Leonardo Da Vinci’nin soyu devam ediyor

Leonardo Da Vinci’nin soyu devam ediyor

Human Evolution dergisinde yayınlanan bulgular, tarihçilerin genomları yeniden yapılandırarak bilimsel yöntemlerle Da Vinci’nin dehasının “köklerine” ulaşabileceklerini gösteriyor.

Portrait of Leonardo da Vinci, by Lattanzio Querena (1768-1853). (Photo by DeAgostini/Getty Images)

Leonardo da Vinci, Lattonzio Querena

Ünlü Rönesans dehasının soy ağacı üzerine yürütülen bir araştırmaya göre, şu an İtalya’da yaşayan on dört kişi Leonardo Da Vinci’nin soyundan geliyor.

Araştırmacılar, Da Vinci’nin büyük büyük büyük dedesi Michele’den başlayarak, neredeyse 700 yıl ve 21 jenerasyon öncesi olan 1331’den günümüze kadar Da Vinci’nin soy ağacının izini sürdüler.

Araştırmacılar, 4 Temmuz’da Human Evolution dergisinde yayınlanan bulgulara göre; tarihçilerin, bilimsel yöntemlerle, Da Vinci’nin genomlarını yeniden yapılandırarak “dehasının” ve solak olmasından eşsiz duyusal algılarına kadar daha birçok karakteristik özelliğinin “kökenine” ulaşabileceklerini söyledi.

İtalya’daki Ideale Leonardo Da Vinci Müzesinde tarihçi olan Alessandro Vezzosi ve Leonardo Da Vinci Miras Derneği (the Leonardo Da Vinci Heritage Association) başkanı Agnese Sabato, güncelleştirilmiş soy ağacının beş kolunu ortaya koydu. “Son Akşam Yemeği” ve “Mona Lisa” adlı tablolarıyla bilinen Da Vinci çocuk sahibi olmamıştır fakat kan bağı olan 22 üvey kardeşi vardır. Rönesans sanatçısı, bilim insanı ve mühendis olan Da Vinci, 15 Nisan 1452’de, evlilik dışı bir ilişki sonucu dünyaya gelmiştir.

Vezzosi ve Sabato, Da Vinci’nin babası Sör Piero ve üvey kardeşi Domenico’dan başlayan kesintisiz erkek soyundan yararlanarak Da Vinci’nin hala hayatta olan akrabalarını bulmak için tarihi belgeler topladılar. Araştırmacılara göre Da Vinci’nin şu an hayatta olan akrabalarının yaşları birden seksen beşe kadar değişkenlik gösteriyor.

Araştırmacılar yayınladıkları yazıda, tarihçilerin Leonardo Da Vinci’nin erkek akrabalarına aktarılan “kişisel ve ailevi kimliğinin bir parçasını taşıyan” Y kromozomu üzerinde araştırma yaparak Da Vinci’nin hala hayatta olan akrabalarının genetik analizlerini yapmayı planladıklarını ve erkek soyu bozulmadan devam ettiği için Y kromozomlarının değişmemiş olma ihtimalinin olduğunu söylüyorlar.

DNA çalışmaları Da Vinci’nin kişilik özelliklerine ve sağlığına yeni bir bakış açısı sunmalarının yanı sıra kalıntılarının tespit edilmesine de yardımcı olabilir. 1519 yılında ölen Da Vinci’nin tam yeri bilinmese de Fransa’nın Amboise şehrine gömüldüğü düşünülüyor.

Bu yeni çalışma birçok farklı disiplinde uzman olan Da Vinci’nin DNA’sını bulmak ve sıralamak için girişilmiş uluslararası bir çabanın parçası. Leonardo Da Vinci DNA Pojesi (Leonardo Da Vinci DNA Poject) adındaki çalışmada Leonardo Da Vinci Miras Derneği, Ideale Leonardo Da Vinci Müzesi ve Kaliforniya merkezli J. Craig Venter Enstitüsü’nden birçok araştırmacı bulunuyor.

Yazar: Denise Chow

Kaynak: NBC News

Çeviren: Yağmur Akşit

Düzenleyen: Gonca İnceören

Leave a comment