LGBT Tarihi: Washington Lezbiyen ve Gey Hakları Ulusal Yürüyüşü

LGBT Tarihi: Washington Lezbiyen ve Gey Hakları Ulusal Yürüyüşü

LGBT topluluğunun geniş ölçekli ulusal gösterileri 14 Ekim 1979’daki Washington Lezbiyen ve Gey Hakları Ulusal Yürüyüşü ile başladı. O gün orada ne kadar insanın gösteri yaptığına dair kayıt olmamasına rağmen 200,000 kişinin katıldığı tahmin ediliyor.

Bundan önce, LGBT haklarını savunan gruplar ülkeye dağılmıştı ve çoğunlukla yerel konulara odaklanıyorlardı. 1963’te Martin Luther King’in önderliğini yaptığı Washington İş ve Özgürlük Yürüyüşü’nden ilham alan ve ülkenin seçilmiş ilk gey politikacısı Harvey Milk’in suikasti ile harekete geçen yürüyüşün organizatörleri, Washington’da tek bir ses halinde gösteri yaparak daha küçük LGBT gruplarını birbirine bağladı ve topluluğun haklarına yönelik desteklerini göstermeleri için onları cesaretlendirdi.

Yürüyüş, dönemin başkanı Jimmy Carter’ı ordu ve federal işlerdeki gey ve lezbiyenlere karşı olan ayrımcılıkların durdurulmasına yönelik bir tasarıyı imzalamaya zorlayarak ve kongreden 1954 Sivil Haklar Hareketi’ne cinsel yönelimi de dahil etmesini talep ederek cinsel yönelimden dolayı yapılan ayrımcılıkların yasaklanmasını hedefliyordu. Yürüyüşçüler aynı zamanda eşcinsel karşıtı yasaların yürürlükten kaldırılmasında ve gey/lezbiyen ebeveynlerin velayet davalarında adil duruşmalara kavuşmalarını sağlayacak aile koruma yasalarının eklenmesinde ısrarcı oldular.

Yürüyüşün hedeflerinin neredeyse hiçbiri yerine getirilmedi ve bugüne kadar da yerine getirilmiş değil. LGBT bireyler şu an kimliklerini gizlemeden orduda ve federal yönetimde hizmet verebilmesine rağmen hala düzenli olarak işyerinde ayrımcılığa uğruyorlar ve federal hükümet iş yerindeki LGBT bireyler için ulusal çapta kapsamlı korumaları yasaya geçirmedi, onun yerine eyaletlerin dava bazındaki tekil olaylar için yasalar oluşturmasına bel bağlıyor.

Buna rağmen Washington Lezbiyen ve Gey Hakları Ulusal Yürüyüşü bir başarısızlık olarak görülmedi. LGBT topluluğu ülkenin her yerinden üyelerle geniş bir ağ kurdu, bir takım öncelikler etrafında birleşti. Bunun yanı sıra LGBT topluluğunun büyüklüğünün ve desteğinin halka gösterilmesi, ülkeyi ne kadar insanın kendini LGBT veya LGBT  destekçisi olarak tanımladığını fark etmeye zorladı. Özetle, Washington Lezbiyen ve Gey Hakları Ulusal Yürüyüşü, 21. Yüzyıl ulusal LGBT savunuculuk ve aktivizminin temelinin büyük bir kısmını oluşturdu.

 

Yazar: Hannah Woulfe

Çevirmen: Ayça Yılmaz

Kaynak: NGLCC

Leave a comment