyük oldu. 

“Resim her zaman [modelin] iş birliğiyle yapılır. Çıplak resim yapmanın sorunu elbette işlemi derinleştirmesidir. Birinin yüzünün resmini bozabilirsin ve bu, modelin özgüvenini, çıplak vücudun resmini bozmaktan daha az tehlikeye atar.”

Eleştirmen Robert Hughes’a göre, Freud’un “vücut için temel pigmenti kar beyazından iki katı kurşun oksit içeren ve diğer beyazlara göre çok daha az yağlı olan, aşırı derecede ağır bir pigment içeren Cremnitz beyazıdır.”

“Hiçbir rengin dikkat çekmesini istemiyorum… Modernist anlamdaki rengin, bağımsız bir şey olarak çalışmasını istemiyorum… Tam, doygun renkler kaçınmak istediğim duygusal bir öneme sahiptir.”

Yazar: Marion Boddy-Evans

Kaynak: ThoughtCo.

Çeviren: Meltem Ateşoğlu

Düzenleyen: Ebru Çakır

Leave a comment