Lego, iki yıl içinde geri dönüştürülmüş şişelerden yapılmış parçalar satmayı planlıyor

Lego, iki yıl içinde geri dönüştürülmüş şişelerden yapılmış parçalar satmayı planlıyor

Sonraki aşama parçalara renkler ekleyip çocuklarla bazı piyasa testleri yapmak. (LEGO)

Oyuncak devi Lego, geri dönüştürülmüş içecek şişelerinden yapılmış lego parçalarını iki yıl içinde raflara koymayı hedefliyor.

Lego, yaklaşık 3.500 farklı şekilde parça üretiyor ama yıllarca hatta on yıllarca sürebilecek sürdürülebilir bir ürün üretmenin zorluğuyla karşılaşıyor. Lego Şirketi’nden Tim Brooks, insanların farkı fark etmeyecek kadar iyi bir ürün bulmayı hedeflediğini söyledi. Yapım parçalarının kaç tanesinin geri dönüştürülmüş materyal içereceğini belirtmedi ve “Söylemek için çok erken.” dedi. Ancak Lego’nun şişeden yapılmış parçalarını mümkün olan en kısa sürede kullanmaya başlamak istediğini de sözlerine ekledi.Lego’nun sürdürebilirlik genel başkan yardımcı Tim Brooks, iki tür parçanın birbirine uyması ve diğer Lego ürünleri gibi değiştirilebilir olması gerektiğini söyledi.

metin içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturulduLego, Çin’de markalaşmak için ciddi yatırımlar yapıyor. (Getty Images)

Bir sonraki adım prototip parçalara renk eklemek ve bunları çocuk ve yetişkin müşterilerde denemek olacak. Lego, plastik yeni oyuncak parçalarını yapmak için ilk önce ABD’den meşrubat şişeleri alacağını söyledi. Okyanuslardan geri kazandırılan plastiğin şekli aşırı bozulduğu için uygun olmayacağını söyledi.

Plastik krizi

Green Alliance şirketinin araştırma merkezi kaynak politikası başkanı Libby Peake, geri dönüştürülmüş plastik planının kesinlikle işlenmemiş plastik kullanmayı tercih ettiğini, ancak tek kullanımlık plastik şişelerin tedarikinin gelecekte insanların yeniden kullanımı benimsedikçe azalacağını umduğu söyledi.

Sürdürebilirlik müşteriler için çok önemli hale geldiğinden birçok firma geri dönüştürülmüş plastikten ürünler üretiyor.

Lego, çocuk ve yetişkin birçok müşterisinin alışveriş yaparken daha fazla sürdürülebilir ürün istediğini ve bunun için firmayla iletişime geçtiğini söyledi. Fakat Friends of the Earth şirketinin plastik kampanyacısı Camilla Zerr, “Geri dönüşümün, plastik krizine varsayılan çözüm olarak görülmemesi gerçekten önemli.” dedi. “Üreticiler oyuncakları yıllarca kullanmaya dayanıklı olarak üretmeli ve böylece kuşaktan kuşağa aktarılıp tekrar kullanılabilir olmasından emin olmalıdır.” diye ekliyor.

kişi, iç mekan, el içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

2018 yılında Lego, 2030 yılına kadar tüm temel ürünlerini sürdürülebilir materyallerden üretmeyi hedefledi. Bu çabaların bir parçası olan Bay Brooks, Şirketin polietilen tereftalat (PET) şişelerden yapılmış prototip parçalar geliştirdiğini ve bazı kimyasal maddeler eklediğini söyledi.

Şu sıralar şirket, parçaların çoğunu ham petrolden yapılmış işlenmemiş bir plastik olan akrilonitril bütadien stiren (ABS) kullanarak yapıyor.

PET kullanmak firmanın farklı şekillerde Lego parçaları üretmesine de imkân sağlayacaktır.

“Kavrama” testi

Bay Brooks, “Lego, onunla oynayan iki ila üç nesile yetecek kadar dayanıklıdır ve firmanın PET parçalarla hedeflediği şey de budur. Ürünleri daha sürdürülebilir yapmayı denerken Lego, çevreye zarar vermeden toprakta çözünebilmesi yerine ürünleri dayanıklı hale getirip devam etmeye karar verdi ve insanların parçaları atmayıp saklayacaklarına güveniyor.” diyor.

mutfak, kişi, hazırlarken, yemek yaparken içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

“Yeni parçalarla ilgili en büyük zorluk ‘kavramayı’ doğru yapmaktır.” diyor. Yani çocukların ortam sıcaklığına bakmaksızın onları elleriyle takıp çıkarabilmelidir. “Test ettikleri bazı materyaller pense ile zorlayıp açılmaz bile.” diyor Bay Brooks.

Firmanın sıcaklık testi, kayganlık testi ve parçaları ağzına sokan çocukları taklit etmek için bir testi var. Harry Potter ürünlerini kastederek, “Bitirip Hogwarts Şatosu’na dönüştürmek zor bir iştir. Aşırı eğlenceli zor bir iş.” dedi.

Lego, yılda 110 ila 120 milyar plastik parça üretiyor ve yaklaşık %80’i ABS’den yapılıyor. Yaklaşık %5’i, Lego’nun plastik bitkilerini yaptığı şeker kamışından elde edilen polimerden yapılır.

Firma yılda yaklaşık 1,2 milyon ton karbon salıyor ve bunun yaklaşık üçte biri malzemelerini üretirken oluyor. Brooks, geri dönüştürülmüş plastik kullanımının bu emisyonları azaltmaya yardımcı olacağını ve üretim süreçlerinde daha fazla yenilenebilir enerji kullanmak istediğini söyledi.

Yazar: Tom Espiner

Çeviren: Elif Coşkun

Düzenleyen: Sude Özkan

Kaynak: BBC News

Leave a comment